HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Türkiye de destekliyordu! NATO'da kritik görev değişimi: Stolberg koltuğu Rutte'ye devrediyor

Son dakika haberi: NATO'da önemli bir görev değişimi gerçekleşti. Görev süresi dolan Jens Stoltenberg'in yerine yeni NATO genel sekreteri olarak Hollanda Başbakanı Mark Rutte seçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rutte ile görüşerek kendisini tebrik etti.

Son dakika | Türkiye de destekliyordu! NATO'da kritik görev değişimi: Stolberg koltuğu Rutte'ye devrediyor

Son dakika haberi: NATO müttefikleri, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi ittifakın yeni Genel Sekreteri olarak onayladı.

TÜRKİYE DE DESTEKLİYORDU

Türkiye, nisan ayında yaptığı açıklamayla ittifak üyelerine yeni liderlik için Rutte'yi desteklediğini belirtmişti.

"BÜYÜK BİR ONUR"

Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "NATO Genel Sekreteri olarak atanmak büyük bir onur." ifadesini kullandı.

İttifakın, kolektif güvenliğin temel taşı olduğunu ve öyle kalacağını vurgulayan Rutte, şunları kaydetti:

"Bu organizasyona liderlik etmek hafife almadığım bir sorumluluk. Bana güvendikleri için tüm müttefiklere minnettarım. Son 10 yıldır NATO'ya olağanüstü liderlik sağlayan ve her zaman büyük hayranlık duyduğum Jens Stoltenberg'in halefi olarak ekim ayında büyük bir gayretle bu görevi üstlenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum."

STOLTENBERG'DEN KUTLAMA

Mevcut Genel Sekreter Stoltenberg de "NATO müttefiklerinin Mark Rutte'yi halefim olarak seçmesini memnuniyetle karşılıyorum." mesajını paylaştı.

Rutte'nin transatlantik ittifakın büyük bir destekçisi ve güçlü bir lider olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "NATO'yu güçlendirmeye devam ederken kendisine başarılar diliyorum. NATO'yu emin ellere bıraktığımı biliyorum." değerlendirmesini yaptı.

NATO, Rutte'nin yeni Genel Sekreter olarak atandığını, görevi 1 Ekim'de Stoltenberg'den devralacağını duyurmuştu.

TÜRKİYE'DEN RUTTE'YE TEBRİK

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, tüm müttefiklerin uygun görmesiyle yeni NATO Genel Sekreteri olarak ilan edilen Hollanda Başbakanı Rutte tebrik edildi. Açıklamada, "Bu vesileyle, göreve geldiği 2014 yılından bu yana sergilediği başarılı liderlik için Genel Sekreter (Jens) Stoltenberg’e şükranlarımızı sunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da NATO Genel Sekreterliğine seçilen Mark Rutte'yle telefonda görüştü. Erdoğan, Rutte'ye görevinde başarılar diledi. Konuşmasıyla ilgili açıklama yapan Erdoğan "Yarım saat önce Rutte’yi tebrik ettim. Hayırlı olsun dedim. Washington’da inşallah bir araya geleceğiz. O da, Washington’u beklemeden Türkiye’ye ziyarete geleceğini söyledi" dedi. Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler