HABER

Sosyal medyada gündem oldu! Herkesin konuştuğu mülteci videosuyla ilgili Kocaeli ve Tekirdağ valiliklerinden açıklama

Türkiye'de sığınmacılara ilişkin her geçen gün yeni görüntüler ortaya çıkarken son olarak Kocaeli'nden gelen görüntüler sosyal medyada gündem oldu. Kocaeli Valiliği yaptığı açıklamada "Olay günü yediemin parkına çekilen araçtan kaçmaya çalışan yabancı uyruklu şahıslarla ilgili çevrede devam eden detaylı çalışmalar neticesinde 24'ü Afgan, 9'u Pakistan, 1'i İran ve 1'i Bangladeş uyruklu olmak üzere toplamda 35 yabancı uyruklu şahıs yakalandı" dedi. Tekirdağ Valiliği'nden de açıklama geldi.

Mültecilerle ilgili son görüntüler sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Görüntülerdeki kişilerin Afgan, Pakistanlı ve Suriyeli sığınmacılar olduğu öne sürüldü. Görüntüler birçok kullanıcı tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Kocaeli Valiliği ve Tekirdağ Valiliği, sosyal medyada gündem olan görüntülerle ilgili açıklama yaptı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Kocaeli'nde çekilen görüntülerde bir kamyonetten telaşlı bir şekilde ve bağrış çağrış içinde inen insan kalabalığı görülüyor. Sosyal medyada gündem olan videoda tıklım tıklım dolu kamyondan inen kişilerin her yaştan olduğu görülürken en çok da gençlerin bulunduğu ve hemen hepsinin sırtında yükler olduğu görülüyor.

KOCAELİ VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA! 35 KİŞİ YAKALANDI

Kocaeli Valiliği yaptığı açıklamada 22 Mayıs Pazar günü saat 11.00 sıralarında, Kuzey Marmara Otoyolu Dilovası Mermerciler gişe çıkışında, Jandarma Trafik Timlerince gerçekleştirilen trafik kontrolü esnasında kapalı kasa bir aracın durdurulduğu anımsatıldı.

Aracın kasasında saklanan, ilk anda sayısı, uyruğu tespit edilemeyen ve kaçak yollarla yurda giriş yaptıkları anlaşılan yabancı şahısların kaçma girişimi neticesinde bölgede geniş çaplı inceleme başlatıldığı vurgulanan açıklamada, bu çalışmalar neticesinde 27 yabancı uyruklu şahsın yakalandığı bilgisinin, aynı gün kamuoyuyla paylaşıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bazı sosyal medya ve basın organlarında bu konuda tekrar yayınlar yapıldığı görüldüğünden açıklama yapma gereği duyulmuştur. Olay günü yediemin parkına çekilen araçtan kaçmaya çalışan yabancı uyruklu şahıslarla ilgili çevrede devam eden detaylı çalışmalar neticesinde 24'ü Afgan, 9'u Pakistan, 1'i İran ve 1'i Bangladeş uyruklu olmak üzere toplamda 35 yabancı uyruklu şahıs yakalanmış olup, işlemlerinin tamamlanmasına müteakiben sınır dışı edileceklerdir. Organize eden kişi adli makamlarca tutuklanmış olup, diğerlerinin de yakalanması için çok yönlü çalışmalar devam etmektedir. Düzensiz göç ile mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmektedir."

TEKİRDAĞ VALİLİĞİ'NDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Tekirdağ Valiliği'nden konuyla ilgili gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında, 22.05.2022 tarihinde, Kocaeli ilinde Jandarma ekiplerince durdurulan 59 plakalı, kapalı kasa bir araç içerisinde bulunan yabancı uyruklu şahısların kaçmaya çalıştığı esnada çekilen videosu yayınlanmaya başlanmış ve plaka rakam grubunun ilimize ait olması sebebi ile kamuoyu nezdinde olayın başlangıç veya geçiş noktasının ilimiz olduğu yönünde intiba uyandığı görülmüş, bu sebeple açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

Yaşanan olayın ilimiz ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Adli tahkikat Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir. Aksi yönde yapılan paylaşım ve haberlerin doğru olmadığı kıymetli hemşehrilerimize saygıyla duyurulur.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler