YEMEK

Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt dediğimiz içecek, en basit tanımı ile memeli hayvanların yeni doğan yavrularını beslemek amacı ile vücutlarında ürettikleri bir çeşit sıvıdır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Memeli hayvanların vücutlarında böyle bir içecek üreten mekanizmanın var olmasının sebebi, yeni doğan yavruların, kendi kendilerini besleyecek, büyüyene kadar bir besin kaynağına ihtiyaç duymalarıdır. Bu nedenle süt içerisinde yeni doğan yavrunun ihtiyacı olan tüm besin maddeleri ve faydalı birtakım maddeler bulunmaktadır.

Aslında hepimizin bildiği ve bir zamanlar tükettiğimiz gibi, insanlarda da buna benzer bir mekanizma bulunmaktadır ve anne sütü üretilir. Diğer hayvanlardan farklı olarak, biz insanlar, bazı memelilerin sütlerini tüketmekteyiz. Bunun en önemli sebebi, sütün birçok açıdan insan sağlığına da faydalı olmasından kaynaklanmaktadır.

İçerdiği besin değeri, hangi yaşta olursa olsun her insan için mucizevi bir şekilde faydalıdır! Birçok havyan bizlere bu sağlıklı besin maddesini sağlamaktadır fakat tüketimi en yaygın olanı inek sütüdür. Bunun sebebi ise inek sütünün özellikle küçük yaştaki çocuklar başta olmak üzere bütün insanlar için en faydalı içeriğe sahip olmasından dolayıdır. Bir diğer sebebi ise, basit gibi görünse de, ulaşılabilirliği en kolay olan süt çeşidi, inek sütüdür.

Sütün faydalarından yararlanabilmek için, direk sütü içebilir ya da sütten üretilen peynir, yoğurt gibi ürünleri tüketiriz. Bu sayede tüm dünyada milyonlarca insan, günlük beslenme düzenlerinin vazgeçilmez bir parçası olarak süt içmektedir. Süt, insanların sağlıklı gelişmesi ve yaşamına devam edebilmesi için en gerekli besinlerden biridir.

Peki sütü bu kadar çok tüketilmesine neden olan faydaları nelerdir? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, sütün faydaları içerisinde en önemli olanlardan 5 tanesini sizler için araştırdık!

Çocukların Afiyetle Yiyeceği Bir Lezzet:

1.Süt Cildinizi Parlaklaştırır

Tarihi bir kişilik olan Kleopatra, cildinin yumuşak, esnek ve parlak kalması için, sık sık süt banyoları yaparmış. Aynısını siz de yapabilirsiniz ya da daha mantıklı bir tercih olarak her gün düzenli olarak bir bardak süt içebilirsiniz.

Düzenli olarak tükettiğinizde, sütün bütün faydalarından yararlanabilirsiniz. Sütün içerisinde, cildinizin harika bir görünüme kavuşmasını sağlayacak gerekli besinlerin hemen hepsi vardır!

Sütün içerisindeki laktik asit, cildinizin pürüzsüz bir hal almasında yardımcınız olacaktır. Ayrıca sütte bulunan aminoasitler cildinizin nemli kalmasını sağlamaktadırlar.

Dahası, sütün içinde bulunan antioksidanlar sayesinde, çevrenizden gelen toksik etkilere karşı cildiniz korunmuş olur. Fakat ufak ama önemli bir ayrıntı olarak, tüketmeden önce süte karşı herhangi bir alerjiniz ya da duyarlılığınız olmadığından emin olmalısınız.

2.Süt Sağlıklı Kemikler ve Dişler Demektir

Süt harika bir kalsiyum deposudur. Kalsiyum ise sağlıklı kemikler için olmazsa olmaz bir maddedir. Kalsiyuma sadece kemikleri gelişme çağında olan çocuklar değil, kemik sağlığını korumak ve kemik erimesi gibi tehlikeli hastalıklardan kaçınmak isteyen her yetişkin birey de ihtiyaç duymaktadır.

Ayrıca süt, sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlar. Kalsiyum sayesinde diş ve diş minelerinin yapısı korunmaktadır. Fakat kalsiyumun vücutta etkili bir şekilde emilmesi için, D vitamini şarttır. Yani vücudunuzda D vitamini eksikliği varsa, sütün bu harika ve koruyucu etkilerinden faydalanamayabilirsiniz.

3.Süt Kaslarınız İçin Faydalıdır

Sütün, aslında memeli hayvanlarda yavruların gelişimi için üretildiğini söylemiştik. Bu nedenle süt, aynı zamanda tam anlamı ile bir protein deposudur. Sütün içerisindeki protein, insanlarda kas gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Özellikle vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin, protein tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Egzersiz yaptıktan sonra içtiğiniz bir bardak süt, vücudunuzun yeniden ve daha güçlü bir şekilde yapılanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca süt, spor yaptıktan sonra hissettiğiniz ağrıların azalmasına ve spor yaparken kaybettiğiniz sıvıların yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle özellikle spor yapan kişilerin beslenme düzenlerinde mutlaka süt ya da en azından süt ürünlerinin bulunması oldukça faydalı olacaktır.

4.Süt Stresi Azaltır

Süt içmek, yorucu ve stres dolu bir günün sonunda rahatlamak için en güzel ve sağlıklı yoldur. Bir bardak ılık süt içmek, gerginleşmiş kaslarınızı gevşetir ve yıpranmış sinirlerinizi yatıştırır. Bu sayede yorucu bir günün getirdiği stresten ve gerginlikten kurtulmuş olursunuz.

Ayrıca sütün premenstrüel sendromun etkilerini azalttığı ve insana enerji verdiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bir daha kendinizi yorgun ya da yıpranmış hissederseniz, köpük dolu banyonuzda rahatlarken bir bardak da süt içerek, bu harika besinin faydalarından yararlanmayı unutmayın!

5.Süt Daha Sağlıklı Bir Vücut İçin Gereklidir

vücut-geliştirme-ve-süt

Sütün içerisinde insan sağlığı açısından önemli birçok madde olduğundan bahsetmiştik. Bu maddelerden bazıları, vücuttaki yüksek kan basıncı değerlerini düşürerek düzenlemektedir.

Yüksek kan basıncı, bazı durumlarda beyne hasar vererek felç geçirilmesine neden olur. Sütün kan basıncınızı düzenlemesi ile bu riski azaltmış olursunuz. Bir diğer önemli faydası ise, karaciğerin kolesterol üretme seviyesinin düşürmektir ve aynı zamanda vücutta antiasit olarak da görev alabilir.

Sütün içerisinde bulunan A ve B vitaminleri ise göz sağlığı ve sağlıklı bir görme yetisi sağlamaktadır. En önemli özelliklerinden biri olarak, sütün bazı kanser çeşitlerine yakalanma riskini hatırı sayılır bir miktarda azalttığı kanıtlanmıştır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön