YEMEK

Tonbalığı faydaları saymakla bitmiyor! Haftada en az 2 kez tüketin

Besin değerleri nedeniyle haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilen balıklar arasında yer alan tonbalığı, Omega-3 ve protein bakımından en zengin kaynaklar arasında yer alıyor. Çocukların zeka ve kas gelişiminde önemli etkisi bulunan tonbalığı, kalp sağlığı ve bağışıklığa da büyük katkı sağlıyor. Ancak dikkat! Bu faydalar için Hint ve Atlantik Okyanusu gibi derin ve temiz denizlerden sofralarımıza gelen sağlıklı ton balığını tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

Tonbalığı faydaları saymakla bitmiyor! Haftada en az 2 kez tüketin

Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Çocukların heyecanla beklediği yeni okul döneminde ebeveynlere eskisinden daha fazla görev düşüyor. Pandeminin etkisinin devam ettiği bu günlerde, okul çağındaki çocuklar için doğru beslenmenin büyük önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Emine Nur Tozan, Omega 3 başta olmak üzere magnezyum, fosfor, demir, gibi minerallerle, B12, A, D ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ton balığının, çocukların eğitim döneminde destekleyici rol üstlendiğini söylüyor.

TON BALIĞI IQ SEVİYESİNİ YÜKSELTİYOR

Düzenli olarak tüketilen ton balığının çocuklarda IQ seviyesinin yükselmesine olumlu katkı sağladığını belirten Tozan, “Bu gerçek, farklı araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Ton balığının içindeki Omega-3, dopamin ve serotonini dengeliyor ve beyin işlevlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda Omega 3, hafızayı güçlendirici etkiye sahip. Özellikle okul öncesi dönemden itibaren düzenli olarak tüketilen ton balığı, çocukların IQ seviyesinin yükselmesine destek olurken, sosyal ve kişisel becerileri geliştirebilme, kas ve kemik yapısını güçlendirme gibi etkilere sahip bir besin olma özelliği de taşıyor. Omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarını artıran ton balığı, göz sağlığı ve bağışıklığı güçlendirmede de önemli bir oyuncu” diyor.

KALP SAĞLIĞINI KORUYOR, BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIYOR

Kalp ve kemik sağlığından cilt sağlığına, hafızadan göz sağlığına kadar yediden yetmişe herkes için mucizevi bir besin olan ton balığının bağışıklık dostu olduğunun altını çizen Tozan, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından haftada en az iki defa tüketilmesi gereken besinlerin başında gelen ton balığı, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bağışıklığı koruyucu bir besin olma özelliği taşıyor. Ancak her balığın aynı oranda bağışıklığı güçlendirmede fayda sunmadığını unutmamak lazım. Balık, ancak doğal ortamında yetiştiği zaman tam bir bağışıklık silahı görevi üstlenebiliyor. Çocuklar, eğitim dönemi boyunca uzun saatler sosyal ortam içinde bulunacakları için balık ve ton balığı tüketme alışkanlığının kazandırılması, bağışıklık sisteminin korumasının yanı sıra vücut direncini de artıracaktır. Bu dönemde ebeveynlerin doğru ve sağlıklı beslenmede itici güç olması büyük önem taşıyor” diye ekliyor.

AMAN DİKKAT! DERİN DENİZLERDEN GELEN CIVASIZ BALIKLARI TERCİH EDİN

Çocukların gelişiminde önemli bir rol üstlenen ton balığını tüketirken, bazı önemli konulara dikkat etmek gerekiyor. Bunun başında ton balığının derin ve açık denizlerden gelmiş olması var. Hint ve Atlantik Okyanusu’nun tertemiz sularından sofralarımıza gelen katkısız ton balıkları, çiftlik balığı olmadığı gibi, en doğal Omega-3 kaynağı olarak ruh sağlığından bağışıklık ve metabolizmanın güçlenmesine kadar birçok fayda sunuyor. Aynı zamanda bu okyanuslarda yetişen ton balıklarının içeriğinde kesinlikle cıva bulunmuyor.

Dünyanın birçok bölgesinde artık “çocuk obezitesi”nin mücadele gerektiren bir mesele haline dönüştüğünü de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, sağlıklı ton balığını güvenilir ve kaliteli markalardan tüketmeye dikkat etmekte fayda var. Zeytinyağlı ton balığı kullanarak hazırlanan az kalorili mönüler, çocukların aynı zamanda kilo kontrolünde de önemli bir rol üstlenmeyi sürdürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
bakın ayrıntıya..... "cocukların üzerindeki besleyici etkisi""""" evet doğru malesef cocukların et yemeye ihtiyacı var.... malesef diyom .. çünkü... hayvanlar bebek yaşta fabrikasyon üretilip kesiliyo.... yetişkinler için ete ihtiyaç yok... araştırın okuyun, karşılaştırın...... et yemeyin sağlıklı olun..... tansiyon şeker kolstrol ve kal hastalıklarını unutun. 60,70,80,90 yaşlarında hapsız hap kullanmadan sağlıklı yaşayınız. Yoksa tabiki doğada aslan antilop yer, antilop ot böcek yer....Bakara Suresi - 173 . Ayet Tefsiri.. derki "" haddini aşmadıkça""""" haddini aştın insann....
yazımın devamı: bu zalimliğe ortak olmayın... işime gelmiyor ama cocuklar et yemeli.... keşke doğal olsa... ama yetişkinler bu zalimliğe ortak olma.... unutmayın. yaradan sizleri yaptığınız seçimlerle değerlendirecek
Ülkemizde bu konuda etkili ve yetkili tek bir firma var. O ne verirse onu yiyoruz, oldukça da pahallı yiyoruz.
Geri Dön