Mynet Trend

Türk Sinemasının medarı iftarı Çağan Irmak’ın filmleri! Vizyon tarihine göre Çağan Irmak’ın hafızalara kazınan 16 filmi

Türk sinemasında yönetmen isimleri düşünüldüğünde Çağan Irmak filmleri ve oyuncu seçimleriyle akla ilk gelen isimlerden bir tanesi olur. Hem senarist hem de yönetmen kimliğiyle Çağan Irmak Türk sinemasının son dönemde kült haline gelen birçok filmine imza atmayı başardı. Duygu yüklü ve adeta halkın içinden çıkan hikayeleriyle Çağan Irmak yüreklere dokunmayı çok iyi bildi. Her biri ayrı bir manevi noktada olan en iyi Çağan Irmak filmleri!

Türk Sinemasının medarı iftarı Çağan Irmak’ın filmleri! Vizyon tarihine göre Çağan Irmak’ın hafızalara kazınan 16 filmi

4 Nisan 1970 yılında İzmir’de doğan Çağan Irmak Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünden mezun oldu. Çağan Irmak yönetmenlik yeteneğiyle dikkatleri üzerine çekince çalışmak için İstanbul’a geldi. Herkesin defalarca gözyaşları içinde izlediği filmleri çekmeden önce Çağan Irmak dizi setlerinde yönetmenlik yaptı. Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’ın başrollerini paylaştığı Asmalı Konak ile Melisa Sözen, Özge Özberk ve Mehmet Ali Nuroğlu’nun başrollerini üstlendiği Çemberimde Gül Oya dizisi Çağan Irmak’ın yönetmenliğinde izleyicisiyle buluştu.
Reyting rekorları kıran Asmalı Konak ve Çemberimde Gül Oya dizilerinin ardından Çağan Irmak beyaz perde yolculuğuna başladı. Çağan Irmak film serüvenine dalmadan önce gelin biraz genel hatlarıyla filmlerinden bahsedelim:
Onlarca başarılı projeye imza atan Çağan Irmak filmleri için hep aynı çizgide ilerleyerek belirli oyuncularla çalışmayı seçti. Çağan Irmak oyuncuları olarak isimlendirebileceğimiz pek çok usta isimle başarılı yönetmen birden fazla kez çalışmayı seçti. Çağan Irmak’ın filmlerinin vazgeçilmez oyuncuları arasında; Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Melisa Sözen, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Cemal Hünal, Melis Birkan, Özge Özberk, Goncagül Sunar, Şerif Sezer, Farah Zeynep Abdullah ve Yiğit Özşener sayılabilir.
Oyunculardan bahsettik. Gelelim asıl sorulara: Çağan Irmak filmleri nelerdir? Çağan Irmak’ın ilk filmi nedir? Karşınızda görünce hemen hatırlayacağınız muhteşem Çağan Irmak filmografisi!

BANA OLD AND WISE’I ÇAL (1998)

Screenshot_1
Çağan Irmak’ın beyaz perdede ilk projesi olan “Bana Old And Wise’ı Çal” 1998 yılında kısa metrajlı olarak çekildi. Sinema salonlarında ya da televizyonda gösterilmeyen film festivallerde büyük başarı elde ederek İFSAK Ödülünü kazandı. “Bana Old Wise’ı Çal” filminin oyuncu kadrosunda Derya Alabora, Erkan Can, Tomris İncer, Nedim Doğan ve Naz Önel yer aldı. Dram ve aşk türündeki film sonraki yıllardaki “Kabuslar Evi” filminin atası konumdadır.

Bana Old And Wise Çal Konusu

Oğuz (Erkan Can) gece saatlerinde yayınlanan bir radyo programı sunucusudur. Tok sesi ve karizmatik konuşma şekliyle Oğuz’un programı herkes tarafından dinlenir. Radyoya Onur adında bir adamın bağlanmasıyla sakin giden programın akışı bir anda değişir. Çünkü Onur, Eda (Derya Alabora) ismindeki bir kız için The Alan Parsons Project grubundan “Old And Wise” şarkısını ister. Eda bu istek parçayı duyduğunda ise şok geçirir. Çünkü kendisi için istek yapan Onur bir süre önce ölmüştür ve aralarındaki özel bağ melankoli dolu bir ruh halinin kapılarını aralar.

ÇİLEKLİ PASTA (2000)

Screenshot_2
Televizyon filmi konseptinde hazırlanan “Çilekli Pasta” Çağan Irmak’ın popülaritesini arttıran bir yapımdır. Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı Çilekli Pasta filminin oyuncuları arasında; Uğur Polat, Yasemin Kozanoğlu, Aksaya Asıltürkmen, Taner Barlas, Işık Aras, Kerem Kupacı, Yeliz Tozan, Beste Sönmezocak ve Ali Cağaoğlu boy gösterdi.

Çilekli Pasta Konusu

Onur’un (Uğur Polat) ailesinden kalan küçük bir pastane dükkanı vardır. Dükkan ile arasında özel bir bağ olan Onur işini aşkla yapar. Pasta yapmak onun için başka bir hayat motivasyonuna dönüşmüştür. Özellikle de çilekli pasta… Onur Çilekli Pasta yapmadan tek bir güne başlamaz ve dükkanını açmaz. Yaptığı çilekli pastayı aşık olduğu kişiye satmak için Onur doğru günü bekler. Bir gün dükkandan içeri ünlü oyuncu Burcu Burkan (Yasemin Kozanoğlu) gider. Onur çilekli pastanın sahibi bulur ancak Burcu’nun herkesten sakladığı büyük bir sırrı vardır.

MUSTAFA HAKKINDA HER ŞEY (2003)

mustafa
Duygusal gerilim türünde çekilen “Mustafa Hakkında Her Şey” filmi Çağan Irmak’ın tanınırlığının zirve noktasına ulaştıran projesidir. Timur Savcı ve Abdullah Oğuz yapımcılığında Çağan Irmak kaleminden çıkan Mustafa Hakkında Her Şey filmi izleyicisinden tam not almayı başardı. Filmin müziklerini Mor ve Ötesi grubu seslendirirken; Mustafa Hakkında Her Şey filminin oyuncu kadrosunda Fikret Kuşkan, Nejat İşler, Başak Köklükaya, Şerif Sezer, Yaman Tarcan, Zeynep Eronat, Kutay Köktürk, Arda Seçgün ve Emre Başak beyaz perde de buluştu.

Mustafa Hakkında Her Şey Konusu

Mustafa (Fikret Kuşkan) mükemmeliyet delisi ve her şeyi kontrol altında tutmak isteyen takıntılı bir reklamcıdır. Tanınan ünlü reklamcılardan biri olan Mustafa’nın mutlu giden bir evliliği ve çok parası vardır. Onun için hayat tam istediği gibi “mükemmel” giderken, bir anda her şey tepetaklak olur. Çünkü karısı bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybeder. Üstelik karsı bu kazada yalnız başına değildir. Yanında Fikret (Nejat İşler) vardır. Fikret kendi halinde görünen, ses ve sakin bir taksicidir. Kazanın ardından Fikret’in peşine düşen Mustafa tüm gerçekleri öğrenmek için onu kaçırır. İkili arasında yaşanılanlar Mustafa’nın karısı ve Fikret arasındaki sır perdesini aralar.

BABAM VE OĞLUM (2005)

Screenshot_3
Çağan Irmak’ın en çok bilinen filmlerinden biri olan “Babam ve Oğlum” Şükrü Avşar yapımcılığında vizyona çıktı. Duygusal öğelerle bezenen Türk sinemasının kült filmleri arasında yer bulan Babam ve Oğlum oyuncu kadrosunda; Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Tuba Büyüküstün, Şerif Sezer, Binnur Kaya, Yetkin Dikinciler ve Ege Tanman rol aldı.

Babam ve Oğlum Konusu

Deniz (Ege Tanman) babası Sadık (Fikret Kuşkan) ile yaşayan mutlu bir çocuktur. 12 Eylül 1980 sabahında doğan Deniz annesini doğum sırasında kaybeder ve hayattaki tek dayanağı olan babasına tutunur. Sadık ise öğrencilik zamanında gördüğü işkence ve hapis ortamının ardından ölümcül bir hastalığa yakalanır.
Ege’de bir köyde yaşayan Sadık’ın babası Hüseyin (Çetin Tekindor) sert görünümlü ama yufka yürekli bir babadır. Oğlu Sadık’ın çiftliğin başına geçmesi için Ziraat Mühendisliği okumasını ister. Ancak Sadık kafasının dikine giderek gazetecilik sevdası uğruna evini terk eder. Hüseyin oğlunu evlatlıktan reddeder ve bir daha asla yüzüne bakmaz.
Oğlunu emanet edecek kimsesi olmadığı için Sadık yıllardır küs olduğu babasının kapısını çalar. Sadık’ın gelişine annesi mutlu olurken; babası asla konuşmaz. Hatta Hüseyin torunuyla da ilgilenmez ve bir an önce gitmelerini ister. Sadık ve Deniz’in gelişi eski defterlerinin yeniden açılmasına neden olur. Baba ve oğlu büyük bir yüzleşme bekler.

ULAK (2007)

ulak
Avşar Yapım imzasıyla çıkan “Ulak” filmi çarpıcı konusu ile dikkatleri anında üzerine çekmeyi başardı. Vizyonda kaldığı süre boyunca gündemden düşmeyen Ulak filminin oyuncu kadrosunda bulunan Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Feride Çetin, Şerif Sezer, Melis Birkan, Kaya Akkaya ve Cemal Hünal izleyiciden tam not aldı.

Ulak Konusu

Zaman ve mekan olgusunun tamamen ortadan kalktığı köyü nerden geldiği bilinmeyen bir gezgin ziyaret eder. Bu gezgin aslında mesajları olan bir ulaktır. Ulağın ağzından daha önce eşi benzeri olmayan büyülü ve kusursuz hikayeler dökülür. Ulağın anlattıklarının her biri ayrı bir destandır. Ulak çocuklarla çok iyi anlaşır ancak halk onun köye kara bulutlar getirdiği düşüncesiyle gitmesini ister. Fakat Ulak anlatacakları bitmeden gitmeye hiç niyetli değildir.

ISSIZ ADAM (2008)

Screenshot_4
Başrollerini Melis Birkan ve Cemal Ünal’ın paylaştığı “Issız Adam” filminin etkisi yıllarca sürdü. Öyle ki filmin adının ardından “Issız Adam Sendromu” hastalığı ortaya çıktı. İkili ilişkilere çarpıcı bir gözden yaklaşan filme Nil Burak şarkılarıyla yapılan dokunuş izleyici için unutulmaz bir tecrübe oldu. Issız Adam filminin oyuncu kadrosunda; Cemal Hünal, Melis Birkan, Yıldız Kültür, Goncagül Sunar, Gözde Kansu, Aslı Aybars ve Şerif Bozkurt görev aldı.

Issız Adam Konusu

Alper (Cemal Hünel) üst düzey klasmanda bulunan bir restorana sahiptir. En büyük tutkusu yemek yapmak olan Alper, lüks içinde yaşar ve keyfine düşkünlüğü ile tanınır. Alper’in bağlanma konusunda problemleri vardır. Bu nedenle sevgili olmaktan nefret edercesine uzak durmak ister ve her geceyi başka bir kadınla geçirir. Ada (Melis Birkan) Taksim’de çocuk kıyafetleri satan bir dükkan sahibidir. Alper’in aksine daha sakin bir hayatı vardır. En ufak şeylerden mutlu olmayı bilen Ada ve Alper’in yolları bir kütüphanede kesişir. Aşk kapıyı çalar elbet ancak bilinen romantik aşk filmlerinden çok uzak bir şekilde. Alper ve Ada’yı değişik bir tecrübe bekler.

KARANLIKTAKİLER (2009)

Screenshot_5
Çağan Irmak’ın bir diğer gerilim filmi olan “Karanlıktakiler” projesinde Meral Çetinkaya, Erdem Akakçe, Derya Alabora, Durul Bazan, Şebnem Dilligil, Rıza Akın, Savaş Akova ve Pınar Töre kamera karşısına geçti.

Karanlıktakiler Konusu

Egemen (Erdem Akakçe) ile annesi Gülseren (Meral Çetinkaya), Egemen’in 30’lu yaşlarına rağmen aynı evde yaşamayı sürdürürler. Çünkü Gülseren Egemen’i varoluş nedeni olarak görür ve ondan bir an olsun ayrı kalmayı dahi düşünemez. Egemen ise reklam ajansında ofis görevlisi olarak çalışan annesinin kendisine olan bağımlılığından son derece bıkmış olan bir çocuktur. Annesinin yoğun ilgisine bir de zihinsel kararmaları eklenince Egemen için hayat zindana döner.
Egemen’in tek kaçış noktası ise çalıştığı reklam ajansıdır. Annesinin yarattığı karanlık dünyadan kurtulmak için ışığı patronu Umay’da (Derya Alabora) bulan Egemen için yeni bir sorunun fitili ateşlenir.

PRENSESİN UYKUSU (2010)

prenses
Redd grubunun Kirli Suyunda Parıltılar albümünde yer alan “Prensesin Uykusuyum” şarkısında ilham alarak senaryosunu Çağan Irmak’ın üstlendiği Prensesin Uykusu filminin başrollerini Çağlar Çorumlu ve Sevinç Erbulak paylaştı. Prensesin Uykusu filminin oyuncu kadrosunda ise; Çağlar Çorumlu, Sevinç Erbulak, Genco Erkal, Alican Yücesoy, Şevval Başpınar, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Funda Şirinkal ve Baran Ayhan bulundu.

Prensesin Uykusu Konusu

Kütüphanede memur olarak çalışan Aziz (Çağlar Çorumlu) sakin ve kendi halinde bir hayat sürer. Aziz’in küçük dünyasındaki karanlık oturduğu mahalleye açılan kuaför salonuyla aydınlanır. Kuaförün sahibi Seçil (Sevinç Erbulak) ve kızı Gizem (Şevval Başpınar) ile Aziz arasında garip bir bağ kurulur. Gizem’in gördüğü rüya Seçil ve Aziz’in tüm kaderini değiştirir.

DEDEMİN İNSANLARI (2011)

dedemin insanları
Başrollerini iki dev isim Çetin Tekindor ve Hümeyra’nın paylaştığı “Dedemin İnsanları” filmi Çağan Irmak’ın çocukluğunu anlatır. Dedemin İnsanları filminin oyuncuları olarak Zafer Algöz, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mert Fırat, Ezgi Mola, Mehmet Ali Kaptanlar, Sacide Taşaner, Ünal Silver, Ushan Çakır, Serkan Genç, Yiğit Arı, Durukan Çelikkaya ve Mert Yazıcıoğlu Çağan Irmak’ın kamerasının karşısına geçti.

Dedemin İnsanları Konusu

Ozan, Girit Adası’nda İzmir’e göç eden dedesi Mehmet Bey ve ailesiyle birlikte yaşar. Ege’nin sahil kasabasında hep birlikte huzur içinde yaşayan aile o yazdan sonra beklemedik olaylarla karşılaşır. 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra bir ailenin parçalanışını Mehmet Bey’i derinden yaralar. Ancak torunu Ozan’a anlatacağı hikayesi henüz bitmemiştir.

TAMAM MIYIZ? (2013)

tamam
Başrollerinde Aras Bulut İynemli ve Deniz Celiloğlu’nun rol aldığı film izleyenleri gözyaşlarına sürükleyen çarpıcı bir olay örgüsüne sahip. Çağan Irmak’ın senaristliğinden çıkan Tamam Mıyız filmi oyuncuları Sumru Yavrucuk, Zuhal Gencer, Aslı Enver, Uğur Güneş ve Gürkan Uygun büyük beğeni toplamayı başardı.

Tamam Mıyız Konusu

İhsan (Aras Bulut İynemli) bedensel engelli olan ancak hayat dolu bir çocuktur. Hayalleri olan İhsan engeli nedeniyle eve hapsolmuş gibi annesine bağımlı yaşamak zorundadır. Temmuz (Deniz Celiloğlu) fikirleri doğrultusunda zengin babasına karşı gelerek hayallerinin peşinden giden bir heykeltıraştır. Ancak onun da engeli aslında ruhundadır. Bu iki kapana sıkışan adamın yolları rüyalar aracılığıyla kesişir ve ikisi de adeta yeniden doğarak birbirlerini iyileştirirler.

UNUTURSAM FISILDA (2014)

Screenshot_6
Çarpıcı konusu ve usta oyuncu kadrosuyla büyük ilgi toplayan “Unutursam Fısılda” filminin bütün müzikleri Kenan Doğulu imzası taşıyor. Unutursam Fısılda oyuncuları arasında yer alan Hümeyra, Farah Zeynep Abdullah, Işıl Yücesoy, Mehmet Günsür, Gözde Cığacı, Kerem Bürsin ve Gürkan Uygun performanslarıyla yıldızlaşan isimler oldu.

Unutursam Fısılda Konusu

Hatice (Farah Zeynep Abdullah) ve Hanife (Gözde Cığacı) karakterleri birbirinden tamamen farklı olan iki kardeştir. Hatice şarkı söyleme tutkusuyla yanıp tutuşurken; Hanife daha ayaklarının üzerinde duran bir karakterdir. Ancak iki kız kardeşin kasabaya gelen müzisyen Tarık (Mehmet Günsür) hakkında duydukları hayaller aynıdır. İkisi de bilmeden Tarık’a aşık olurlar. Hatice’nin sesinin güzelliğini keşfeden Tarık ve Hatice iyice yakınlaşır. Aralarındaki büyük aşk Hatice’yi Ayperi yapan büyük bir maceraya dönüşür. Hatice ünlü olmayı başarır ancak ablasının bundaki payı göz arda edilemezdir.

NADİDE HAYAT (2015)

Screenshot_7
Eğlenceli konusuyla beğenilen Nadide Hayat filminin başrolünde Demet Akbağ rol aldı. Nadide Hayat filminin oyuncu kadrosunda ise Demet Akabağ, Yetkin Dikinciler, Ümit Erlim, Sevil Akı ve Suzan Kardeş yer aldı.

Nadide Hayat Konusu

Eşini kaybeden Nadide (Demet Akbağ) çocuklarının da evlenmesinden sonra evde yalnız başına kalır. Bir süre kurslara giden ve kendine hobi edinmeye çalışan Nadide hayatını kökten değiştirecek bir karar verir. Aşık olduğu adamla evlenmek için okulu bırakan Nadide 20 yıl sonra yeniden üniversite sıralarına geri döner. İlk başlarda durumu yadırgan Nadide okul projesi için bir geziye katılır. Orada Yusuf Kaptan (Yetkin Dikinciler) ile tanışan Nadide kendini yepyeni bir hayatın ortasında bulur.

BENİM ADIM FERİDUN (2016)

Screenshot_8
Başrollerini Halil Sezai Paracıkoğlu ve Büşra Pekin’in paylaştığı Benim Adım Feridun filminin oyuncu kadrosunda Tarık Papuççuoğlu, Suzan Aksoy, Güngör Bayrak, Defne Yalnız ve Kadriye Kenter bulunuyor.

Benim Adım Feridun Konusu

Ensar (Halil Sezai Paracıkoğlu) uzun bir ilişkiden yeni çıkmış ve aşk acısı çeken bir çocuktur. Aşk acısının bütün fazlarını deneyimlemek için kendisine bir liste yapar ve tatile çıkar. Tatilde hiç bilmediği bir düğüne katılır ve bir anda akrabalarını bulur. Damadın babası Ensar’ı yıllar önce küsüp Almanya’ya giden abisinin oğlu Feridun zanneder. Ensar ilk başta Feridun olmaktan memnun olsa da damadın kuzeni Hayal’i (Büşra Pekin) görünce adeta kendinden geçer. Tüm gece Feridun’un başına türlü türlü olaylar gelir.

ÇOCUKLAR SANA EMANET (2018)

çocuklar sana emanet
Başrolünü Engin Akyürek’in paylaştığı “Çocuklar Sana Emanet” filminin oyuncu kadrosunda yer alan Hilal Altınbilek, Ogün Kaptanoğlu, Birsen Dürülü, Parla Şenol, Çağdaş Yılancı ve Alper Düzen oyunculuk performansıyla göz doldurdu.

Çocuklar Sana Emanet Konusu

Kerem (Engin Akyürek) geçirdiği trafik kazasından sonra ağır bir travma yaşar. İç mimar olan Kerem şifacı bir kadınla tanışır ve aradığı aydınlanma yolculuğunu onun köyünde bulur. Kerem’in çocukluğu ve geçmişine dair yaşadıkları ise bu aydınlanma döneminde saklandıkları yerden gün yüzüne çıkar.

BİZİ HATIRLA (2018)

bizi hatırla
Başarollerinde Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk, Binnur Kaya ve Sumru Yavrucuk’un yer aldığı Bizi Hatırla filmi dramatik öğeleriyle izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Bizi Hatırla Konusu

İzmir’in Foça ilçesinde yaşayan Eşref (Altan Erkekli) yaşadığı sağlık sorunlarından sonra tek başına kalamaz ve İstanbul’a yolculuğa çıkar. Oğlu Kaan’ın (Tolga Tekin) yanında yerleşen Eşref beyindeki rahatsızlık nedeniyle ameliyat olmak zorundadır. Yoğun işi temposu ile oluşturduğu kariyerini heba etmek istemeyen Kaan ve oğluna yük olmak istemeyen Eşref vicdani muhasebenin ortasında kalırlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler