Türkiye'ye Gelen Rus Turist Sayısı Azaldı mı?

Türkiye'ye Gelen Rus Turist Sayısı Azaldı mı?

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye-Rusya ilişkilerinin ekonomik boyutuna değindi. Kenan Tanrıkulu Rusya'dan gelen turist sayısısın, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldığını, toplam turizm gelirinde ise 2,5 milyar dolarlık kayıp olduğunu iddia etti.

“Rusya'dan gelen turist sayısı, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldı, asıl kayıp ise turizm gelirinde yaşandı, 2,5 milyar dolarlık kayıp oldu.”
Ahmet Kenan Tanrıkulu
MHP İzmir Milletvekili

Turizm gelirinde gözle görülür bir kayıp var

Veriler Ocak-Ekim 2015 dönemi ziyaretçi sayısındaki azalmanın, Tanrıkulu’nun iddiasının bile üzerinde, 830 binden fazla olduğunu gösteriyor. Toplam turizm gelirlerindeki azalma da aynı derecede dikkat çekici.
Tanrıkulu iddiasında ilk 9 ayı değil, Kasım ayını da dahil ederek 11 ay için bir iddia da bulunmuştu. Ancak kamuya açık resmi kaynaklardan henüz 11 ay için veriye ulaşmak mümkün değil.
Sonuç olarak: Açık kaynaklardan erişebildiğimiz verilerde kullanılan zaman dilimleri ve rakamlar MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun iddiasındakilerle birebir örtüşmemekle birlikte, bağlam açısından bir uyum olduğu için iddiada büyük oranda doğruluk payı vardır.

Analizin detaylarını ve veri tablolarını Doğruluk Payı'nın resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler