Varislere 15 dakika lokal anestezi ile müdahale

Amerika'da geliştirilen ve bir süredir Türkiye’de de kullanılan Tutkalla Yapıştırma Yöntemi, zaman sorunu olanlar için büyük avantaj sağlıyor. 15 dakikada lokal anestezi ile uygulanan yöntem, varis tedavisinde elastik bandaj ve çorap kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Konu ile ilgili Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko bilgi verdi.

Varislere 15 dakika lokal anestezi ile müdahale

“Varis, estetik bir sorun olmanın yanı sıra ciddi bir damar sorunu. Bu yüzden erken tanı konusunda hem kadınların hem de erkeklerin uyanık olmaları gerekir. Çünkü zamanında önlem alınmayan varis sorunları ayaklarda, bacaklarda çok şiddetli ağrılara, şişliklere ve açık yaralara dönüşebiliyor. Varisin en ciddi sonucu ise akciğere pıhtı atması ile oluşan embolidir. Tüm bu riskler göz önüne alındığında varisin doğru tedavisi çok büyük önem taşıyor.

Açık ameliyatlar çok özel durumlar hariç tercih edilmiyor.

Varis çok sık görülen bir damar hastalığı ve henüz kesin bir tedavisi bulunabilmiş değil. Bundan dolayı pek çok yöntem geliştiriliyor. Ancak bu yöntemler arasında varisi tamamen sonlandıracak bir yöntem söz konusu değil çünkü varis hastalığı nüks edebilen bir hastalık. Bundan dolayı varis tedavilerini seçerken ya da varis hakkında araştırma yaparken nüks oranı en düşük ve konforlu tedavilerin üzerinde durmak gerekir. Biz tedavilerde açık ameliyatları çok özel durumlar haricinde tercih etmiyoruz. Hem uygulaması zor hem de nüks oranı yüksek ve hastanın sosyal yaşantısına dönme süresi uzun. İnsanlar artık ameliyatlardan ya da uygulamalardan hemen sonra ayağa kalkmak istiyor.

Tutkalla Yapıştırma yönteminde pille çalışan bir alet yardımıyla damarın içine ilaç veriliyor. Damarın içine bir kateter yardımıyla gönderilen küçük bir tel aracılığıyla ilacı verip yapıştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu yöntemle emboli riski yani pıhtı kaçma riski de ortadan kalkıyor. Özellikle diz altına dökülen damarlarda ve iç varislerde son derece başarılı bir yöntem. Diğer teknikler diz altı damarlarında yetersiz kalıyor çünkü bu bölgede sinir hasarı ve sinir hassasiyeti görülüyor. Yöntem ayrıca lokal anestezi ile yapıldığı için uygulama sonrası hasta hemen sosyal yaşantısına dönebiliyor. İşlem sonrası hastalar elastik bandaj ya da varis çorabı kullanmak zorunda kalmıyor. İşlem 10-15 dakikada tamamlanıyor. Hamilelikte varis oluşumu artıyor. Doğumda hemen sonra emzirme döneminde kadınlar bu teknikten faydalanabilir, bebeğe hiçbir zararı yoktur. Yaşlılar da aynı şekilde bu teknikten rahatlıkla faydalanabilir. Ayrıca yazın da hastalara tedavi olma imkanı sağlayabiliyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler