YEMEK

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Küçük salkımlar halinde ağaçta yetişen vişne, koyu kırmızı rengi ve mükemmel lezzetiyle en fazla tüketilen meyvelerden biridir.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

BU TARİF HİÇBİR YERDE YOK:

Vişnenin bazı türleri, Kuzey Yarımküre sırasında bulunan bölgelerde yetişmektedir. Vişnenin türleri bölgelere göre farklılık gösterecek şekilde dağılmıştır.

Örneğin Amerika kıtasında bazı türleri, Avrupa kıtasında birkaç türü ve vişnenin kalan türleri de Asya kıtasında yetişmektedir. Vişneyi özelliklerine göre kategorilere ayırmak mümkündür. Bu kategoriler ekşi, tatlı ve yabani vişne olarak adlandırılabilir. Vişne ağacının hasat vakti oldukça kısa süren bir süreçtir. Yoğun olarak yaz aylarına denk gelen bu süreç dünyadaki yetişme alanlarına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da yetişen vişne genellikle Haziran ayında meyve verirken, Kanada gibi daha kuzeyde kalan bölgelerde yazın ilerleyen dönemlerinde Temmuz dolaylarında meyve verir.

Bunların dışında daha doğuda ve Güney Yarımküre'de yer alan bölgelerde, Avustralya gibi, vişne ağacının meyve verme zamanı Aralık aylarında meydana gelir. Ülkemiz vişne üretimi bakımından birinci sırada yer almaktadır. Türkiye'ye, İngiltere, İtalya ve İspanya gibi Akdeniz ülkelerinin bazılarının takip ettiği söylenebilir. Vişne içeriği bakımından oldukça önemlidir. İçeriğinde bulunan A vitamini, C vitamini ve lifler sayesinde insanların ihtiyacı olan vitaminlerin sağlanmasında önemli rol oynar.

Vitaminlerin yanı sıra birçok mineral içeriğine de sahip olan vişne oldukça faydalı bir meyvedir. Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko gibi minerallere sahip olan vişne, bu tarz minerallerin eksik olduğu vücutlar için tüketilmesi önemli olan bir meyvedir. Vişne birçok farklı alanda kullanılabilen bir meyvedir. Sahip olduğu antioksidan fayda sayesinde yine birçok sağlık probleminin tedavisi için faydalıdır.

Vişnenin Faydaları

Vişne antioksidan içeriği sayesinde bireylerin sağlıkları açsından faydalı bir meyvedir. Birçok farklı alandaki sağlıksal problemin tedavisinde kullanılabilen vişne, Alzheimer, diyabet, kolon kanseri, eklemlerde meydana gelen iltihaplar, ve kalp sorunları gibi problemler ile savaşmada önemli bir etkinlik gösterir.

Ayırca, düzenli beslenen ve bu yolla formda kalmaya çalışan bireyler için iyi bir diyet içeriği oluşturmaktadır. Hafıza geliştirici ve uyku düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Uyku problemleri ile alakalı olan melatonin hormonunun sağlıklı seviyelerde olmasına yardımcı olan vişne, iyi bir uykunun sırrı olarak gösterilebilir.

1.Uyku

10. Uyku problemlerine karşı etkilidir

Vişne içeriğinde bulunan besinler sayesinde melatonin hormon seviyesinin düzenlenmesinde yardımcıdır. Vişnenin düzenli olarak belli aralıklarla alınması sonucu daha iyi, sağlıklı bir uykuya sahip olabilirsiniz.

Vişne suyu da aynı etkiyi gösterdiğinden düzenli olarak vişne suyunun akşamları içilmesi uykunuzun daha kaliteli olmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki, bireylerin gece yatmadan evvel bir bardak vişne suyu içmesi, onların daha rahat uyku edinmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, hatırlatmakta fayda var, ekşi vişnenin içeriğinde tatlısına göre daha fazla melatonin bulunmaktadır.

2.Alzheimer

alzheimer2

Vişne içeriğinde yoğun olarak bulunan antioksidan özelliği sayesinde, hafızayı güçlendiren meyvelerden biridir. Bu sebeple, Alzheimer problemleri gibi hafıza ile alakalı sorunların tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

3.Kansere Karşı

6. Kansere karşı etkili

Vişneye rengini veren kırmızı renklerdeki pigmentler ile vücutta bulunan kötü amaçlı serbest radikallere karşı savaşta etkinlik sağlanır. Flavaonoidler olarak bilinen bu destekleyici pigmentler kanserin tedavisi sürecinde önemli olabilmektedirler.

Bir tür flavanoid olarak bilinen siyanidin vişnenin içeriğinde bulunur. Özellikle tatlı vişne bu tür destekleyici içeriklere sahiptir ve kansere karşı mücadele eder.

4.Tansiyon

yuksek-tansiyon(1)

Vişne mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Potasyum mineralini de içeriğinde bulunduran vişne, vücutta biriken fazla sodyumun vücuttan atılmasını ve bu yolla bireylerin kan basıncını düşürmede etkilidir.

Vişne tüketimi sayesinde hipertansiyon meydana gelmesi engellenirken, potasyum ve sodyum miktarı oranı dengelenmeye çalışılır.

5.Kolon Kanseri

6. Kanser riskini azaltır

Kansere karşı mücadelede etkinlik sağlayan maddelerden olan antosiyadinin ve siyadinin gibi içerikler ile vişne, kolon kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Vişne, ayrıca içeriği sebebiyle kanser nedenli tümörlerin gelişmesini engeller.

6.Cilt Açısından

6. Cilt sağlığı

YukarIda da bahsedildiği üzere, vişne antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Vişnenin içinde bulunan antioksidan sayesinde, vücutta bulunan kötü amaçlı serbest radikallerle mücadele sağlanır.

Düzenli olarak vişne suyu tüketimi yaşlanma karşıtı bir etki yaptığı görülmüştür. Vişne suyunun günlük olarak tüketimi sayesinde ciltte meydana gelen sorunların engellenmesi sağlanabilir.

7.Kas Ağrıları

kas-agrilari-neden-olur

Yapılan antrenman ya da koşunun ardından meydana gelen kas ağrılarından dolayı muzdarip iseniz, vişne tüketerek bu ağrıların hafifletilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir miktar vişne tüketimi ya da bir bardak ekşi vişne suyu içerek bu kas ağrılarının hafifletilmesi sağlanabilir. Bunlardan farklı olarak meydana gelen kas ağrılarının da vişne suyu içme ya da vişne tüketilmesi ile ağrıların azaltılması sağlanabilir.

8.Eklem İltihabı

eklem4

Vişne, vücutta üretilen bazı proteinlerin sayısını azaltarak, eklem ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, belli bir miktar vişne tüketilmesi sayesinde vücuttaki ürik asit miktarı % 20 dolaylarında azaltılmıştır.

Vücuttaki ürik asit miktarının artması sonucu eklemlerde iltihap başlamaktadır. Dolayısı ile ürik asit miktarının azaltılması sonucu vişnenin eklem iltihabı riskinin azaltıldığı söylenebilir. Düzenli olarak vişne tüketimi sayesinde, eklem iltihabı vakalarının sayısının azaltılması sağlanabilir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler