Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül, Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Abdullah Gül, Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi. 

Abdullah Gül, 1983 - 1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı. 1991 yılında Uluslararası 
İktisat dalında Doçent oldu. 

Abdullah Gül, gençlik yıllarından itibaren politikan ın içinde yer aldı. Aktif politikayla ilk sıcak teması, Necmettin Erbakan' nın henüz MNP kurulmadan başlattığı "Bağımsızlar Hareketi" döneminde başlamıştı. 1975 seçimlerinde, şuanki Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Kayseri'den MSP Senatör adayı olduğunda seçim kampanyasındaki kadroda yer alıyordu. 

Abdullah Gül, 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. 1991 - 1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. 

Abdullah Gül, 1993 yılında Refah Partisi’nin "Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı" görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı. 

Abdullah Gül, 1995’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. 1995 - 2001 yılları arasında "Dışişleri Komisyonu Üyeliği" görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 1999 yılında Fazilet Partisi'nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Meclise girdi. 

Abdullah Gül, 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi. 
Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, "Yenilikçi Hareket"'e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği "Yenilikçi Hareket", Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı. 
Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 

Abdullah Gül, 1992 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. 2001 yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine "Pro merito" madalyası ve Konseyin sürekli "Onursal Üyesi" ünvanı verildi. 
Abdullah Gül, 3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi.
 16 Kasım 2002 tarihinde Başbakan olarak 58. Hükümeti kurmak ile görevlendirildi. 

14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 

Abdullah Gül, 24 Nisan 2007tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Gül, 27 Nisan 2007 tarihinde yapılan birinci tur seçiminin yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edilmesi sonucunda seçilememiş, 20 Ağustos 2007 ve 24 Ağustos 2007 tarihlerinde yapılan seçimlerde yeterli oya ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma fırsatını elde edememiştir. 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu sonucunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olmuştur. 
Abdullah Gül, Evli ve 3 çocuk babası olan Gül ileri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir. 


        Aldığı Ödül ve madalyalar;

•      Suudi Arabistan: Abdulaziz el Suud Nişanı
•      Katar: Bağımsızlık Kolyesi
•      Portekiz: Prens Henry Nişanı 
•      İtalya: İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
•      Kuveyt: Büyük Mübarek Nişanı 
•      Birleşik Krallık: 2010 Chatham House Ödülü 
•      Kamerun: Ulusal Dekorasyon
•      Pakistan: Nişan-ı Pakistan
•      Macaristan: Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı 
•      Hollanda: Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı 
•      Kazakistan: Altın Kartal Nişanı 
•      İsveç: Serafim Kraliyet Nişanı 
•      Türkmenistan: Cumhurbaşkanı Yıldızı 

 

Son Dakika Yeni AKP Haberleri

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Teşkilatlarda metal yorgunluğu var' açıklamasının ardından AK Parti'nin birçok il ve ilçe teşkilatlarından istifa haberi gelmişti. Bu defa benzer bir haberse Mardin'den gelirken, Derik AKP İlçe Teşkilatı, Mardin İl Başkanlığı'nca feshedildi. İlçe Başkanı Süleyman Temelli, "Hiçbir gerekçe gösterilmedi" sözleriyle duruma isyan etti.


Yayın Tarihi: 19.08.2017

Çanakkale'nin Eceabat Belediye Başkanı AKP'li Adem Ejder, CHP'li Belediye Meclis Üyesini tehdit etmek ve kasten yaralamak suçlarından yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Ejder, kanun hükmündeki bir kararnameye göre tutuklanmadı.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'metal yorgunluğuna' dikkat çekerken, "Teşkilatlar, belediyeler eğer 'bizim dava' idrakiyle hareket etmiyorsa bize zarar veriyor demektir. Zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum. Biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı da atsınlar'' demişti. Bu açıklamanın ardından AK Parti’de Ağrı İl Başkanı Kemal Atmaca’nın önceki gün istifa etmesinin ardından Hakkâri, Şırnak ve Muş il başkanları da istifa etmişti. Son isim Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay oldu.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

AK Parti'de Ağrı İl Başkanı Kemal Atmaca'nın dünkü istifasının ardından bugün de AKP Muş İl Başkanı Namık Ergün ve AKP Hakkari İl Başkanı Nurettin Fırat, görevinden istifa etti. Ergün, Atmaca'nın aksine yaptığı açıklamada herhangi bir imada bulunmazken, kurucu üyeliğinin devam ettiğini belirtti. AK Parti Hakkari İl Başkanı Nurettin Fırat ise istifa açıklamasında, görevi devraldıktan 2 ay sonra oy oranlarını yükselttiklerini ifade ederek, başarılarından söz etti.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

AKP Ağrı İl Başkanı Kemal Atmaca, görevinden istifa etti. Bir süredir Ankara kulislerinde AKP teşkilatında yapılacak değişiklikler konuşuluyor, ilk etapta 5 il başkanının değiştirileceği iddia ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı 'metal yorgunluğu' açıklaması ile bu iddiaları doğrular niteliğinde konuşmuştu. İlk istifa Ağrı'dan geldi, gözler yeni istifalarda.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü yazısında Cinsel Sağlık Enstitüsü'nün 'aldatma' odaklı raporunda yer alan 'Türkiye’de aldatan erkek ve kadın oranını' ve bu oran içerisinde muhafazakarların eşlerine ne derece sadık olduklarını kaleme aldı. Rapora göre, Türkiye, eşini veya partnerini aldatma oranı konusunda dünyanın en yüksek oranlı ülkeleri arasında yer alıyor. İşte Özkök'ün "Alnı secdeye değen erkeklerin yüzde kaçı eşini aldatıyor" başlıklı yazısından çarpıcı satırlar...


Yayın Tarihi: 16.08.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Maalesef CHP, 'Türkiye son derece güvenli bir ülkedir' diyen Wesley Sneijder'in hassasiyetini dahi gösterememiştir" değerlendirmesinde bulundu. İktidarda oldukları 15 yılın sonunda milletin gözünün içine bakarak konuştuklarına işaret eden Ünal, "AK Parti'nin hikayesi bir millet aşkı hikayesidir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin hikayesini ise herkes biliyor" görüşünü paylaştı.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

FETÖ'cü darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin dava dosyasına giren bir ifadede, önemli iddialar yer aldı. Eski FETÖ imamı olan Astsubay Hüseyin G., 15 Temmuz'dan birkaç ay önce cemaatin darbe yapacağını öğrendiklerini belirtti ve ‘'AKP Milletvekili Şirin Ünal ile görüştüm, bilgileri kendisine ilettik. Binbaşı S.Y. aracılığı ile, A.A.'yla görüştük” dedi.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

HDP Sözcüsü Baydemir, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklanması durumunda şaşırmayacağını söyledi ve "AKP’yi eleştirme suçu, Erdoğan’ı eleştirme suçu adı altında insanlar tutuklanıyor. Kılıçdaroğlu tutuklanırsa hiç şaşırmayın, açıkçası ben şaşırmam. Eğer demokrasi güçlenmezse faşizm güçlenerek yoluna devam edecektir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan'ın bir tartışma programında "yeni bir devlet kurduklarını" söylemesi, hem AKP hem de muhalefetin eleştirilerine neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, üst üste yaptıkları açıklamalarla Oğan'ın beyanlarının kendilerini bağlamadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

'Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan'dır' sözleriyle Türkiye'nin gündemine oturan eski AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan yeni bir açıklama yaptı. Sosyal medyadan yaptığı yeni açıklamada, ilk açıklamasının arkasında duran Oğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Ahmet Hakan, AKP'li Ayhan Oğan'ın '15 Temmuz'dan sonra yeni bir devlet kuruyoruz, kurucusu da Erdoğan'dır' sözleri karşısında sessizliğini koruyan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, Oğan'ın sözleri hakkındaki görüşünü açıklaması çağrısında bulundu. MHP lideri Bahçeli'nin büyük tartışma yaratan sözler hakkındaki düşüncelerini merak ettiğini yazan Ahmet Hakan, "Yoksa Devlet Bey, 'Bu Ayhan Oğan’da bırakın devleti, çadır kuracak potansiyel yok' diye mi düşünüyor?" diye yazdı.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, AKP MKYK üyesi Ayhan Oğan hakkında "Anayasal düzeni yıkma suçunu itiraf" suçlaması ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. AKP MKYK üyesi ve Sivil Alan Platformu Başkanı Ayhan Oğan'ın Türkiye'nin Gündemi programında söylediği sözler sosyal medyada da büyük tepki toplamıştı.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, şu an çok derin bir kırılma yaşadığını öne sürdüğü MHP'nin 2019'da yapılması planlanan seçimin ardından muhtemelen parlamentoda olmayacağını iddia etti. Ocak'tan yazısında şu an anketlerde MHP'nin oyunun yüzde 5 gözüktüğünü, seçim barajının yüzde 5'e düşmediği takdirde MHP'nin Meclis'te yer almayacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

AK Partili Mehmet Metiner, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'a istifa çağrısında bulundu. 15 Temmuz'a ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Altay'ın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan da Atatürk Havalimanı'na indikten sonra uçağıyla hangara çekilip saklanmadı mı?' sorusunu yönelttiğini aktaran AKP'li Metiner, Star gazetesindeki 'O gece Cumhurbaşkanı hangara mı sığındı?' başlıklı yazısında çarpıcı ifadeler kullandı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

TBMM Başkanlığı'na sunulan ve müftülere nikâh kıyma yetkisi değişikliğini içeren tasarı kamuoyunda tartışma yarattı.Tasarı, evlendirme yetkisi bulunan görevlilere il ve ilçe müftülerinin eklenmesini öngörüyor. Hükümet, değişikliğin evlendirme işlemlerini kolaylaştıracağını savunuyor. Hükümet neden bu değişikliği gündeme getirdi? Muhalefet ve kadın örgütleri neden karşı çıkıyor? Beş soruda inceledik.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapan İçtüzük Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen iç tüzüğe göre, TBMM Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının YSK ilanını takip eden 5. gün yerine 3. gün saat 14.00'te toplanacak. Danışma Kurulu önerileri üzerinde her gruba tanınan 10'ar dakikalık konuşma hakkı kalkacak. İşte kabul edilen iç tüzükle ilgili ayrıntılar...


Yayın Tarihi: 27.07.2017

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a ait olduğunu iddia ettiği yeni makam aracının fotoğrafını sosyal medyadan yayınladı. Yarkadaş, yeni makam aracının 1 milyon 700 bin Euro değerinde olduğunu ileri sürerken, yayınladığı fotoğrafın altına “AKP lüksten vazgeçemiyor. İşte servet ödenen Alman marka zırhlı Mercedes bu” diye yazdı. Öte yandan TBMM Genel Kurulu'nda da CHP ile AKP arasında Mercedes tartışması yaşandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

692 sayılı son kanun hükmünde kararnameyle kamudan ihraç edilenler arasında Ak Parti Antalya milletvekili Hüseyin Samani’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde mimar olarak çalışan kızı Betül Gökay Samani’nin de olduğu ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde mimar olarak çalışan Samani’nin kızı Betül Samani, mahalli idareler ihraç listesinin 100’üncü sırasında yer aldı.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

CHP Parti Sözcüsü Tezcan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak etkinliklere değinerek, "15 Temmuz'da bir de Cumhurbaşkanlığı himayesinde diye özel bir program yapmışlar bu özel programda, Meclis'te yapılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı konuşacak, MHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı konuşacak. Anamuhalefet partisi genel başkanı ve Meclisteki diğer parti genel başkanı konuşturulmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bölmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar cezası istemiyle yargılandığı davada savunma yaptı. İddianamede, öldürülen bir PKK'lı teröristin cenazesine katılmakla suçlanan Altan Tan, "Cenazeye binlerce insan katıldı. Hatta AKP milletvekilleri de katılmıştır" dedi. Siyasetçi olarak Kürt meselesini savunduğunu belirten Altan Tan, "Düşüncelerimi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Abdullah Gül'e açıkladım" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

AK Parti ve MHP'nin üzerinde anlaştığı içtüzük değişikliği Meclis Başkanlığı'na sunuldu. TBMM İçtüzüğüne ilişkin AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ortak teklife göre, Meclis Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00'da çağrısız olarak toplanacak. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve devlet büyüklerine hakarete; görüşmelerde yumruk atanlara, küfür edenlere, Meclis'e silahla girenlere para cezası getiriliyor...


Yayın Tarihi: 08.07.2017

AK Parti ve MHP'nin üzerinde anlaştığı iç tüzük değişiklik teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 18 maddelik iç tüzük değişikliği teklifini Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a verdi. AKP'li Elitaş İç tüzük değişikliğine katkıda bulunmayan CHP ve HDP'nin komisyon sürecine katılmalarını umduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

Meral Akşener öncülüğünde kurulacak yeni partiye katılacağını açıklayan MHP'den ihraç edilen Bağımsız Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, "Bizi biz yapan değerleri kucaklayan ne sağcı ne solcu merkezde bir parti olacak" diye konuştu. Türk milletinin bu yeni partide lider ya da genel başkan olarak Meral Akşener'i görmek istediğini ifade eden Ok, AK Parti'nin önemli bir kısmının da yeni partinin kurulmasını beklediğini aktardı. Öte yandan yeni partinin kurulacağı tarih de belli oldu.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “AK Parti’nin gönderdiği iç tüzük çalışmasını değerlendiriyoruz. Değerlendirme sonrası uyum yasalarına makul ölçüde destek verilecek” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis iç tüzüğünün değiştirilmesi konusunda çağrıda bulunmuş ve AK parti adımlarını hızlandırmıştı. Hazırlanan mini bir değişiklik paketinin MHP'ye sunulacağı açıklanırken, MHP ile yapılan istişare sonucunda iç tüzük teklifine son şeklin verileceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

CHP'li Berberoğlu'nun tutuklanmasına 3 partiden açıklama geldi. AKP'li Turan, CHP'nin Meclis'i terk etmesini eleştirdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, gazeteci kimliğine sahip bir milletvekilinin tutuklanmasının üzücü olduğunu ifade ederken, CHP'nin de dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine destek verdiğini söyledi. HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, "'Berberoğlu'nun tutuklanmasını kınıyoruz' ifadesi yer aldı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, zeytinlik düzenlemesinin komisyona çekileceğini açıkladı. Elitaş, zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemenin komisyonda tekrar görüşüleceğini belirtti. Tartışmalara konu olan ve kamuoyunda zeytin tasarısı olarak bilinen yasal düzenlemeye, bugün de MHP'den tepki gelmiş ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu "Tasarı geçerse kırmızı et gibi zeytin de ithal ederiz" ifadesini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, FETÖ soruşturmasında tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın hastalık nedeniyle sert bırakılması hakkında konuştu. Kuzu, "Devreye Tayyip Bey, Başbakan, Kadir Bey girdi diyorlar. Ben buna ihtimal vermem. FETÖ ile alakalı olarak kim gelirse gelsin eğer gerçekten öyleyse aile olarak arkadaşlarımızdır, dostlarımızdır, birlikte çalıştığımız insanlardır, üzülürüz, o ayrı konu ama acıma olmamalı" dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde verilen iftarda yaptığı konuşmasında teröristlerin Kato'daki adreslerini tarif etti ve ne çapta yapılandıklarının altını çizdi. Erdoğan, “Kato Dağı’nın tepesinden bin metre dikey aşağı kuyu var" dedi ve PKK'nın taktikleriyle ilgili korkunç gerçeklerden bahsetti. Bu arada istihbarat birimleri terör örgütü PKK hakkında çok yeni önemli bilgilere de ulaştı.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Resmi Gazete'de yayınlanan vatandaşlıktan çıkarma kararını TBMM gündemine taşıdı. AKP ile FETÖ arasında bir çözüm sürecinin başlatıldığını iddia eden Erdem, "Bu düzenlemeyle iade talebi, sadece politik olarak değil, artık hukuken de imkânsız hale geliyor. Seçim meydanlarında ‘idam’ diye bağıranlar, bu düzenlemeyle bırakın idamı, herhangi bir şekilde yargılama bile yapamazlar" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Sanatçı Müjdat Gezen hakkında AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun şikayeti üzerine 'hakaret' suçundan başlatılan soruşturma tamamlanırken, savcılık Gezen hakkında 'alenen hakaret' suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. AKP'li Kuzu'nun avukatı aracılığıyla sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne yapılan kundaklama olayının ardından bazı gazete ve internet sitelerine hukuka aykırı açıklamalarda bulunduğunu belirtmişti.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Bağımsız Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. AK Parti ile FETÖ'nün görüşmeler yaptığı iddiasında bulunan Özdağ, "Sözcü tutuklamaları FETÖ ile mücadelenin sulandırılmasıdır. Halkın gözünde FETÖ ile mücadelenin itibarsızlaştırılmasıdır. Acaba bazı çevrelerde dile getirilen AKP ile FETÖ’nün bir kanadı arasında görüşmelerin yapıldığı ve hatta bazı konularda mutabakatlar sağlandığına dair bilgilerin bir gerçeklik zemin var mıdır?" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

AK Parti'nin Meclis'teki grup toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanlığı korumaları arama yapmak için salondan danışmanlarla birlikte eski milletvekillerini de dışarı çıkarmak istedi. Eski vekillerin itiraz ettiği olaya vekil danışmanları da alkışlı ve ıslıklı tepki gösterdi. Öte yandan, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti genel başkanı seçilmesinin ardından partisinin TBMM'deki grup toplantısında ilk kez hitap etmek üzere Meclis'e geldi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk olurken, yaptığı açıklamalarla gündeme damga vurdu. Metiner, AK Parti'nin 17-25 Aralık süreci öncesinde Cemaat'e destek verdiğini kabul ederek, "Keşke daha önce görseydik, koruduk kolladık ancak Hizmet Hareketi'nin FETÖ'ye dönen yapısıyla koalisyonumuz olmadı" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

FETÖ'nün 2008'de eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a AK Parti'ye karşı yeni bir parti kurma teklifi götürdüğü, reddedilince de harekete geçtiği ortaya çıktı. Gazeteci Kemal Gümüş tarafından kaleme alınan 'İşgalin Yapı Taşları' isimli kitaptaki detaylar dikkat çekti. Kitapta, FETÖ'nün Ağar, Koç ve Sabancılar'ın özel jetlerine dinleme cihazı koyduğu iddiasına yer verilirken, havalimanı imamı Alattin İlyas Yağmur'un çarpıcı ifadelerine de yer verildi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

AK Parti MKYK, 29 Mayıs Pazartesi saat 14.00'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantıda AK Parti MYK'sı da belirlenecek. Öte yandan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bila, canlı yayında gündem yaratacak bir kulis bilgisini aktardı. Gülen cemaatine yönelik olarak başlatılan soruşturmaların 'siyasi kanada uzanmadığı' yönündeki eleştirilerle ilgili olarak konuşan Bila, bu kişilerin AK Parti'den ayıklanacağını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), temmuz ayına kadar CHP kontenjanından seçilen 2 üyeden birinin görev süresinin dolması nedeniyle seçim yapılması gerekiyor. Ancak 1 Haziran ve 7 Temmuz seçimleri arasındaki oy farkı kriz çıkardı. Boşalan üyelik AK Parti ve CHP tarafından paylaşılamazken, her iki parti de boşalan üyeliğe kendi kontenjanlarından seçim yapılması gerektiğini savunuyor. AK Parti ve CHP, sorunun yasa değişikliğiyle çözülmesine sıcak bakarken, MHP’nin tavrı bekleniyor.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

AK Parti'nin bazı önemli isimlerini transfer edeceğiyle ilgili iddialara yanıt veren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "AK Parti'nin bu teşebbüsü beni memnun etti. Bu bir diyaloğun kurulması manasına gelir. Arkadaşlarımızın söylemlerinden belki faydalanırlar. Bizden kimseyi alıp götürebileceklerine ihtimal vermiyorum" dedi. OHAL'in olağan hale gelmesini de eleştiren Karamollaoğlu, SP Kayseri Eski İl Başkanının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Akın Öztürk'le ilgili yeni bir iddia ortaya attı. Bir televizyon programına katılan Tayyar, 15 Temmuz darbe girişiminin beyin takımının ilk kez hakim karşısına çıktığı davaya değinerek, Akın Öztürk ve Mehmet Dişli'nin isimlerinin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Öztürk ve Mehmet Dişli'nin korunması gerektiğini söyleyen Tayyar, 'Onlara suikast teşebbüsünde bulunabilirler' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Bir an önce idamı getirelim geç kalmayalım" çağrıları AK parti de karşılık bulmadı. AK Parti üst düzey yöneticilerinin Bahçeli'ye, "Şimdilik uyum yasaları ile meşgulüz. Bu tartışmaları bir süre erteleyelim" şeklinde mesaj iletildiği iddia edildi. İdam tartışmalarını yeniden gündeme getiren MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısının AK Parti de karşılık bulmadığı gibi sıkıntı yarattığı da belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

AK Parti MKYK'ye giren 20 yaşındaki Rümeysa Kadak bir törendeki performansıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çekmiş. Merdiyen Derneği'nin 'münazara' ekibinden olan Kadak, üniversitede öğrenci konseyinde başkan yardımcılığı yapıyor. MKYK'ya giren 20'li yaşlardaki diğer isim ise Yasemin Atasever. Atasever keman çalıyor, takı tasarlıyor, üniversitede bölüm birincisi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu'nda cumhurbaşkanının partisiyle aidiyetinin kesilmesi maddesinin olduğunu belirterek “Dün AKP kongresinde yürürlükte olan bir kanunun hükümlerine açık bir şekilde aykırılık yapılmıştır. CHP olarak buna itirazlarımız olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İngiliz basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'ye dönüşüne ilişkin haberlere yer veriyor. Gazeteler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gücünün 2019 seçimlerinden sonra artabileceğini yazıyor. The Times gazetesi, kongreden izlenimleri aktardığı haberinde, Türkiye'nin farklı bölgelerinden Ankara'ya kongreye giden AKPlilerin Erdoğan'ı coşkuyla karşıladığını yazıyor. Financial Times gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gücünü 2019'daki seçimlerden sonra sağlamlaştıracağını yazıyor.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, yarın yapılacak AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'ne parti olarak temsilci göndermeyeceklerini bildirdi. CHP Parti Sözcüsü Tezcan, "Faaliyetlerini anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmekle yükümlü bulunan bir siyasi partinin, Anayasa'nın açıkça ihlal edileceği kongresine katılmayacağız." dedi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

100 bin kişinin katılması beklenen AK Parti Kongresi için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e özel kuryeyle davetiye gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Partiye sırtını dönen kimse iflah olmadı” sözleriyle eleştirdiği bazı eski partililer ise çağrılmadı. Delege olarak kongre salonunda yerini alacak olan mevcut milletvekilleri ise Genel Merkez'de kendileri adına hazırlanan kartları ile salona girecekler.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP üyeliğine karşı Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz başvurusu yaptı. Pekşen, “Bu üyelik Anayasa’ya ve kanunlara aykırıdır. Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa’nın ve kanunların kendilerine verdiği görevi yerine getirmelidir" dedi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

AKP, 21 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongre öncesi tüzük değişikliği için toplandı. Toplantı öncesi soruları yanıtlayan Hayati Yazıcı, tüzük değişikliği ile genel başkan vekilliği ihdas edileceğini söyledi. Böylece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın genel başkan seçilmesiyle beraber, Başbakan Binali Yıldırım da "Genel Başkan Vekili" olacak. Öte yandan kongrede tek aday olarak yer alacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç yıl sonra genel başkan olarak partisine dönecek.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

AK Parti milletvekili Mehmet Metiner'in AKP'ye yakın yazarların kavgasına ilişkin yazısı dikkat çekti. Metiner, "Erdoğan üzerinden kendilerine iktidar alanı açmak isteyen küçük beyinliler, Erdoğan’ın kendisini iktidara taşıyan ana sosyolojik damara ve dinamiklere sırtını asla dönmeyeceğini, tam tersine onlarla bütünleşerek kutlu yürüyüşünü sürdüreceğini bilmiyorlarsa, yakında öğrenirler elbet…" diye yazdı.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

CHP'li Barış Yarkadaş, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavını kazananlarla 40 saniyelik mülakat yapıldığını ileri sürerek, hakim olarak alınan ve AK Parti teşkilatlarında görev yaptıklarını belirttiği kişilerin isimlerinin yer aldığı afişi gösterdi. Adalet Bakanına seslenen Yarkadaş, "Şaibeyi ortadan kaldırın. Kimin kaç puan aldığını ve mülakaatları nasıl geçtiğini açıklayın. Açıklayamıyorsanız sınavı iptal edin" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün törenle Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yeniden üye olmasına sayfalarında yer verdi. Gazete, Erdoğan'ın kurucusu olduğu AKP'ye katılarak kılpayı elde ettiği referandum zaferi sonrası otoritesini sağlamlaştırma yolunda ilk adımı attığını yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum" demişti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir