Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül, Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Abdullah Gül, Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi. 

Abdullah Gül, 1983 - 1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı. 1991 yılında Uluslararası 
İktisat dalında Doçent oldu. 

Abdullah Gül, gençlik yıllarından itibaren politikan ın içinde yer aldı. Aktif politikayla ilk sıcak teması, Necmettin Erbakan' nın henüz MNP kurulmadan başlattığı "Bağımsızlar Hareketi" döneminde başlamıştı. 1975 seçimlerinde, şuanki Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Kayseri'den MSP Senatör adayı olduğunda seçim kampanyasındaki kadroda yer alıyordu. 

Abdullah Gül, 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. 1991 - 1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. 

Abdullah Gül, 1993 yılında Refah Partisi’nin "Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı" görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı. 

Abdullah Gül, 1995’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. 1995 - 2001 yılları arasında "Dışişleri Komisyonu Üyeliği" görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 1999 yılında Fazilet Partisi'nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Meclise girdi. 

Abdullah Gül, 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi. 
Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, "Yenilikçi Hareket"'e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği "Yenilikçi Hareket", Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı. 
Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 

Abdullah Gül, 1992 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. 2001 yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine "Pro merito" madalyası ve Konseyin sürekli "Onursal Üyesi" ünvanı verildi. 
Abdullah Gül, 3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi.
 16 Kasım 2002 tarihinde Başbakan olarak 58. Hükümeti kurmak ile görevlendirildi. 

14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 

Abdullah Gül, 24 Nisan 2007tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Gül, 27 Nisan 2007 tarihinde yapılan birinci tur seçiminin yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edilmesi sonucunda seçilememiş, 20 Ağustos 2007 ve 24 Ağustos 2007 tarihlerinde yapılan seçimlerde yeterli oya ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma fırsatını elde edememiştir. 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu sonucunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olmuştur. 
Abdullah Gül, Evli ve 3 çocuk babası olan Gül ileri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir. 


        Aldığı Ödül ve madalyalar;

•      Suudi Arabistan: Abdulaziz el Suud Nişanı
•      Katar: Bağımsızlık Kolyesi
•      Portekiz: Prens Henry Nişanı 
•      İtalya: İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
•      Kuveyt: Büyük Mübarek Nişanı 
•      Birleşik Krallık: 2010 Chatham House Ödülü 
•      Kamerun: Ulusal Dekorasyon
•      Pakistan: Nişan-ı Pakistan
•      Macaristan: Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı 
•      Hollanda: Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı 
•      Kazakistan: Altın Kartal Nişanı 
•      İsveç: Serafim Kraliyet Nişanı 
•      Türkmenistan: Cumhurbaşkanı Yıldızı 

 

Son Dakika Yeni AKP Haberleri

CHP'li Berberoğlu'nun tutuklanmasına 3 partiden açıklama geldi. AKP'li Turan, CHP'nin Meclis'i terk etmesini eleştirdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, gazeteci kimliğine sahip bir milletvekilinin tutuklanmasının üzücü olduğunu ifade ederken, CHP'nin de dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine destek verdiğini söyledi. HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, "'Berberoğlu'nun tutuklanmasını kınıyoruz' ifadesi yer aldı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, zeytinlik düzenlemesinin komisyona çekileceğini açıkladı. Elitaş, zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemenin komisyonda tekrar görüşüleceğini belirtti. Tartışmalara konu olan ve kamuoyunda zeytin tasarısı olarak bilinen yasal düzenlemeye, bugün de MHP'den tepki gelmiş ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu "Tasarı geçerse kırmızı et gibi zeytin de ithal ederiz" ifadesini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, FETÖ soruşturmasında tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın hastalık nedeniyle sert bırakılması hakkında konuştu. Kuzu, "Devreye Tayyip Bey, Başbakan, Kadir Bey girdi diyorlar. Ben buna ihtimal vermem. FETÖ ile alakalı olarak kim gelirse gelsin eğer gerçekten öyleyse aile olarak arkadaşlarımızdır, dostlarımızdır, birlikte çalıştığımız insanlardır, üzülürüz, o ayrı konu ama acıma olmamalı" dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde verilen iftarda yaptığı konuşmasında teröristlerin Kato'daki adreslerini tarif etti ve ne çapta yapılandıklarının altını çizdi. Erdoğan, “Kato Dağı’nın tepesinden bin metre dikey aşağı kuyu var" dedi ve PKK'nın taktikleriyle ilgili korkunç gerçeklerden bahsetti. Bu arada istihbarat birimleri terör örgütü PKK hakkında çok yeni önemli bilgilere de ulaştı.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Resmi Gazete'de yayınlanan vatandaşlıktan çıkarma kararını TBMM gündemine taşıdı. AKP ile FETÖ arasında bir çözüm sürecinin başlatıldığını iddia eden Erdem, "Bu düzenlemeyle iade talebi, sadece politik olarak değil, artık hukuken de imkânsız hale geliyor. Seçim meydanlarında ‘idam’ diye bağıranlar, bu düzenlemeyle bırakın idamı, herhangi bir şekilde yargılama bile yapamazlar" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Sanatçı Müjdat Gezen hakkında AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun şikayeti üzerine 'hakaret' suçundan başlatılan soruşturma tamamlanırken, savcılık Gezen hakkında 'alenen hakaret' suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. AKP'li Kuzu'nun avukatı aracılığıyla sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne yapılan kundaklama olayının ardından bazı gazete ve internet sitelerine hukuka aykırı açıklamalarda bulunduğunu belirtmişti.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Bağımsız Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. AK Parti ile FETÖ'nün görüşmeler yaptığı iddiasında bulunan Özdağ, "Sözcü tutuklamaları FETÖ ile mücadelenin sulandırılmasıdır. Halkın gözünde FETÖ ile mücadelenin itibarsızlaştırılmasıdır. Acaba bazı çevrelerde dile getirilen AKP ile FETÖ’nün bir kanadı arasında görüşmelerin yapıldığı ve hatta bazı konularda mutabakatlar sağlandığına dair bilgilerin bir gerçeklik zemin var mıdır?" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

AK Parti'nin Meclis'teki grup toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanlığı korumaları arama yapmak için salondan danışmanlarla birlikte eski milletvekillerini de dışarı çıkarmak istedi. Eski vekillerin itiraz ettiği olaya vekil danışmanları da alkışlı ve ıslıklı tepki gösterdi. Öte yandan, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti genel başkanı seçilmesinin ardından partisinin TBMM'deki grup toplantısında ilk kez hitap etmek üzere Meclis'e geldi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk olurken, yaptığı açıklamalarla gündeme damga vurdu. Metiner, AK Parti'nin 17-25 Aralık süreci öncesinde Cemaat'e destek verdiğini kabul ederek, "Keşke daha önce görseydik, koruduk kolladık ancak Hizmet Hareketi'nin FETÖ'ye dönen yapısıyla koalisyonumuz olmadı" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

FETÖ'nün 2008'de eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a AK Parti'ye karşı yeni bir parti kurma teklifi götürdüğü, reddedilince de harekete geçtiği ortaya çıktı. Gazeteci Kemal Gümüş tarafından kaleme alınan 'İşgalin Yapı Taşları' isimli kitaptaki detaylar dikkat çekti. Kitapta, FETÖ'nün Ağar, Koç ve Sabancılar'ın özel jetlerine dinleme cihazı koyduğu iddiasına yer verilirken, havalimanı imamı Alattin İlyas Yağmur'un çarpıcı ifadelerine de yer verildi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

AK Parti MKYK, 29 Mayıs Pazartesi saat 14.00'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantıda AK Parti MYK'sı da belirlenecek. Öte yandan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bila, canlı yayında gündem yaratacak bir kulis bilgisini aktardı. Gülen cemaatine yönelik olarak başlatılan soruşturmaların 'siyasi kanada uzanmadığı' yönündeki eleştirilerle ilgili olarak konuşan Bila, bu kişilerin AK Parti'den ayıklanacağını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), temmuz ayına kadar CHP kontenjanından seçilen 2 üyeden birinin görev süresinin dolması nedeniyle seçim yapılması gerekiyor. Ancak 1 Haziran ve 7 Temmuz seçimleri arasındaki oy farkı kriz çıkardı. Boşalan üyelik AK Parti ve CHP tarafından paylaşılamazken, her iki parti de boşalan üyeliğe kendi kontenjanlarından seçim yapılması gerektiğini savunuyor. AK Parti ve CHP, sorunun yasa değişikliğiyle çözülmesine sıcak bakarken, MHP’nin tavrı bekleniyor.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

AK Parti'nin bazı önemli isimlerini transfer edeceğiyle ilgili iddialara yanıt veren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "AK Parti'nin bu teşebbüsü beni memnun etti. Bu bir diyaloğun kurulması manasına gelir. Arkadaşlarımızın söylemlerinden belki faydalanırlar. Bizden kimseyi alıp götürebileceklerine ihtimal vermiyorum" dedi. OHAL'in olağan hale gelmesini de eleştiren Karamollaoğlu, SP Kayseri Eski İl Başkanının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Akın Öztürk'le ilgili yeni bir iddia ortaya attı. Bir televizyon programına katılan Tayyar, 15 Temmuz darbe girişiminin beyin takımının ilk kez hakim karşısına çıktığı davaya değinerek, Akın Öztürk ve Mehmet Dişli'nin isimlerinin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Öztürk ve Mehmet Dişli'nin korunması gerektiğini söyleyen Tayyar, 'Onlara suikast teşebbüsünde bulunabilirler' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Bir an önce idamı getirelim geç kalmayalım" çağrıları AK parti de karşılık bulmadı. AK Parti üst düzey yöneticilerinin Bahçeli'ye, "Şimdilik uyum yasaları ile meşgulüz. Bu tartışmaları bir süre erteleyelim" şeklinde mesaj iletildiği iddia edildi. İdam tartışmalarını yeniden gündeme getiren MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısının AK Parti de karşılık bulmadığı gibi sıkıntı yarattığı da belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

AK Parti MKYK'ye giren 20 yaşındaki Rümeysa Kadak bir törendeki performansıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çekmiş. Merdiyen Derneği'nin 'münazara' ekibinden olan Kadak, üniversitede öğrenci konseyinde başkan yardımcılığı yapıyor. MKYK'ya giren 20'li yaşlardaki diğer isim ise Yasemin Atasever. Atasever keman çalıyor, takı tasarlıyor, üniversitede bölüm birincisi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu'nda cumhurbaşkanının partisiyle aidiyetinin kesilmesi maddesinin olduğunu belirterek “Dün AKP kongresinde yürürlükte olan bir kanunun hükümlerine açık bir şekilde aykırılık yapılmıştır. CHP olarak buna itirazlarımız olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İngiliz basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'ye dönüşüne ilişkin haberlere yer veriyor. Gazeteler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gücünün 2019 seçimlerinden sonra artabileceğini yazıyor. The Times gazetesi, kongreden izlenimleri aktardığı haberinde, Türkiye'nin farklı bölgelerinden Ankara'ya kongreye giden AKPlilerin Erdoğan'ı coşkuyla karşıladığını yazıyor. Financial Times gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gücünü 2019'daki seçimlerden sonra sağlamlaştıracağını yazıyor.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, yarın yapılacak AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'ne parti olarak temsilci göndermeyeceklerini bildirdi. CHP Parti Sözcüsü Tezcan, "Faaliyetlerini anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmekle yükümlü bulunan bir siyasi partinin, Anayasa'nın açıkça ihlal edileceği kongresine katılmayacağız." dedi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

100 bin kişinin katılması beklenen AK Parti Kongresi için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e özel kuryeyle davetiye gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Partiye sırtını dönen kimse iflah olmadı” sözleriyle eleştirdiği bazı eski partililer ise çağrılmadı. Delege olarak kongre salonunda yerini alacak olan mevcut milletvekilleri ise Genel Merkez'de kendileri adına hazırlanan kartları ile salona girecekler.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP üyeliğine karşı Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz başvurusu yaptı. Pekşen, “Bu üyelik Anayasa’ya ve kanunlara aykırıdır. Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa’nın ve kanunların kendilerine verdiği görevi yerine getirmelidir" dedi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

AKP, 21 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongre öncesi tüzük değişikliği için toplandı. Toplantı öncesi soruları yanıtlayan Hayati Yazıcı, tüzük değişikliği ile genel başkan vekilliği ihdas edileceğini söyledi. Böylece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın genel başkan seçilmesiyle beraber, Başbakan Binali Yıldırım da "Genel Başkan Vekili" olacak. Öte yandan kongrede tek aday olarak yer alacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç yıl sonra genel başkan olarak partisine dönecek.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

AK Parti milletvekili Mehmet Metiner'in AKP'ye yakın yazarların kavgasına ilişkin yazısı dikkat çekti. Metiner, "Erdoğan üzerinden kendilerine iktidar alanı açmak isteyen küçük beyinliler, Erdoğan’ın kendisini iktidara taşıyan ana sosyolojik damara ve dinamiklere sırtını asla dönmeyeceğini, tam tersine onlarla bütünleşerek kutlu yürüyüşünü sürdüreceğini bilmiyorlarsa, yakında öğrenirler elbet…" diye yazdı.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

CHP'li Barış Yarkadaş, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavını kazananlarla 40 saniyelik mülakat yapıldığını ileri sürerek, hakim olarak alınan ve AK Parti teşkilatlarında görev yaptıklarını belirttiği kişilerin isimlerinin yer aldığı afişi gösterdi. Adalet Bakanına seslenen Yarkadaş, "Şaibeyi ortadan kaldırın. Kimin kaç puan aldığını ve mülakaatları nasıl geçtiğini açıklayın. Açıklayamıyorsanız sınavı iptal edin" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün törenle Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yeniden üye olmasına sayfalarında yer verdi. Gazete, Erdoğan'ın kurucusu olduğu AKP'ye katılarak kılpayı elde ettiği referandum zaferi sonrası otoritesini sağlamlaştırma yolunda ilk adımı attığını yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum" demişti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

AK Partili eski Bakanlardan Ömer Dinçer, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kuracakları söylentilerine dair bir süredir devam eden tartışmaları değerlendirdi. Gül ve Davutoğlu'na yönelik eleştiriler hakkında konuşan Dinçer, 'AK Parti’nin başarısında, bugün bu insanlara dil uzatanların hiç katkısı var mı?' ifadelerini kullanırken, söz konusu iddiaların "AKP'nin önünü kesmek isteyen derin güçler" tarafından ortaya atıldığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Yayınlanan 2 KHK'nın ardından "FETÖ halen iş başında, herkes kör ve sağır, mücadele raydan çıktı, AK Parti eliyle AK Parti’nin altı oyuluyor, yazıklar olsun. Pes ettim, artık yokum” diyen AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'dan yeni bir açıklama geldi. Şamil Tayyar'ın ilk açıklaması sosyal medyada büyük yankı uyandırmış ve parti adına Tayyar'a ilk yanıt AKP Milletvekili Mehmet Metiner'den gelmişti.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

AK Parti kurucularından olan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu sabah Best FM'de katıldığı bir canlı yayında AKP milletvekili Mehmet Metiner'e sert sözlerle yanıt vermişti. Twitter hesabından Arınç'ın açıklamalarına yanıt veren Metiner, "Bu sözler sana ait ise çapın ve seviyen bu kadar işte! Adıyaman'dan geldiğini söylediğin kişiler de FETÖ'cü ve senin gibilerdir mutlaka! Nasıl biri olduğun görüldü. Haklıymışlar" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Referandum sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti'ye üye olacağı tarih de belli oldu. Hafta sonu Hindistan'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'ya döndükten sonra 2 Mayıs tarihinde yeniden AK Parti'ye üye olacağı açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üyeliğinin 2 Mayıs'taki grup toplantısında başlatılacağını ifade etti.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Saadet Partisi'nin başına geçeceği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, "Türkiye siyasetinde bugüne kadar verimli çalışmalar yapan bütün arkadaşlarımızı gerek AK Parti’nin içerisinde bulunan gerek diğer partilerde bulunan arkadaşları aramızda görmekten memnuniyet duyarız" diye konuştu. Gül'ün ofisinden yapılan açıklamada ise "Deniz Baykal ile gizli görüşme" iddiası yalanlandı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın 'Şimdi yeni şeyler söylemek lazım!' paylaşımı yeni parti sinyali olarak yorumlandı. AK Parti'de muhalif ekibe yakın olduğu ileri sürülen isimlerden biri olan ve referandumda 'hayır' çağrısı yapan eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, sosyal medya üzerinden dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Paylaşım sonrasında ortaya yeni parti iddiaları atılınca Günay, konuya ilişkin haberi de içeren bir yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongreyle AK Parti'ye genel başkan olarak seçilmesi bekleniyor. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun referanduma ilişkin kesin sonuçları açıklaması ve sonuçların Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından partiye üye olacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın, Erdoğan ile yaptığı görüşmede "Ne zaman isterseniz AK Parti genel başkanlık görevini bırakırım" dediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, referandum öncesi anayasanın değişen maddelerini anlattığı videolardaki çekim hatalarından klip hazırladı. 16 Nisan'da yapılan referandum öncesinde kısa videolar hazırlayan ve bunları sosyal medya üzerinden paylaşan Dağ, videolarla anayasanın değişen maddelerini anlatmak için kamera karşısına geçti ve animasyon tekniğini kullandı. Hamza Dağ, referandumdan sonra çekim hatalarından oluşan 2 dakika 18 saniyelik bir video daha hazırladı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'li muhaliflerin öne çıkan isimlerinden Meral Akşener'in kuracağı yeni partinin adının belli olduğu iddia edildi. Akşener'in yeni partisinin adının Milliyetçi Türkiye Partisi olacağı ileri sürüldü. Referandumda MHP'nin muhalif isimlerinin yürüttüğü "Hayır" çalışması Bahçeli'ye büyük darbe olarak nitelenirken, MHP'den AKP'ye yüzde 3'lük bir destek geldiği ileri sürülmüştü.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Independent gazetesinden Patrick Cockburn, referandum sonrası yaşanan 'derin bölünmeler' nedeniyle Türkiye'nin 'potansiyel düşmanlarının avı' haline geleceğini belirtti ve "seçim adil yapılmış olsaydı, hayır oyları çoğunlukta olurdu" dedi. İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, referandum sonrası yaşanan 'derin bölünmeler' nedeniyle Türkiye'nin 'potansiyel düşmanlarının avı' haline geleceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Google'ın verileri, Türkiye'den anayasa referandumuyla ilgili en fazla aramanın 15 Nisan Cumartesi günü, yani referandumdan bir gün önce yapıldığını gösteriyor. "Anayasa değişikliği" araması, son 3 ayda ilk zirvesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Ocak'taki Madagaskar ziyareti sırasında referandumu işaret etmesinin ardından yaparken, referanduma bir hafta kala ise değişiklik maddelerine yönelik aramaların yükseldiği görülüyor.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde vatandaşlara seslendi. Başbakan Binali Yıldırım, halk oylamasında milli iradenin bir kez daha tecelli ettiğini belirterek, “Referandum zafer ve hezimet diye anlatılmamalı, yorumlanmamalı. Bu oylamanın kaybedeni yoktur, kazananı bütün millet olmuştur” dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Referandum sonuçları 'evet' çıktı. Referandum sonuçlarında evet ve hayır arasındaki farkın az olması Türkiye'de olduğu kadar dünya gündeminde ele alınan 'referandum sonuçları'na ilişkin haberlerde de en çok dikkat çeken nokta. İngiliz basınının önde gelen örneklerinden The Times, Erdoğan ve AK Parti için önemli İstanbul ilçelerinden Üsküdar'da yüzde 53 hayır çıkmasının 'sembolik bir darbe' anlamına geldiğini yazdı. İşte Financial Times, Le Monde, Guardian ve Foreign Affairs analizleri.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

TBMM eski Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, evet oylarının tamamına yakınının 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye oy vermiş olan seçmenlerin olduğunu düşündüğünü söyleyerek, “Kendilerinden tabanlarından oy beklediğimiz siyasi partilerden yeterli evet oyunun gelmediğini görüyorum” dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Resmi olmayan referandum sonuçlarından "Evet" çıkmasının ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı. MHP lideri Bahçeli, "Bu çok önemli bir başarı, ihmâl ve inkârı imkânsız bir kazanımdır. AKP’ye ve elbette bekamız için evet mührünü vuran Türk milletine şükranlarımı sunuyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi arayacak teşekkür etti. Son dakika habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sonucuna ilişkin yaptığı açıklamada, ''Referandum sonucu milletimize ve ülkemize hayırlı olsun.'' dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

16 Nisan anayasa referandumuna ilişkin kesin seçim sonuçları belli olmaya başladı. Hükümete yakın isimlerden biri olan Gazeteci Cem Küçük, referandum sonuçlarında 'Hayır' oyları yükselince, Twitter üzerinden 'Evet kazandı ama savaşa hazır olun' paylaşımında bulundu. Sosyal medyadan tepki yağması nedeniyle Küçük, tweetine açıklamada bulundu.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Hatay’ın Erzin ilçesindeki Bahri Çelen Anadolu Lisesi’nin girişinde yer alan ‘Ya Hayır söyle ya da sus’ hadisinin 'Ya hayır söyle ya da' kısmı kağıt yapıştırılarak kapatıldı. Daha öncede Başbakanlık tarafından 'Hayırlı Günler', 'Hayırlı Cumalar' gibi sözlerin kararla yasaklandığı iddia edilmişti. Ancak bu iddianın doğru olmadığı ortaya çıktı. CHP'li Ali Öztunç, AKP'lilerin referandum nedeniyle artık birbirlerine “Hayırlı cumalar” mesajı göndermekten vazgeçtiğini söylemişti.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Anayasa değişikliği referandumuna kısa süre kala MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'eyalet sistemi' çıkışı, bu modeli yeniden gündeme getirdi. Ancak bu sisteme yönelik tartışmalar, Türk siyaseti için yeni değil. Eyalet sistemi 30 yıldan uzun süredir siyasetin farklı kanatlarından liderlerin dile getirdikleri bir konu oldu. BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Türkiye'de 16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa değişikliği referandumunun Almanya'daki yansımalarına bugün tam sayfa ayırdı. "Türk çatlağı Almanya'yı karıştırıyor" başlığıyla yayınlanan makalede Türkiye toplumunda yaşanan gerilimin Almanya'daki Türkiye kökenlilere de yansıdığı aktırıldı.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

Referandum çalışmaları için Kütahya'nın Domaniç ilçesine gelen CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'ün, muhtarlarla toplantı yapan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu'yu muhtar sanarak hatıra fotoğrafı çektirmek istemesi ve ardından gerçeği öğrenince birbirlerine sarılmaları güzel bir anı oluşturdu.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından, Yenikapı'da gerçekleştirilecek olan “8 Nisan 2017 Cumartesi-Evet Platformu Mitingi” ve “9 Nisan Pazar-Milliyetçi Hareket Partisi Mitingi” nedeniyle etkinlik günlerinde saat 05.00’den etkinliklerin bitimine kadar bazı yollar trafiğe kapatılacak. Peki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbullular'a sesleneceği Büyük İstanbul Mitingi (Yenikapı mitingi) saat kaçta? MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin mitingi ne zaman?


Yayın Tarihi: 08.04.2017

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptığı 'ekranda tartışalım' çağrılarına yıllardır olumlu yanıt alamıyor. Siyasi iletişim uzmanı Necati Özkan, Türkiye'de siyasi liderlerin karşılıklı tartışma kültürünün AKP'nin iktidara geldiği 2002'den beri ortadan kalkmasının nedenini, "Erdoğan'ın diğerlerini kendisiyle aynı fotoğrafta göstermemek istemesi" olarak açıklıyor.


Yayın Tarihi: 07.04.2017

İstanbul’da AKP’nin güçlü olduğu ilçelerde bile evet oylarının yüzde 50’yi geçemediği iddia edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bakan ve parti yöneticilerinin referandum çalışmaları devam ederken, partide oluşturulan strateji ekibi sık sık toplanarak sahadan gelen gözlemleri ve anket sonuçlarını masaya yatırdı. Anketlere göre Ege ve Akdeniz'de hayır oyları önde, İç Anadolu'da ise evet oylarında sıkıntı görünmüyor.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 16 Nisan referandumu öncesi katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Türkeş, "Halk oylamasına 10 gün var. 'Evet' mi, 'hayır' mı çıkacak diyebilen babayiğit var mı? Herkes kılıcın üzerinde. Bıçak sırtı. Yüzde 60-70 'Evet' de 'Hayır' da diyebilir" dedi. CHP dahil hiçbir partinin bugüne kadar 'deli' vekil seçmediğine de değinen Tuğrul Türkeş, bu milletin feraset sahibi ve sorumlu olduğunu, oyunu her zaman doğrudan yana kullanacağını belirtti


Yayın Tarihi: 04.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir