Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül, Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Abdullah Gül, Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi. 

Abdullah Gül, 1983 - 1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı. 1991 yılında Uluslararası 
İktisat dalında Doçent oldu. 

Abdullah Gül, gençlik yıllarından itibaren politikan ın içinde yer aldı. Aktif politikayla ilk sıcak teması, Necmettin Erbakan' nın henüz MNP kurulmadan başlattığı "Bağımsızlar Hareketi" döneminde başlamıştı. 1975 seçimlerinde, şuanki Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Kayseri'den MSP Senatör adayı olduğunda seçim kampanyasındaki kadroda yer alıyordu. 

Abdullah Gül, 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. 1991 - 1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. 

Abdullah Gül, 1993 yılında Refah Partisi’nin "Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı" görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı. 

Abdullah Gül, 1995’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. 1995 - 2001 yılları arasında "Dışişleri Komisyonu Üyeliği" görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 1999 yılında Fazilet Partisi'nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Meclise girdi. 

Abdullah Gül, 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi. 
Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, "Yenilikçi Hareket"'e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği "Yenilikçi Hareket", Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı. 
Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 

Abdullah Gül, 1992 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. 2001 yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine "Pro merito" madalyası ve Konseyin sürekli "Onursal Üyesi" ünvanı verildi. 
Abdullah Gül, 3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi.
 16 Kasım 2002 tarihinde Başbakan olarak 58. Hükümeti kurmak ile görevlendirildi. 

14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 

Abdullah Gül, 24 Nisan 2007tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Gül, 27 Nisan 2007 tarihinde yapılan birinci tur seçiminin yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edilmesi sonucunda seçilememiş, 20 Ağustos 2007 ve 24 Ağustos 2007 tarihlerinde yapılan seçimlerde yeterli oya ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma fırsatını elde edememiştir. 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu sonucunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olmuştur. 
Abdullah Gül, Evli ve 3 çocuk babası olan Gül ileri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir. 


        Aldığı Ödül ve madalyalar;

•      Suudi Arabistan: Abdulaziz el Suud Nişanı
•      Katar: Bağımsızlık Kolyesi
•      Portekiz: Prens Henry Nişanı 
•      İtalya: İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
•      Kuveyt: Büyük Mübarek Nişanı 
•      Birleşik Krallık: 2010 Chatham House Ödülü 
•      Kamerun: Ulusal Dekorasyon
•      Pakistan: Nişan-ı Pakistan
•      Macaristan: Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı 
•      Hollanda: Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı 
•      Kazakistan: Altın Kartal Nişanı 
•      İsveç: Serafim Kraliyet Nişanı 
•      Türkmenistan: Cumhurbaşkanı Yıldızı 

 

Son Dakika Yeni AKP Haberleri

AKP'deki istifalar gündemdeki yerini koruyor...AKP’deki istifalarla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de çarpıcı bir açıklama yaptı. Gürsel Tekin, “Belediye başkanlarından sonra sıra bakanlara gelecek” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Abdulkadir Selvi, son seçim anketlerini köşesine taşıdı. Abdulkardir Selvi, "Kararsızların oranı dağıtıldığında AK Parti yüzde 49-50 oranına ulaşıyor. CHP yüzde 25-26 oy oranını koruyor. HDP barajın altı-üstü konumunu koruyor. MHP, henüz Meral Akşener etkisi ölçülemediği için barajın birkaç puan üstünde görülüyor" bilgisi paylaştı.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

'Melih Gökçek istifa edecek mi' tartışmaları Ankara kulislerinin en tartışmalı ve sıcak gündemi... Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, istifa iddialarıyla gündemde olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, "Pes edeceğe benzemiyor" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Melih Gökçek'e "İstifa et" demesinin ardında 2019 seçimleri olmadığını söyleyen Uğuroğlu, "Erdoğan'ın 'istifa et' sözü tutulursa Erdoğan kazanmış olur" ifadesini


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul etti. Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın 'metal yorgunluğu' açıklamasından sonra parti teşkilatları ve AKP'li belediyelerde değişimler başladı. Peki başkent kulislerine göre Erdoğan, değişim düğmesine neden ve nasıl bastı?


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AK Parti'nin yaptığı araştırmaya göre, AK Parti tabanında yüzde 26 oranında Vatan Partisi'ne oy verme eğilimi olduğunu iddia etti. Habertürk ekranlarında yayınlanan Açık ve Net programına konuk olan Perinçek'e program sırasında yanıtlamakta zorlayıcı sorular da yöneltildi. İşte Vatan Partisi liderine yöneltilen o gündem yaratacak soru ve yanıtları...


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Şanlıurfa'da S.P. tartıştığı AK Parti'den de milletvekili adayı olan dayısı Mehmet Arkan ile oğlu Sertif Arkan'ı tabancayla vurup yaraladıktan sonra otomobille hastaneye götürdü. Olay sonrası S.P. gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Türkiye-ABD arasındaki gerilimin Gülen'den değil Zarrab davasından kaynaklandığını belirten Fatih Altaylı, "AK Partililer asıl hedefin Erdoğan olacağını, Cumhurbaşkanı’nın adının bu davaya dahil edilerek kriminalize edileceğini düşünüyorlar" dedi. Altaylı şöyle devam etti:"17-25 Aralık dosyalarını FETÖ’cülerle işbirliği yapan ABD’li yargıç ve emniyet görevlilerinin hazırladığı konusunda şüpheleri yok ve bu hazırlığın aylardır sürdüğünü iddia ediyorlar. Şaka yapmıyorum, bir kesim buna inanıyor."


Yayın Tarihi: 13.10.2017

AK Parti merkez yönetimi hem yerel hem de genel seçimlerle ilgili anketler yaptırdı. Kulislere sızan haberlere göre, seçimle gelen belediye başkanlarından bazılarının anket sonucuna göre istifası istendi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Batıda yaşayan insanlar doğuyu medyadaki algı üzerinden biliyorlar. Bu algı çok çarpık ve yanlış bir algı. Terör olaylarından dolayı bütün bölge için olumsuz bir yargı oluşuyor” dedi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in istifa edip etmeyeceği tartışmaları gündemdeki yerini korurken, TBMM Başkanlık Divanı'nın toplantısında yaşanan gelişme gündeme bomba gibi düştü. Melih Gökçek'in TBMM'ye yapacağını açıkladığı 15 Temmuz anıtına yönelik veto gelirken, AKP'li üyelerin anıtın Gökçek tarafından değil, TBMM tarafından yapılacağını vurguladığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle'nin konuğu Meral Akşener'in partisine katılacağını duyuran emekli Albay Ali Türkşen, "Ne CHP'nin ne de Vatan Partisi'nin iktidara gelecek stratejileri yok" derken, politik olarak hafif solda durduğunu ancak Akşener'in insanları 'merkez' söylemlerle etrafında toplamasının kendisini cezbettiğini dile getirdi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Nuri Okutan, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e 'Yeni Parti'ye ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Okutan, "Kamuoyu yoklamaları oransal itibariyle en fazla MHP'den, sayısal olarak da en fazla AKP'den oy alabileceğimizi ortaya koyuyor. CHP'den de sayısal itibariyle MHP'ye yakın oyun partimize geleceği görülüyor" dedi. Okutan ayrıca, "Yeni partiye umut gözüyle bakanların da, daha yolun başında başlarına bir şey gelebilir diye düşünenler de az değil" dedi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Bir AKP'li kaynağıyla yaptığı görüşmeyi bugün köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP'de en sevilmeyen bakan olduğunu ileri sürdü. Ataklı, 'Bunlar daha iyi günleriniz' başlığıyla kaleme aldığı yazısında ayrıca Bakan Soylu'nun bir mafyanın adamlarıyla İçişleri Bakanlığını yönettiğini iddia ederken, Soylu'nun darbe gecesi her şey olup bitene kadar ortalıkta olmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu öğrendikten sonra çok sinirlendiğini aktardı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "Bu yasayla vergi yükü gariban vatandaşın sırtına yüklenirken bu 3 yabancı ağırlıklı Telekom Şirketinin milyarlarca lira borcu siliniyor" dedi.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'le ilgili gündemi sarsacak bir iddiada bulundu. KRT ekranlarında Çağlar Cilara'ya konuk olan Okuyan, yaşanacak gelişme sonrasında AKP’lilerin de davullu zurnalı kutlama yapıp, Melih Gökçek'in villasının önünde "Ankara'nın Bağları" türküsü eşliğinde davullu zurnalı kutlama yapacaklarını, kendisinin de misket oynayarak kutlamalara katılacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hemen hemen tüm devlet kurumlarında FETÖ operasyonları yapılırken, Maliye Bakanlığı'na düzenlenen operasyon ise dikkat çekiciydi. 60 dolayında çalışan gözaltına alınırken, bir kısmı tutuklandı, bir kısmı ise serbest bırakıldı. Hazırlanan tek kişilik iddianamelerin birinde ise bomba etkisi yaratacak bir itirafçı ifadesine yer verildi. Odatv'den Müyesser Yıldız, 'Bu ifade AKP'yi de devleti de sallar' başlıklı yazısında bu itiraflara yer verdi.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

AK Parti'nin Afyonkarahisar kampı başladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Fırat Kalkanı harekatı ile açtığımız alanı şimdi de İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileri taşıma gayretindeyiz. Bugün İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. Henüz TSK İdlib'de değil, ÖSO orada'' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı açılış programı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte AK Parti'de görev almış kişilerle ilgili sözleri dikkat çekti. Programa eski partililer de katılırken, en merak edilen isimlerden biri olan Bülent Arınç da programda yer aldı. Arınç en son 2015 yılında toplantıya katılmıştı.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, istifasının istendiği iddia edilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'la ilgili olay yaratacak bir ayrıntıyı açıkladı. Takan, "AKP koridorlarını ayağa kaldıran kavga..." başlıklı yazısında, Edip Uğur’un AKP genel merkezinde yaptığı görüşmede “Şirketlerden istenen paraları da kamuoyuna açıklayayım mı?”diye bağırdığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Afyonkarahisar'da yapılan İstişare Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Biz milletimize her alanda hep yeni şeyler söyledik. Maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı değişim konusundaki kararlılığımızdır. Belediyelerde şimdiden benzer adımları atmanın hazırlığı içindeyiz. Bu milletimizin talebidir. Değişim ihtiyacını kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Bunu kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar" dedi.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında geçen 2 saatlik görüşme sonrasında kamuoyu yaşanacak gelişmelere kitlenirken, Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, görüşmenin önüne geçebilecek bir iddiada bulundu. Takan, kaleme aldığı "Belediye başkanlarından sonra sıra kimde?.." yazısında görüşme gerçekleştiği dakikalarda saray kaynaklarının ortaya attığı çok ilginç bir iddiaya yer verdi.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

AKP'li Mahir Ünal dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Melih Gökçek görüşmesi hakkında açıklama yaptı. Ünal, görüşmenin rutin olduğunu ve istifa talebinin söz konusu olmadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

AKP düzeni böyle kurmuş bize ne?


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Gelen son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifasının istendiğine ilişkin iddiaları yorumladı ve "Davaya inananlar gerekirse istifa ederler. Bir makama getirilirken iyi de makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor" dedi. İran gezisi dönüşünde uçakta açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni parti hazırlığındaki Meral Akşener ve Kuzey Irak'taki referanduma ilişkin olarak da önemli açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

AK Parti MKYK, Ahmet Davutoğlu'nun istifasına neden olan 'teşkilatlarda görevden alma ve atama' yetkisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdi. Bu yetkiyi Davutoğlu’nun ardından olağanüstü kongreyle genel başkan seçilen Binali Yıldırım da istememiş, kongrenin ardından MKYK üyelerinin söz konusu yetkinin kendisine verilmesine ilişkin önerilerini kabul etmemişti.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

"AK Parti içinde kimi il başkanlarının, kimi belediye başkanlarının istifasının istendiği dedikodu olmaktan çıktı" diyen Fatih Altaylı, "Medyadan izlediğim bir başka şey ise bu belediye başkanlarından bazılarının direneceği iddiası.Bakın ben size söylemiş olayım, böyle bir talep gelirse, hiçbir belediye başkanının, hiçbir parti yöneticisinin direnme şansı yok" ifadelerini kullandı. Fatih Altaylı direnen isimlere FETÖ kozunun kullanılacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in istifası konuşulurken art arda çarpıcı iddialar gelmeye devam ediyor. Melih Gökçek'in yakın çevresinin söylediğine göre kendisine yapılanı ‘vefasızlık’ olarak değerlendiriyor. Buna karşılık birçokları da Erdoğan’ın Gökçek’e 2015’te, parti içinden gelen itirazlara rağmen yeniden aday yaparak, zaten fazlasıyla vefa gösterdiğini söylüyor. Konuşulanlara göre Gökçek, kendisiyle doğrudan konuşmamasına da içerlemiş.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek'in istifa edip etmeyeceğinin sorulması üzerine "Şu anda böyle bir şey yok ama olmayacağı anlamına gelmez" demişti. Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında, "İstanbul’daki değişim, 'Kadir Abi'nin kişiliği nedeniyle sancısız bir şekilde aşıldı. Ankara’da ise Erdoğan’ın Melih Gökçek’le ilgili açıklamasından sonra geriye sayım başladı" ifadelerini kullandı. Abdulkadir Selvi, erken seçime ilişkin de bilgiler paylaştı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Bolu Belediye Başkanı AK Partili Alaaddin Yılmaz, AKP'de bazı belediye başkanlarının istifalarının istendiği iddialarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada dikkat çeken bir ifade kullandı. Yılmaz, Böyle bir talep bizden istenmiş değildir. Bu partinin Bolu'daki anasıyım. Bir ananın kendi çocuğuna karşı tavrı ne ise Alaaddin Yılmaz'ın da partisine karşı tavrı odur. Partinin zarar görme durumu varsa eğer, kesinlikle benim zarar görmem daha iyidir" dedi.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, canlı yayından gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. KRT TV ekranlarında yayınlanan Sorguluyorum adlı programda Ferit Atay'ın sorularını yanıtlayan Perinçek, "Tayyip Erdoğan'ın gideceği belli oldu. Tayyip Erdoğan yönetimi 2019 da bitecek. Hızla aşağı gidiyorlar. Oyları %43 e kadar indi" diye konuştu. Perinçek ayrıca ABD'nin Suriye politikasının da iflas ettiğini belirterek, IKBY'nin yönetiminin PKK'ya teslim edileceğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Alican Türkoğlu'nun sorularına yanıt verdi. AK Parti'deki istifa iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Ünal, "2019'da İstanbul ve Ankara'da herhangi bir sorun yaşamak istemiyoruz. Şu anda Genel Merkez'in herhangi bir belediye başkanından istifa olmadı. Biz kendi arkadaşlarımızla pazarlık yapmayız" diye konuştu. Ünal, erken seçim iddialarına ilişkin olarak da önemli ifadeler kullandı.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili istifa iddiası gündeme bomba gibi düştü. İddialara ilişkin olarak açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dikkat çeken bir ifade kullandı ve “Şu an yok, olmayacak anlamına gelmez” diye konuştu. Bu açıklamanın ardından konuşan Gökçek ise iddiaları ‘şer odaklarının fitne çabaları’ olarak tanımlamıştı. AKP kulislerinden gelen yeni iddia ise büyük tartışma yaratacağa benziyor.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili istifa iddiaları gündeme bomba gibi düştü. AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Melih Gökçek'le ilgili istifa iddialarına "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Melih Gökçek'e dönük istifasının istendiğine dair haberlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır" yanıtı verirken, son ve en önemli açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda böyle bir şey yok ama olmayacağı anlamına gelmez" diye konuştu


Yayın Tarihi: 03.10.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş görevi bıraktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son MKYK toplantısında İstanbul’dan sonra 5 ilde belediye başkanının da 2019’u beklemeden ayrılacağını belirtti. Ahmet Hakan ise, "Aldığım istihbarata göre sırada Bursa Belediye Başkanı varmış. Balıkesir Belediye Başkanı varmış. Pek ihtimal vermiyorum ama Melih Gökçek de varmış" dedi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifa edeceğini 24 saat önce kamuoyuna duyuran CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "3'ü Büyükşehir olmak üzere, 49 belediye başkanı daha topun ağzında" iddiasında bulundu. "İstanbul'da AKP'li 16 belediye başkanı da genel merkezleri tarafından mercek altına alındı" diyen Yarkadaş, "Topbaş'la başlayan dalga, İstanbul'u da vuracak. AKP'de FETÖ paranoyası yaşanıyor. Herkes birbirinden kuşkulanıyor" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İstanbul'u kazanan Türkiye'yi de kazanır' sözleri sonrasında AK Parti'de toplantı üstüne toplantı yapıldığı belirtiliyor. Bu toplantılardan birinde, üst düzey bir parti yöneticisinin, bir parti üyesini tokatladığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, bugün kaleme aldığı 'Boşuna AKP'li olmuyorlar' başlıklı yazısında gündem yaratacak bir iddiada bulundu.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumu sonrası Türkiye tutumunu sertleştirdi. DW Türkçe, Türkiye'deki Kürtlerin oylamaya bakışını ve hükümetin tutumuna tepkilerini mercek altına aldı. Uzun yıllardır Güneydoğu'da yerleşik bir şekilde serbest gazetecilik yapan ve aynı zamanda Al-Monitor yazarlarından Mahmut Bozarslan, tanık olduğu kutlamalara katılanların aynı zamanda kaygılı olduklarını dile getirdi.


Yayın Tarihi: 29.09.2017

AKP'li Mehmet Metiner, Cumhurbaşkanı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndaki istişare toplantısında yaptığı bir hatadan dolayı partililerden özür dilediğini yazdı.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kuzey Irak'ta bir sınır değişikliğine izin verilmeyeceğini açıklarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Kerkük'e gitmeye hazır 5 bin Ülkücü var" sözlerine de yanıt verdi. Ünal, "Sayın Bahçeli bu ifadeyi toplumdaki heyecanı, meseleye sahip çıkmayı gönüllülüğü ifade etmek için kullandı. Bu ülkenin ordusu Türkiye için her şeyi yapacak güçte vatandaşlarımız rahat olsun" diye konuştu. Öte yandan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den de önemli açıklamalar geldi.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Kuzey Irak’taki referandumuna ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine, "Sayın Bahçeli’nin kaygıları ile bizim kaygılarımız, hassasiyetimiz aynıdır. Sayın Bahçeli’nin bizim açıklamalarımıza yönelik kaygılarını anlayışla karşılarız ama burada asıl olan sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve sözcülerinin açıklamalarıdır." dedi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Sonar Araştırma Şirketi'nden gelen bir anket gündeme bomba gibi düştü. Yayınlanan son seçim anketinde, araştırma sonuçları, AK Parti'nin oy kaybına dikkat çekerken 5 partili Meclis'i işaret ediyor. Avukat Fidel Okan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uykuları kaçıracak büyük sürpriz var" başlığıyla çarpıcı anket sonuçlarına yer verdi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, FOX TV'de Çalar Saat'e konuk olurken yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Özdağ, Kuzey Irak'ın sözde bağımsızlık referandumu için "Mustafa Kemal ölmeden önce Hatay’ı da memleketimize dahil etti. Ömrü yetseydi Musul ve Kerkük’ü de vatan topraklarına katacaktı fakat ömrü yetmedi" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından kimin başkan olacağı tartışması sürerken, 2019'da AK Parti'nin İstanbul için adayının kim olacağı da merak konusu. Binali Yıldırım'ın adaylık sorusuna verdiği yanıt tartışmayı daha da alevlendirdi. “Şimdi koltuk boşaldı başka biri gelip oturacak. Bizi nereye koyacaksınız. Koltuk dolu. Bizim de burada iyi kötü işimiz var” diyen Yıldırım'ın sözleri "Kapıyı açık bıraktı, koltuk boşaldığında aday olabilir" şeklinde yorumlandı.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partililere "İstanbul’da 10 milyon seçmen var. İstanbul seçimleri Türkiye ortalamasını etkiliyor. Seçim kazanmak için artık yüzde 40 almak yetmiyor. En küçük bir yanlış bizi götürür. Bunu düşünerek hareket etmeliyiz" dediğini aktardı. Selvi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını, “Tarihi günleri yaşıyoruz. Tarihi günlerin içindeyiz. Benim bildiklerimi siz bilemezsiniz, sizin bildiklerinizi ben bilemem” diye bitirdiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Toptaş'ın istifasını değerlendiren Ahmet Hakan bugünkü yazısında, "Tarihin en sönük, en heyecansız, en zayıf, en sıkıcı, en belirsiz, en tantanasız, en tuhaf istifası oldu" dedi. Öte yandan Ahmet Hakan, AK Parti'nin adayını da açıkladı: "Yerel seçimde Binali Yıldırım, AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacak. Teklif gitti... Teklif kabul edildi... Yani şüphe yok, belirsizlik yok."


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Meclis'te HDP'li Baydemir ile Meclis Başkanı İsmail Kahraman arasında gerginlik yaşandı. Kahraman, HDP'li Baydemir'in "AKP-MHP şer odakları ittifakları" ifadesine tepki gösterdi. Tartışmanın devam etmesi üzerine Baydemir "Sözlerimin arkasındayım" derken İsmail Kahraman "Meydan okumayın, o kadar uzun boylu değil" ifadesini kullandı. Karşılıklı tepkiler sürerken TBMM Başkanı, genel kurula ara verdi.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından çıkan bildiriye ilişkin ilk yorum AKP'li milletvekili Şamil Tayyar'dan geldi. MGK bildirisini, Irak'ın bölünmesi halinde Türkiye'nin Kerkük ve Musul'a girebileceği şeklinde yorumlayan Tayyar, "MGK bildirisinin tercümesi; Irak bölünür ve sınır değişirse Ankara anlaşması gereğince Musul ve Kerkük yolu gözükür" yazdı.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

AKP'li il başkanlarını değiştirmeye başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olay yaratacak yeni bir değişiklik için de çalışmalara başladığını öne süren Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, 'Gökçek ve Topbaş yerine yeni isimler' başlığıyla kaleme aldığı yeni yazısında çarpıcı ifadeler kullandı. Uğuroğlu, "Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin AKP'li Başkanlarını değiştirme kararı alan Erdoğan iki il için de yeni isimler arayışı başlattı" dedi.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

AKP'li eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG'un kaldırılmasına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Habertürk gazetesinde “OKS, SBS, TEOG derken…” başlıklı bir yazı kaleme alan Dinçer, "OKS'den SBS'ye ve SBS'den TEOG'a geçerken yapılan değişiklikleri sistemik bir değişiklik değil, ikincil derecede (sınav sayısı ile uygulama şeklinde) düzenlemeler olarak görmek gerekir" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.09.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir