MAGAZİN

2016 Oscar adayları ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan 2016 Oscar Adayları tartışma yarattı. Adayların çoğununluğunun beyaz olmasına tepki gösteren siyahi oyuncular, 88. Oscar Ödülleri gecesine katılmayacaklarını duyurdu. İşte, tepkilere neden olan 2016 Oscar adayları!

2016 Oscar adayları ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi

88. Oscar adaylarının açıklanması ardından yeni bir tartışma gündeme geldi. 2016 Oscar adaylarının hepsinin beyaz olması, ırkçılık tartışması yarattı. Geçen hafta açıklanan Oscar adaylarının beyaz sanatçılardan oluşmasına, iki siyah sinema emekçisi; Spike Lee ve Jada Pinkett Smith'ten tepki geldi. Yabancı basında yer alan haberlere göre; Spike Lee ve Jada Smith, 88. incisi düzenlenecek Oscar ödül törenini boykot edip törene katılmayacaklarını duyurdu. Oscar ödüllerine aday gösterilmeyenler arasında En İyi Film kategorisinden hiphop grubu N.W.A'ın yükselişini anlatan 'Straight Outta Compton' filmi ve En İyi Aktör kategorisinden 'Concussion' filminde oynayan Will Smith de vardı.

"BEMBEYAZ BİR ÖDÜL TÖRENİNİ DESTEKLEMEYECEĞİM"

Spike Lee, Instagram hesabından paylaştığı mesajda "bembeyaz" bir ödül törenini "destekleyemeyeceğini" söyledi. Bir başka siyahi Will Smith'in aktris eşi Jada Pinkett Smith ise 2016 Oscar adaylarının hepsinin beyaz olmasını şu sözlerle eleştirdi: "Kabul görmek için yalvarmak, hatta sormak itibarı ve hatta gücü zayıflatıyor. Biz itibarlı insanlarız ve güçlüyüz."

OSCAR ADAYLARI GEÇEN YIL DA TEPKİ GÖRMÜŞTÜ

Bu yıl olduğu gibi geçtiğimiz yılda da Oscar adayları çoğunlukla beyazlar arasından seçilmesi tepki yaratmış, ancak bu kadar ses getirmemişti. Oyunculuk dalında 1963 yılında Sidney Poitier, 2001'de Denzel Washington ve Halle Berry, 2004'te Jamie Foxx ile 2006'da Forest Whitaker olmak üzere bugüne kadar sadece 5 siyahi isim Oscar kazanmayı başardı.

88'inci Oscar Ödülleri Chris Rock sunumuyla 28 Şubat günü Dolby Tiyatrosu'nda sahiplerini bulacak. İşte, 2016 Oscar adaylarına dair detaylar:

EN İYİ FİLM

Oscar 2016'da En iyi film dalında yarışacak filmler Büyük Açık (The Big Short), Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Brooklyn, Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant), Gizli Dünya (Room), Spotlight oldu.

EN İYİ YÖNETMEN

Adam Mckay - Büyük Açık (The Big Short), George Miller - Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Alejandro G Inarritu - Diriliş (The Revenant), Lenny Abrahamson - Gizli Dünya (Room), Tom McCarthy - Spotlight Oscar 2016'da en iyi yönetmenler arasında gösterildi. Geçtiğimiz yıl 'Birdman' filmiyle Oscar ödülünü kazanan Alejandro G Inarritu bu sene de 'Diriliş' (The Revenant) filmiyle aynı kategoride aday oldu.

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Bryan Cranston - Trumbo, Matt Damon - Marslı (The Martian), Leonardo DiCaprio - Diriliş (The Revenant), Michael Fassbender - Steve Jobs, Eddie Redmayne - Danimarkalı Kız (The Danish Girl) en iyi erkek oyuncu adayları oldu. Kuşkusuz bu yıl Oscar'ın en heyecanlandıran konularından biri Leonardo di Caprio'nun altın heykelciği kaldırıp kaldırmayacağı. Aynı dalda 5. adaylığı olan Leonardo di Caprio bu sefer şeytanın bacağını kırabilecek mi merak konusu...

EN İYİ KADIN OYUNCU

Cate Blanchett - Carol, Brie Larson - Gizli Dünya (Room), Jennifer Lawrence - Joy, Charlotte Rampling - 45 Yıl (45 Years), Saoirse Ronan - Brooklyn Oscar'ın en iyi kadın oyuncu adayları arasında gösterildi. En İyi Kadın Oyuncu Oscarı'nı kazanan en genç 2. kişi olan Jennifer Lawrence, 2016 Altın Küre'den de eli boş dönmedi. Öte yandan Cate Blanchett, 1999 yılındaki 'Elizabeth' filmiyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüydü; diğeriyse 2004'teki 'The Aviator' filmiyle 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ödülünün sahibi oldu.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Oscar'ın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayları Christian Bale, Büyük Açık (The Big Short), Tom Hardy, Diriliş (The Revenant), Mark Ruffalo, Spotlight, Mark Rylance, Casuslar Köprüsü (The Bridge of Spies), Sylvester Stallone, Creed oldu. Christian Bale, en son 2011 yılındaki 'Dövüşçü' filmiyle 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülü almıştı.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Jennifer Jasn Leigh, The Hateful Eight, Rooney Mara, Carol, Rachel McAdams, Spotlight, Alicia Vikander, Danimarkalı Kız (The Danish Girl) ve Kate Winslet, Steve Jobs en iyi yardımcı kadın oyuncu adayları oldu. Steve Jobs filminde gösterdiği performansıyla 88. Oscar ödül töreninin favorisi olan Kate Winslet'in yanında jennifer Jason Leigh de bu yılın ödül kazanması güçlü isimlerinden...

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Embrace of the Serpant, Mustang, Son of Saul, Theeb, A War, Oscar'ın Yabancı Dilde En iyi Film adayları oldu. Fransa'da yaşayan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in filmi Mustang, En İyi Yabancı Film dalında aday gösterildi.

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Ex Machina, Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ SENARYO

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Ex Machina, Ters Yüz (Inside Out), Spotlight, Straight Outta Compton

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Büyük Açık (The Big Short), Brooklyn, Carol, Marslı (The Martian), Gizli Dünya (Room)

EN İYİ KURGU

Büyük Açık (The Big Short), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens), Spotlight

EN İYİ ANİMASYON FİLMİ

Anomalisa, Boy and the World, Ters Yüz (Inside Out), Shawn the Sheep Movie, When Marley Was There

EN İYİ MÜZİK

Carol, The Hateful Eight, Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Diriliş (The Revenant, Sicario

EN İYİ MÜZİK

Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant, Sicario, Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ ORJİNAL ŞARKI

Earned It - Grinin Elli Tonu (50 Shades of Grey), Til It Happens To You - The Hunting Ground, Writings On The Wall - Spectre, Manta Ray - Racing Extinction, Simple Song 3 - Youth

EN İYİ KOSTÜM

Carol, Cinderella, Danimarkalı Kız (The Danish Girl), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Diriliş (The Revenant)

EN İYİ SES KURGUSU

Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant, Sicario, Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ SES MİKSAJI

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant), Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)

EN İYİ KISA BELGESEL

Body Team 12, Chau Beyond the Lines, Claude Lanzmann, A Girl in the River, Last Day of Freedom

EN İYİ MAKYAJ

Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), The 100-year-old Man Who Climbed Out of the Window and Diasappeared, Diriliş (The Revenant)

EN İYİ KISA FİLM

Ava Maria, Day One, Everything Will Be Okay, Shok, Stutterer

EN İYİ KISA ANİMASYON

Bear Story, Prologue, Sanjay's Superteam, World of Tomorrow

EN İYİ YAPIM TASARIMI

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Danimarkalı Kız (The Danish Girl), Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Marslı (The Martian), Diriliş (The Revenant)

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

Casusler Köprüsü (Bridge of Spies), Carol, The Hateful Eight, Sicario, Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Star Wars: The Force Awakens)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler