HABER

Haitili '400 Aptal' çetesi fidye için Türk vatandaşlarını kaçırdı! Büyükelçilik harekete geçti, Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama geldi

Haiti'de '400 Aptal' anlamına gelen, en korkulan çetelerden biri olarak anılan '400 Mawazo' adlı grup aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu çok sayıda kişiyi kaçırdı. Ülkenin başkenti Port-au-Prince yakınlarında bir turist otobüsünü durduran silahlı çete kaçırdıkları kişiler için fidye istedi. Dominik'te bulunan Türk Büyükelçiliği olayın ardından harekete geçerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili açıklama yaptı ve Haitili mevkidaşı ile görüştü.

Haitili '400 Aptal' çetesi fidye için Türk vatandaşlarını kaçırdı! Büyükelçilik harekete geçti, Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama geldi

Haiti'de başkent Port-au-Prince yakınlarında bir turist otobüsünü durduran silahlı kişiler aralarında sekiz Türk vatandaşının da bulunduğu en az 17 kişiyi fidye için kaçırdı.

4738489

"400 Mawazo" (400 Aptal) adlı çete tarafından kaçırılan diğer sekiz kişinin Haitili, otobüs şoförünün de Dominikli olduğu bildiriliyor.

Bu kişiler geçen ay bir Dominikli diplomatın kaçırıldığı aynı bölgede rehin alındı. Diplomat dört gün sonra serbest bırakılmıştı.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ HAREKETE GEÇTİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Haiti’de 8’i Türk vatandaşı 17 kişi kaçırıldığı iddialarının ardından Dominik’te bulunan Türk Büyükelçiliği harekete geçti. Dominik’teki Büyükelçiliğin Haitili makamlarla temas halinde olduğu öğrenildi.

thumbs_b_c_5e658b6da390b038936442db748d1a01

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: HAİTİ'DE KRİZ MASASI KURULDU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haiti'de içinde 8 Türk vatandaşının da bulunduğu bir yolcu otobüsünün kaçırılması olayına ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Takip ediyoruz. Bir kriz masası kurdular Haiti'de şu anda." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Kabine toplantısı nedeniyle Haitili mevkidaşıyla görüşemese de mesaj gönderdiğini belirterek, Türkiye'nin Santo Domingo Büyükelçisi'nin hem Haiti İçişleri Bakanı hem de Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü söyledi.

Türkiye'nin Port-au-Prince Fahri Konsolosu'nun da gelişmeleri takip ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Biliyorsunuz Dominik Cumhuriyeti Büyükelçiliğimiz oraya (Haiti) akredite. Yani en kısa zamanda kurtarmak için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını bize söylediler. Takip ediyoruz." dedi.

Kaçırma nedeni olarak fidye ihtimalinin düşünüldüğünü ifade eden Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının sağlık durumlarıyla ilgili olumsuz bir bilginin de olmadığını vurguladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU HAİTİLİ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Bakan Çavuşoğlu'nun Kabine toplantısının ardından Haitili mevkidaşı ile görüştüğü öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Çavuşoğlu ve Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile Haiti'de Türk vatandaşlarının da bulunduğu bir yolcu otobüsünün kaçırılmasına ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir" denildi.

İNSAN KAÇIRMA, TECAVÜZ, HARAÇ

Haiti medyası, yolcuların 400 Mowozo (400 Aptal) çetesinin hakimiyetindeki Croix-des Bouquets semtinde kaçırıldığını yazdı.

İnsan kaçırma, tecavüz ve haraç vakalarıyla adını duyuran 400 Mowozo, ülkenin en korkulan çetelerinden biri.

Haiti'de son iki yıldır fidye için insan kaçırma olaylarında büyük artış yaşanıyor.

Haiti İnsan Hakları Analiz ve Araştırma Merkezi'ne göre geçen yıl 81 farklı ülkeden 1200'den fazla kişi kaçırıldı.

Kuruluşa göre bu kişiler arasında ABD ve Kanada'dan 17 Hristiyan misyoner de var.

400 Mawozo, bu misyonerlerin her biri için bir milyon dolar talep etti.

Misyonerler dört ay sonra serbest bırakıldı. Fakat bu kişiler için fidye ödenip ödenmediği bilinmiyor.

ŞİDDETİN GÖLGESİNDE YAŞAM

Haitili çeteler yabancıların kaçırılması olaylarıyla adını duyurdu. Ancak Haitililer yıllardır şiddetin gölgesinde yaşıyor.

Birleşmiş Milletler çocuklara yardım örgütü UNICEF, geçen hafta ülkede devam eden çete şiddeti nedeniyle başkent ve çevresinde 1700 okulun kapandığını ve yarım milyondan fazla çocuğun okula gidemediğini açıkladı.

UNICEF'in Haiti temsilcisi Bruno Maes, "Mermiler havada uçuştuğu için hiçbir çocuk okula gidemiyor" dedi.

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise, geçen Temmuz'da paralı askerler tarafından öldürülmüştü.

Rakip gruplar ülkenin kontrolünü ele geçirmek için savaşırken polis gücünün çok yetersiz kaldığı belirtiliyor.

(BBC Türkçe-İHA-AA-DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler