HABER

AK Parti'de İkinci Erdoğan dönemi! İşte tarihi kongreden tüm detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkan olacağı AK Parti 3. Olağanüstü Kongre Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1414 oyla yeninden AK Parti Genel Başkanı seçildi. Kongrede yeni MKYK da belli oldu. Kongre öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Binali Yıldırım, kongre salonuna giriş yapmadan evvel dışarıda kendilerini bekleyen halka hitap etti. İşte tarihi kongreden tüm detaylar...

Ankara'da düzenlenen 3. AK Parti Olağanüstü Kongresi'nden gelen son dakika habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1414 oyla yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildi. Oylama sonucunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla, hasretle muhabbetle selamlıyorum. Adalet ve Kalkınma Partimizin üçüncü olağanüstü kongremizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. 998 günlük hasretin ardından bugün duyduğum mutluluğu tekraren ifade etmek istiyorum.

Şahsımı bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördüğünüz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Genel merkezimizin yönetim organlarımızın seçimini de tamamladık. MKYK’ya, disiplin kuruluna, demokrasi hakem kuruluna, siyasi erdem ve etik kuruluna asil ve yedek olarak seçilen tüm arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.

"ÖNÜMÜZDEKİ AYLAR HER ALANDA BİR SIÇRAMA DÖNEMİ OLACAKTIR"

Bu kongremiz yeni bir başlangıçtır. Hem parti çalışmalarımızda, hem ülkemize ve milletimize yapacağımız hizmetlerde yeni bir döneme giriyoruz. Geçen 16 yıldaki tecrübemizden, bu tecrübelerin ışığında çok daha büyük işler başarmanın mücadelesini vereceğiz. Önümüzdeki aylar Türkiye’nin her alanda adeta bir sıçrama dönemi olacaktır. Bunun için kaybedecek bir anımız bile yoktur.

"YOLUMUZUN DOĞRULUĞUNDAN ŞÜPHEMİZ YOK"

Bugün ifade ettiğim gibi bu yıl sonuna kadar bütün teşkilatlarımızı tümüyle elden geçirmek suretiyle önce teşkilatlarımızda bir yapılanmanın adımlarını atacağız. Bu arada da inşallah hükümetimizin şu yıl sonuna kadar atacağı adımları hep birlikte ele alıp, neleri yapacağız, ne gibi adımlar atacağız bunun çalışmalarını yürüteceğiz. Zira bundan sonraki dönem icraatta da sıçrama dönemi olacaktır. Tempomuzu daha da yükselterek çalışmamızı sürdüreceğiz.

Eskiler önce refik sonra tarik derler. Yolumuzun doğruluğundan şüphemiz yok. Herhangi bir eksiklik aksaklık gördüğünde bize mesajını veriyor. Biz de milletle zıtlaşılmayacağının bilinciyle bu mesajın gereğini her seferinde yerine getirdik. 16 Nisan’da milletimiz bize bir mesaj daha verdi. Bu mesaj Türkiye’nin geleceği için teklif ettiğimiz yeni yönetim sistemini desteklediği ama 2019 için çok daha fazla çalışmamız gerektiğidir. Biz milletimizin bu mesajını da aldık. Milletimizin talebi olan reformları hayata geçirmekte kararlıyız.

"HİÇBİR EYLEME, SALDIRIYA İZİN VERMEYECEĞİZ"

2019’a kadar büyüme ve istihdam rakamlarını yeniden hızla yukarıya doğru çıkartacağız. Sanayicimizden esnafımıza kadar verdiğimiz can suyu mahiyetindeki desteklerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Terör örgütleriyle mücadelemizi tavizsiz ve cesaretle yürütmeye devam edeceğiz. Karşımızdakiler kim olursa olsun, hiçbir eyleme saldırıya izin vermeyeceğiz. İstiklalimizi ve istikbalimizi canımızın üzerinde tuttuğumuzu hem 15 Temmuz’da hem de terörle mücadele faaliyetlerinde ortaya koyduk."

İŞTE TARİHİ KONGREDEN DETAYLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden AK Parti Genel Başkanı olacağı AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganlarıyla başladı. Erdoğan'ın konvoyu kongre alanına gerdi, Erdoğan'ın salona girmeden evvel kendisini bekleyen halka hitap etti.

AK PARTİ'DE MKYK LİSTESİ BELLİ OLDU

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın A takımı belli oldu. 50 kişiden oluşan Merkez Karar Yönetim Kurulu’na 19 yeni isim girerken, 19 isim de liste dışı kaldı. Yeni MKYK’ya 19 yeni isim girerken, 19 isim ise liste dışı kaldı.

AK PARTİ TÜZÜĞÜ'NDE 11 DEĞİŞİKLİK

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Tüzük Değişikliği Komisyonunca hazırlanan parti tüzüğünün 11 maddesine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi.

Buna göre, tüzüğün "Temel Amaçlar" başlıklı 4. maddesine, "AK Parti, köklü devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesini siyasetinin merkezi olarak görür. Milletin tüm fertleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder. Bayrağımız bağımsızlığımızın ortak sembolüdür. Şehitlerimizin emaneti olan, milletimizin üzerinde yaşadığı, bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak, vatanımızdır. Devlet, milletimizin ortak eseridir. AK Parti, yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder." fıkrası eklendi.

Tüzüğün 69. maddesinin 3. fıkrasına "Ancak en az 5 delegece imzalı yazılı teklif gelmesi halinde, genel başkan ve diğer bütün seçimlerin aynı anda yapılmasına büyük kongrece karar verilebilir. Bu halde 76. maddenin 3. fıkrası uygulanmaz." ibaresi eklendi. Değişiklikle genel merkez ve diğer merkez organ seçimlerinin aynı anda yapılmasına imkan sağlanacak.

Tüzüğün 73. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "Genel Başkanın yokluğunda" ibaresi "Genel Başkanın veya Genel Başkan Vekilinin yokluğunda" şeklinde değiştirildi. Söz konusu maddeyle Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantılarına başkanlık etme konusundaki temel ilke düzenlendi.

Ayrıca tüzüğün 74. maddesinin 4. fıkrasında yer alan "Gerek görülen yerlerde teşkilat kurmak" ibaresinden sonra "kaldırma" ibaresi eklenirken, 14. fıkradaki "yürütme organlarının" ibaresi "yönetim ve yürütme organlarının" şeklinde yeniden düzenlendi.

"ÜÇ DÖNEM KURALI" ESNETİLEBİLECEK

İlgili maddenin 16. fıkrası "Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu ile diğer ilgili kanuni mevzuatın açıkça yasakladığı veya sınırladığı konular ile tüzükte belli bir Genel Merkez organının görev ve yetkisinde olan konular dışında parti politikaları, adaylık şartları ve kısıtlamaları, seçimler ve benzeri konularla ilgili her türlü prensip veya istisnai nitelikte kararlar almak ve uygulamak gibi görevler yapar, yetkiler kullanır." şeklinde değiştirildi.

Buna göre, partideki "üç dönem kuralı" devam edecek ancak MKYK, gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturulacak. MKYK, bu alanlarda parti politikaları dikkate alınmak suretiyle inisiyatif kullanma yetkisiyle donatılacak.

Değişiklikle partinin il, ilçe ve belde teşkilatlarının kurulması yanında kaldırılmasına yönelik yetkiyle bu teşkilatların yönetim organ üye sayılarının tüzükte belirlenen asgari ve azami üye sayıları kapsamında belirlenmesi yetkisi MKYK'ya verildi.

GENEL BAŞKAN VEKİLLİĞİ GETİRİLDİ

AK Parti Tüzüğü'ne "77/A" sayılı yeni madde eklendi. Tüzüğe eklenen "Genel Başkan Vekili" başlıklı maddeye göre, genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenecek. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri yürütecek, yetkileri kullanacak. Genel başkanın yokluğunda, genel başkan vekili MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık edecek. Bu madde hükmü, yan kuruluşlarla genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmayacak. Düzenlemeye göre bir genel başkan vekili belirlenecek, alt kademeler ise "kademe başkanlarının vekili" şeklinde statü oluşturamayacak.

MYK'NIN OLUŞUMU

Tüzüğün 79. maddesinin birinci fıkrasına "Genel Başkan Vekili" ibaresi eklendi. İlgili maddenin ikinci fıkrası, "TBMM Parti Grup Başkanı ve Grup Başkan Vekilleri dışındaki MYK üyeleri, Genel Başkan tarafından MKYK üyeleri arasından belirlenir." şeklinde, üçüncü fıkrasındaki "Genel Başkanın yokluğunda" ibaresi ise "Genel Başkanın veya Genel Başkan Vekilinin yokluğunda" olarak değiştirildi. Maddeyle MYK'nın oluşumu, üyelerinin belirlenmesi usulü ve toplantıya başkanlık etme konusu yeniden düzenlendi. Ayrıca tüzüğün 81. maddesinin kenar başlığı "Genel Başkan Yardımcıları" şeklinde değiştirildi, "MYK'nın MKYK tarafından seçilen" ibaresi madde metninden çıkarıldı.

GEÇİCİ İHRAÇ VE KESİN İHRAÇTA DÜZENLEME

AK Parti Tüzüğü'nün 116. maddesindeki disiplin yaptırımları bakımından geçici ihracı gerektiren kurallar ve fiillerden bazıları, partiden kesin ihraç düzenlemesini içeren 117. madde kapsamına alındı.

Buna göre, "seçimlerde, partiden olur almadan bağımsız aday olmak, diğer partilerin veya bağımsız adayların propagandalarını yapmak yahut parti adayları aleyhine çalışmak", "partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek çıkar sağlamak, partili olmayı nüfuz sayarak kötüye kullanmak" ve "usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak" fiilleri, tüzüğün kesin ihraç eylemlerini düzenleyen maddesine aktarıldı. Ayrıca, tüzüğün 116. maddesinin 2, 4 ve 6. fıkraları, "kesin ihraç cezası verilmesini gerekli kılan haller" arasına alındığı için yürürlükten kaldırıldı.

Tüzüğün 149. maddesi, "Genel Başkan Vekili dışındaki Merkez Yürütme Kurulu üyesinin Bakanlar Kurulu üyeliğine atanması halinde, MYK üyeliği kendiliğinden sona erer" şeklinde yeniden düzenlendi. AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, söz konusu tüzük değişikliğine ilişkin hükümler madde madde oylandı ve kabul edilerek yürürlüğe girdi.

'998 GÜN' MESAJI

Erdoğan, "Değerli yol arkadaşım, Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, sevgili yol arkadaşlarım sizleri 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Fiili bir ayrılığımız vardı ama bugün yine sizlerle beraberiz" dedi.

Erdoğan’ı salon dışında Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar karşıladı.

Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım AK Parti 3. olağanüstü kongresinde konuşuyor. Yıldırım sözlerine "Bugün günlerden vuslat. İşte beklenen, özlenen an geldi. Hoş geldin sayın cumhurbaşkanım. 998 boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız. Desteğiniz için şükranlarımızı sunuyoruz. Ne mutlu ki Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşlarıyız" diye başladı.

ERDOĞAN ÖNCE HALKA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Arena'ya birlikte geldi. Önce dışarıda bekleyen kalabalığa hitap ettiler, ardından salona giriş yaptılar.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Sevgili yol arkadaşlarım sizlerin heyecanı bizim heyecanımızdır sizlerin coşkusu bizim coşkumuzdur. Bu kongredeki heyecanı paylaşmak üzere burdasınız. İzmir'den gelen midibüste bir kazanın olması bizleri üzdü. Herhangi bir ölü söz konusu değil yaralılarımız şifalar diliyorum. İçeride bunalan bir hava var, o havayı bir an önce rahatlatalım istiyorum...

Gidiyoruz gündüz gece dedik ya, inşallah gündüz gece yürümeye devam edeceğiz. Binali Yıldırım Bey'e de tekrar huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Durmak yok yola devam. Çok çalışacağız. Ama unutmayın bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var. Kapı kapı dolaşmaya devam edeceğiz. Üzerimizdeki spekülasyonlara sandıklarla cevap vereceğiz."

'RABİA' TÜZÜĞE GİRİYOR

Bugünkü olağanüstü kongrede, Erdoğan’ın ‘Rabia’ olarak nitelenen seçim meydanlarındaki ünlü sloganı, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ de partinin temel amaçları arasında tüzüğe giriyor.

YILDIRIM DA HALKA HİTAP ETTİ: HASRETİN VUSLATA DÖNÜŞTÜĞÜ ANI YAŞIYORUZ

Erdoğan'ın konuşmasından önce Yıldırım, "AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. AK Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım, liderim" dedi.

ARINÇ DA SALONDA

Partililer sabahın erken saatlerinden itibaren salonu doldurdu. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da salonda olduğu görüldü. 15 Temmuz kahramanı şehit Ömer Halisdemir'in babası da kongreye 'özel misafir' olarak katıldı.

Salonda 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok da unutulmadı. Dev posterlerinin altına "vatan size minnettar" yazıldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanı 7 bölgeyi temsilen 7'şer kız ve erkek çocuk yöresel kıyafetleriyle karşıladı, daha sonra iki isim salonda davetlileri birlikte selamladı.

BİN 470 DELEGE OY KULLANACAK

Merkez Karar Yönetim Kurulu ve parti tüzüğünü değişeceği kongrede bin 470 delege oy kullanacağı öğrenildi. Ana sloganı ’Yeni Atılım Dönemi: Demokrasi,Değişim,Reform’ olan kongrede, ’Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek’, Yürüyeceksin, gençler yürüyecek arkandan’, FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin’, ’Güven demek, vefa demek, can demek, Erzincan demek’, ’Değişimin lideri, milletin partisi’ pankart ve afişleri yer aldı. Aşık Veyselin Uzun ince Bir Yoldayım, türküsü eşliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın görüntülerinin yer aldığı video gösterildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

AK Parti'nin 3. Olağanüstü Kongresi için Ankara'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kongrenin yapılacağı Ankara Arena Spor Salonu'nun çevresindeki tüm yollar trafiğe kapatıldı. Salonun içinde ve dışında sıkı güvenlik önlemleri alındı. İzleyiciler 6-7 ayrı noktada aranarak salona alındı.

KONGRENİN ANA TEMASI

Kongre salonunda Başkanlık Divanı kürsüsünün üzerindeki ekrana kongrenin ana teması ‘Yeni Atılım Dönemi. Demokrasi, Değişim, Reform' yazısına yer verildi.

SALONDAN İLK İZLENİMLER

​Kürsünün iki tarafına Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın resimleri ile Türk ve AK Parti bayrakları asıldı. ​Tribünlerdeki büyük pankartlarda ise 'Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek' ve 'Yürüyeceksin…. Gençler Yürüyecek Arkandan' ifadelerinin yer aldığı görüldü.

PANKARTLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Salonun duvarında 'Millet, Bayrak, Vatan, Devlet', 'Sağlam İrade, Güçlü Türkiye', 'Millete Efendilik İçin Değil, Millete Hizmet İçin Varız', 'Değişimin Lideri Milletin Partisi', 'Hep Birlikte Yeni Hedeflere', 'Kutlu Dava Güçlü Türkiye' pankartları dikkat çekti.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN SLOGANLARI

​Sabahın erken saatlerinde partililer kongre salonundaki yerlerini alırken sık sık 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganları atıldı. Salona giremeyen partililerin kongreyi izlemesi için de salon dışına dev ekranlar kuruldu.

ANKARA ARENA'DA SON HAZIRLIKLAR TAMAM!

Ankara Arena'daki kongre için son hazırlıklar da tamamlandı. Kongrede bin 470 delege oy kullanacak. Partililer 81 ilden bin 565 otobüsle gelecek.

Parti kurucuları, eski milletvekilleri, başbakan ve bakanlarla birlikte 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de davet edildi. Ancak Gül'ün kongreye katılmayacağı, mesaj göndereceği öğrenildi.

Kongre tanıtımında 'yeni atılım dönemi, demokrasi, değişim, reform' ifadeleri kullanıldı. Konuşmalarda da bu mesajların öne çıkması bekleniyor.

PARTİ TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİLECEK

Partinin en yetkili karar organı Merkez Karar Yönetim Kurulu, yenilenecek. Parti tüzüğü de değiştirilecek.

ABDULLAH GÜL ÖZEL DAVETLİ ANCAK KATILAMAYACAK

AK Parti'nin olağanüstü kongresine özel olarak davet edilen Abdullah Gül'ün, kongreye katılmayacağı öğrenildi.

GELENEĞİ BOZMADI

Cumhurbaşkanlığı görevini bıraktıktan sonra siyasi programlara katılmama kararı alan 11. Cumhurbaşkanı Gül, bu geleneği AK Parti Kongresi için de bozmadı.

Geri Dön