HABER

CNN: Trump, Erdoğan'dan FETÖ tutuklusu Andrew Brunson’ı istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beyaz Saray'ı ziyaretinin yankı bulduğu ABD medyasında özellikle Erdoğan ve Trump'un birbirine yönelttiği övgüler ile YPG'ye ilişkin "keskin görüş ayrılıkları"na vurgu yapıldı. ABD'de yayın yapan CNN International'ın haberinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmede Türkiye'de kasım ayından bu yana FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olan Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını talep ettiği öne sürüldü.

ABD basınındaki habere göre konu heyetlerarası görüşmede gündeme geldi. Pastör Brunson'a ilişkin meseleyi ilk önce Trump daha sonra Başkan Yardımcısı Mike Pence açtı.

'ACİLEN ABD'YE İADE EDİLSİN' TALEBİ

Beyaz Saray'dan yapılan bilgilendirme açıklamasında Trump'ın Pastör Brunson'ın serbest bırakılması konusunda 3 kez talepte bulunduğu ve acilen ABD'ye iadesini istediği aktarıldı.

​Görüşmeden önce Trump ile görüşen avukatı Jay Sekulow da Trump'ın kendisine papazı kurtarmak için söz verdiğini açıklamıştı.

Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanmıştı.

NEW YORK TIMES: TRUMP GERİLİMLERİ BİR KENARA İTTİ

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, "Trump, Erdoğan'ı terörle mücadeledeki bir müttefiki olarak övdü ve gerilimleri bir kenara itti" başlıklı haberinde Trump'ın Erdoğan'ı överken, IŞİD operasyonlarına ilişkin yaşanan gerilimleri bir kenara itti" yorumunu yaptı.

New York Times, Trump'un Erdoğan'ı överken Türkiye'deki "baskınlar ile ABD ve Türkiye arasında İslam Devletine karşı askeri operasyonların nasıl yürütüleceğine ilişkin son dönemde yaşanan gerilimleri bir kenara itti" yorumunu yaptı.

Beyaz Saray'da yapılan açıklamalara değinirken Trump'un "sinyalini verdiği Erdoğan'a desteğinin, ilk başta Türkiye ile çok verimli bir ilişkisi olan eski Başkanı Barack Obama'nın verdiği desteği "çok aştığı" görüşünü dile getirildiği haberde bu çerçevede "çok tartışmalı" diye nitelenen16 Nisan referandumu sonrası Trump'un Erdoğan'ı kutlamak için aramasının ve insan hakları konusunda "baskı yapmaması"nın altı çizildi.

WALL STREET JOURNAL: ERDOĞAN TRUMP'I ÖVDÜ, KÜRTLERİ SUÇLADI

Beyaz Sarayı buluşmasını, "Erdoğan, Trump'ı övdü, ABD'nin Suriye'deki Kürt müttefiklerini suçladı" başlıklı bir haberde değerlendiren Wall Street Journal ise, "Türk liderinin Washington'da ABD'nin Ankara'nın terörist olarak nitelediği bir grubu silahlandıracağını söylemesinden birkaç gün sonra Washington'da konuştuğuna" dikkat çekti.

Gazete, "Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım ayıdaki seçim zaferinden dolayı Başkan Donald Trump'u övdü ve Washington ziyaretinin yeni bir işbirliği döneminin başlangıcı olarak ilan etti ancak Amerika'nın Suriye'deki Kürt ortaklarına terörist diye saldırdı" yorumunu yaptığı haberinde Erdoğan'ın Trump yanındaki iken "Washington'un Suriyeli Kürt müttefiklerini asla bölgede ortak olarak kabul etmeyeceğini söylediğine" dikkat çekti.

USA TODAY: HOŞ SÖZLERE RAĞMEN BULUŞMA TERÖR KONUSUNDAKİ AYRIŞMAYI GÖSTERDİ

"Hoş sözlerine rağmen, Trump'ın Türk lideri ile buluşması terör konusundaki ayrışmayı gösterdi" görüşünü dile getiren USA Today ise, "Türk Cumhurbaşkanı, Salı günü Beyaz Saray'da Başkan Trump'a övgüler yağdırdı ancak aynı zamanda çabucak bölgede terörle nasıl mücadele edileceğine ilişkin derin görüş ayrılıklarını gözlerin önüne serdi" ifadelerini kullandı. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump'dan iki "katı" talepte bulunduğunu anlatan gazete, Erdoğan'ın Fethullah Gülen'in iadesini de istediğini de belirtti.

LOS ANGELES TIMES: KESKİN AYRIŞMALARA RAĞMEN YENİ DÖNEMİ SELAMLADILAR

Los Angeles Times ise, Suriye savaşı konusundaki keskin görüş ayrılıklarına rağmen Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilişkilerinde 'yeni dönem'i selamladıklarını vurgularken "Suriye'deki savaş konusundaki keskin ayrışmalar sürerken Beyaz Saray'da bir araya gelen iki liderin "Obama döneminden sonra ilişkileri iyileştirmeye istekli olduklarını" yazdı.

ABC NEWS: Trump ve Erdoğan, ABD’nin Kürtler’i silahlandırma kararına rağmen ipleri koparmadı. İki lider, askeri ve ekonomik alanda işbirliğini yeniden kurma kararı aldı.

WASHINGTON POST: Trump, Kürtleri silahlandırmasına rağmen Türk lidere övgü yağdırdı.

CNN: Trump, Erdoğan’ı, gerginliklere rağmen hoş karşıladı.

VOİCE OF AMERICA: Trump, Erdoğan’ı hoş karşıladı.

DW (ALMANYA): Trump, Ankara’yı kızdıran SDG’yi silahlandırma kararından açıkça bahsetmekten kaçınırken, DEAŞ ve PKK ile mücadelenin önemini vurguladı.

LE FİGARO (FRANSA): Trump ve Erdoğan, buzları eritmeye çalıştı

EXPRESS (İNGİLTERE): Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı müttefik ilişkileri ve terörle mücadele ortaklıkları nedeniyle övdü.

Jerusalem Post (İsrail): Trump ve Erdoğan görüşmesi, iki ülke arasında ABD’nin son Suriye’de Kürtleri silahlandırma kararından sonra gerilen tansiyonu yatıştırdı. Trump, Türkiye ile iyi ilişkilerin bu görüşmeden sonra her zamankinden daha iyi olacağını söyledi.

ECONOMIC TIMES: Trump ve Erdoğan, dostluklarını Kürtlerin silahlandırılmasına rağmen güçlendirmeye yemin etti.


Geri Dön