HABER

Trump-Erdoğan görüşmesi: 'İki lider anlaşamamak konusunda anlaştı'

ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray'da buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortak basın toplantısında verdiği mesajlaı, analistler, 'İki lider anlaşamamak konusunda anlaştı' ifadesiyle değerlendiyor. BBC Türkçe'ye konuşan Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Bora Bayraktar, düzenlenen basın toplantısı için de "kontrollü" tanımını kullandı.İşte Trump'ın Kasım ayında ABD başkanlık koltuğuna oturmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yüz yüze yaptığı ilk görüşmenin detayları...

Görüşmede, masada, öncelikli olarak YPG'nin silahlandırılması kararı ve Gülen'in iadesi konusu vardı.

İki liderin Oval Ofis'te medya mensuplarına görüntü verdiği anlarda Trump'ın sarf ettiği "Uzun ve zorlu bir görüşme olacak" sözleri bu gündemin ağırlığına işaret eder nitelikteydi.

TRUMP: TÜRKİYE İLE ÇOK İYİ İLİŞKİLERİMİZ VAR

Sonrasındaki ortak basın toplantısında ilk sözü alan ev sahibi Trump,"Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var, bunları daha da iyi hale getireceğiz" dedi.

Erdoğan ise YPG ve Fethullah Gülen ile ilgili eleştirilerini ve taleplerini sıraladığı basın toplantısını, "Bugün temelleri atılan yeni dönemin ülkelerimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum" diyerek bitirdi.

Ancak BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan analistler, bu olumlu hava ve mesajların özellikle Türkiye'nin ABD'den beklentileri bağlamında somut bir karşılığı olmadığını düşünüyorlar.

German Marshall Fund of the United States Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, basın toplantısında ortaya çıkan resmin, iki ülkenin "mutabık olmamak konusunda mutabakat sağladığını" gösterdiğini söylüyor.

Heyetler arası görüşmenin de önemli olduğunu söyleyen Ünlühisarcıklı, "Sonuç olarak Trump hiçbir şey söylemedi. Türk- Amerikan ilişkilerinin geçmişinden bahsetti. Türkiye ile ilgili güzel şeyler söyledi. Buna mukabil Türk tarafının dile getirdiği konularla ilgili hiçbir şey söylemedi" diyor.

"ERDOĞAN, TRUMP YÖNETİMİNİ HİÇ SUÇLAMADI"

Ünlühisarcıklı basın toplantısında yapılan açıklamalar üzerinden durumu şöyle değerlendiriyor:

"Erdoğan Türkiye'nin bütün taleplerini tek tek ve uzun uzun ve net şekilde sıralarken bunlarla ilgili Trump yönetimini hiç suçlamadı. Geleceğe dönük beklentisini dile getirdi. Ben bunu şöyle okuyorum: Türkiye'nin beklentileri sabit. Trump bunları yerine getirmiyor ama Türkiye de Trump yönetiminin bunları yerine getirmemesine çok sert tepki göstermiyor."

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin tarihinden uzun uzun bahseden Trump'ın "PKK ve IŞİD ile mücadele" dışında güncel konulara değinmemesini Ünlühisarcıklı, "Bunlarla ilgili Türkiye'ye verebileceği hiç iyi haber yoktu" şeklinde değerlendirdi.

'KONTROLLÜ BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ'

Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Bora Bayraktar ise basın toplantısının Erdoğan ve Trump arasındaki 20 dakikalık kısa görüşme ile heyetler arasındaki toplantı arasında bir noktada yapılmasına dikkat çekiyor.

Bayraklar, "Bence esas görüşmeyi yapmadan önce bu basın toplantısını yaparak, heyetler arası görüşmede olası bir anlaşmazlık veya gelişebilecek olumsuz bir durumu basın toplantısına yansıtmamayı tercih ettiler. Kontrollü basın toplantısı gerçekleşti" diyor.

Basın toplantısında, "İlişkileri koparmama, bir anlaşmazlık varsa da hasar tespit yaparak devam etme iradesi gördüm" diyen Bayraktar, ABD'nin YPG'nin silahlandırılması kararının ardından Türkiye'yi sakinleştirmesinin de yollarını aradığını söylüyor.

Bayraktar, bununla birlikte önümüzdeki dönemde ABD ile ilişkilerinin, "Sıkıntılı, inişli - çıkışlı, krizli bir evre" olarak değerlendiriyor.

Beyaz Saray'ın içindeki görüşmenin devam ettiği anlarda hemen dışarıda, Erdoğan'ı destekleyen bir grupla protesto eden bir grup karşı karşıyaydı.

GÜLEN BEKLENTİSİ NE KADAR KARŞILIK BULACAK ?

Görüşmeler öncesi BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan analistler, Fethullah Gülen ile ilgili "beklentiler" konusunda, ABD'nin Türkiye'yi rahatlatacak bazı adımlar atmasının olası olduğunu değerlendiriyordu.

Dr. Bora Bayraktar bu konuların detaylarının heyetler arası görüşmede konuşulacağını ve birkaç gün içerisinde de sonuçların anlaşılmaya başlanacağını belirtiyor.

Bunun yanında Trump'ın kısa konuşmasında değindiği tek güncel mesele PKK'ya karşı mücadele oldu.

Donald Trump ise YPG'nin ismini kullanmadığı açıklamasında "IŞİD ve PKK gibi terör örgütleri ile mücadelede Türkiye'ye destek veriyoruz" ifadesini sarf etti.

Bayraktar ise ABD'nin Türkiye'de PKK'ya karşı Ankara'yı, Suriye'de ise IŞİD'e karşı YPG'yi destekleme politikasının sürdürülebilir olduğu konusunda şüpheleri olduğunu belirtiyor.

Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Bora Bayraktar: Kapıda karşılanmak Erdoğan'ı rahatlattı.

'KAPIDA KARŞILANMAK ERDOĞAN'I RAHATLATTI'

Bayraktar iki ülkenin, "Anlaşmazlık ve rekabet alanını, işbirliği alanından ayırıp yeni bir ilişki biçimi oluşturmaya çalışacakları" bir dönemin başladığını, anlaşmazlıkların Suriye ile sınırlı tutulmak istendiğini vurguluyor:

"Trump pozitif mesajlar verdi. Erdoğan bence ABD Başkanı'nın yanında PYD, YPG ve PKK isimlerini vererek sayması, önemli bir mesajdı. Somut olarak buradan ne çıkar? Bunu ancak birkaç gün sonra sızan mesajların ardından değerlendiririz. İlişkileri koparmama, bir anlaşmazlık varsa da hasar tespit yaparak devam etme iradesi gördüm.

"Bence karşımızda Türkiye'nin tepkisini yatıştırmaya çalışan bir Amerika var. PYD politikasından vazgeçmeyecekleri anlaşılıyor. Bunu yaparken Türkiye'yi nasıl sakinleştirebilirizin bir yöntemi olarak, Türkiye sınırları içerisinde PKK'ya yönelik istihbarat paylaşımı konusunda bir destek olabilir.

"Sıkıntılı, inişli çıkışlı, krizli bir Türk-Amerikan ilişkileri evresi yaşanacaktır. Trump meseleye tam hakim değil. Politika ABD savunma bakanlığı üzerinden yürüyor. Ama iki lider arasında sıcak bir hava olduğu görülüyor. Türk heyetinin karşılanması hüsnü kabul ile kabul edilmesi bu memnun etti Erdoğan'ı. Çünkü Erdoğan Batı basınında çok eleştiriliyor. Kapıda karşılanmak Erdoğan'ı rahatlattı. Kimya da tuttu Trump ve Erdoğan arasında. Ama asıl çalışma yemeğinin sonrasında bakıyoruz.

"Türkiye'nin ABD'ye kafa tutacak durumu yok. Türkiye'nin tepkileri belli bir sınırad olacaktır. Gerilimi çok yükseltmemeye çalışacaktır. Ama PYD'ye karşıSuriye içerisinde zaman zaman operasyon yapacak.Bunu yapıca ABD tepki gösterecek. Karşılıklı dönemsel ilişkilerin kriz yaşadığı bir dönem yaşanacak ama bunu Suriye ile sınırlı tutacaklar. Anlaşmazlık ve rekabet alanını, işbirliği alanından ayırıp bir ilişki biçimi oluşturmaya çalışacaklar.

Yeni dönem hayırlı olsun?.."

Geri Dön