SPOR

CANLI

Demirören'den çarpıcı açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol adlı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Demirören'den çarpıcı açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Beyaz TV'de Derin Futbol programına konuk oldu.

[Maçtan Fotoğraflar-![Galatasaray-Fenerbahçe](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/2121051/640xauto.jpg)](https://www.mynet.com/galeri/galatasaray-fenerbahce-153472-myspor)

Demirören'in açıklamalarından satır başlıkları şu şekilde:

Derbi ve Melo'nun hareketleri
"Felipe Melo'nun hareketine çok üzüldüm. G.Saray, Beşiktaş'ın Nouma kararını örnek almalı.. Beşiktaş'ın Nouma'ya yaptığını, G.Saray da Melo'ya yapmalı.."

"Yabancılar ile yerliler arasında kavga var. Dün Bekir Veysel'e hareket yaptı arkadasından sarıldı. Bunu şovmenliğe bağlıyorum. Bizim yerlli oyuncularımız iyi paralar alıyorlar. Memnun etmeye çalıştığımız taraftar, kulüplere zarar veriyorlar. Emre'nin yaptığı da yanlıştı. Ağzından çıkan laflar Milli Takım kaptanına yakışmadı".

''Melo'ya ceza verme lüksümüz yok''
"Melo'ya bizim yönetim olara ceza verme lüksümüz yok. Benim her başkanla diyaloğum çok iyi. Ünal Aysal'la ailece de görüşüyoruz. Ünal Aysal, karakteri ve olgunluğuyla bunlar düşünebilecek bir insan. Bu değerlendirmeleri yaparken taraftarları da düşünecek. Hem Galatasaray'a hem de yönetime yakışacak kararları alacaklardır diye düşünüyorum. Federasyonun bir tane taraftarı yok. Yenilen her takım 'federasyon istifa' diye bağırıyor. Artık geçelim bunları."

Selçuk'un formasını çıkarması
"Her kulüp başkanıyla aram iyi ama Ünal Aysal'la ailece görüşüyoruz. melo7yla ilgili bir karar alacaklar mı bilmiyorum ama bana göre G.Saray camiasına yakışan hareketler değildi bunlar. Selçuk'un formasını çıkartmasına da bir şey diyemem. Selçuk hem G.Saray'ın hem de Türk futbolunun çok değerli bir unsurudur. Eğer bir hatası varsa kulübü gerekeni yapar."

ŞİKE SÜRECİ
''Şike sürecini artık kapatmamız lazım. Bugünün Türkiyesi'ne baktığımızda o dönem yaşanan davalara ne kadar güvenebiliyoruz? Ağzımızdan çıkan lafın dönüşü olmaz. Trabzonspor başkanına 'haklıysan kupanı alırsın' dedim. Tekrar söylüyorum, o süreç artık son buldu. Türk futbolunda cacık bile yapıldı. UEFA'nın kulüplerle olan davası tamamen kapandı. Ama kişilerle olan dava devam ediyor. Aydınlar'a gittim ve kupayı alın dedim. Çünkü Tayfur ve Serdal Adalı'nın böyle birşey yapmadığına inanıyordum. Fırat Aydınus eğer küfür ettiyse bu çok yanlış. Yalnız kayıtlardan gidersek futbolcuların da neler dediğini biliyoruz. ''Kişilerle ilgili davalar devam ediyor. Kulüpler konusunda iş Platini'nin de açıkladığı gibi bitti. 2 sene önce karar verildiği anda TFF için bu konu kapandı. UEFA tarafından da en sonunda resmi olarak, başkan tarafından açıklandı.''

YABANCI KONTENJANI
"Yabancı kontenjanının artması Türk futbolu için doğru değildir. Türkiye'nin yabancı futbolculardan dolayı FIFA'da 300 dosyası bulunuyor. Bulgaristan'dan sonra 2.sıradayız. Bize göre bu rakam 5 olmalıdır. Ben yabancı sınırlamasını kulüp başkanlarının ağzından çıkan sözle aldım. Sözlü bir anlaşma yoktu. Bazı başkanlar ağzından çıkan sözleri hatırlamıyor. Yabancının artması futbola zarar verir."

"G.Saray UEFA Kupası'nı kazandığı zaman 3 tane yabancısı vardı. Geri kalan oyuncular yerliydi. Tüm takımların altyapıya yatırım yapması lazım. Altyapılar futbolcu fabrikası olmalı. Biz sene başında altyapıdan oyuncu oynatırlarsa kulüplere dakika başına prim ödeyeceğimiz açıkladık. Bunu teşvik için yapıyoruz."

Fatih Terim ve Galatasaray ile anlaşma
"Fatih hoca ile aramız iyi fakat Mustafa Denizli ile aramızda gönül bağı var. Fatih Fatih Hoca'nın Galatasaraylılığını dünya alem bilir. Galatasaray'a zarar vereceğini bilse, Milli Takım'a gelir miydi? Fatih Terim ile görüşürken protokole uyduk. Galatasaray Kulübü'nden bunun iznini aldık. TFF neden Galatasaray'a zarar versin? Ben Galatasaray'a 4 tane kupa verdim. Nasıl zarar verebilirim? Fatih Hoca'yı ihtiyacımız vardı, görüştük ve anlaştık. Zarar vermek gibi bir amacımız nasıl olabilir?"

Futbol dünyanın en büyük sektörlerinden biri
"Türkiye'de tek kulüpler birliği, kulüp ve federasyon başkanlığı yapan kişiyim. ne zaman ne söylemem gerektiğini gayet iyi biliyorum. Eğer kulüp başkanları sürekli sert söylemler yapmaya devam ederlerse bu iş böyle yürümez. Ligde her hafta bazı takımlar yeniliyor. Yenilen her takım da Federasyon'un istifasını istiyor. Geçelim bunları. Futbol dünyanın en büyük sektörlerinden biri. Bunun marka değerini korumamız lazım."

"Bir başkana başarılı veya başarısız dememiz için 3 sene geçmesi lazım. Fikret Orman'ın iyi niyetini görüyorum." Stat projesini takdirle karşılıyorum."

"Bizim hedefimiz 2016 Avrupa Şampiyonası'na Türk milli takım ile katılmak hocamızında hedefi bu. 2016 ya katılıp 2020 ve 2024'e katılamıyorsam başarılı değilizdir. Biz tarihimizde dünya kupasına iki kere katıldık. 70 senedir futbolun içinde olan milli takımımız ile iki kere dunya kupasına katılıyorsak başarılı değiliz demektir. Bizim kalıcı olarak katılmamız lazım."

"Bize gelen yazı "CC" olarak kulüplere de gidiyor. Onlardan farklı bir bilgimiz yok. Yazıyı okumadım. Tahminime göre kendi finansmanları ile ilgili bilgi istiyor. UEFA'nın finans kriterlerine hangi kulüp uymazsa bu ceza gerecektir. Her kulübün buna dikkat etmesi lazım."

"Quaresma dünyada tartışılmayan oyunculardan biri. Gönderilmesi konusunda yorum yapmam doğru olmaz. Beşiktaş'ta bir Guti, Galatasaray'da Drogba. Kulüplerin reklamıdır bunlar. Büyüklükler bazen oyuncunun markalarıyla da büyür kulüpler."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön