Duyguları algılayan robot yaptılar!

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev alan astronotların duygularını algılayacak olan robot göreve başladı.

Duyguları algılayan robot yaptılar!

Bilimkurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz duyguları algılayabilen robotlar gerçek oldu. Duyguları algılayan kameralara ve ses dedektörlerine sahip akıllı robot Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) göreve başladı.

PROJENİN AMACI UZAYDA REFAKATÇİYE SAHİP OLMAK

CIMON 2'nin (Mobil Mürettebat Refakatçisi 2) baş geliştiricisi Matthias Biniok bu projenin amacının uzayda bir refakatçiye sahip olmak olduğunun altını çizdi. ISS'de görev alan astronotun üzgün mü, öfkeli mi, neşeli mi olduğunu anlayabilecek olan CIMON 2'nin gelecekte yapılması planlanan derin uzay yolculuklarında kilit bir rol alması planlanıyor.

FWBKM1ybh0SBtOVaxSGECw

CIMON 2 YAPAY ZEKAYA DA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

2018'de uzaya gönderilen CIMON'dan elde edilen veriler ışığında geliştirilen CIMON 2 yapay zekaya da ev sahipliği yapıyor. 1940’lı yıllarda yayınlanan Japon bilimkurgu çizgi roman kahramanı robot Simon’dan ilham alınarak adlandırılan CIMON 2'nin 3 yıl boyunca ISS'de görev alması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Derin uzay araştırmlarında Robotlar kadar insan’ın ömrü yetmiyebilir, onun için refakatçiye gerek yok, ilerde yapay zekalı Robo astonotlar olabilir..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler