HABER

Erdoğan'dan son dakika 'kabinede revizyon' iddialarına yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya temasları kapsamında Soçi'ye gerçekleştireceği yolculuk öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Rusya ziyareti gündemine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kendisine yöenltilen 'Kabinede revizyon olacağı' yönündeki iddiaların gerçeklik barındırmadığını, Başbakan Yıldırım'ın kabinede revizyon talebi ile gelmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya ziyareti öncesi, dün Başbakan Binali Yıldırım'la yaptıkları 5.5 saatlik toplantının içeriği ve kabine revizyonu iddialarına ilişkin, salonda bulunan bir gazetecinin kendisine yönelttiği soruyu yanıtladı. Erdoğan, şu anda hükümetin gündeminde böyle bir şey olmadığını söyledi.

"BÖYLE BİR TEKLİFLE SAYIN BAŞBAKAN BANA GELMİŞ DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı 5.5 saatlik toplantının içeriği ve kabine revizyonu ile ilgili bir soruya önce "O kadar sürdü mü ya?" diye tepki vererek, şöyle yanıt verdi:

"Şu anda hükümetin gündeminde böyle bir şey yok. Böyle bir teklifle de sayın başbakan bana gelmiş değil. Bir araya gelişimiz ve bununla birlikte de özellikle devlette atılan bazı adımlar var. Bu adımlarla ilgili beraber görüşmemizi gerektiren bazı konular vardı. Bunları görüşme fırsatı bulduk."

ERDOĞAN VE YILDIRIM NE GÖRÜŞTÜ?

Cumhurbaşkanı, "Bir araya gelişimiz ve bununla birlikte de özellikle devlette atılan bazı adımlar var. Bu adımlarla ilgili beraber görüşmemizi gerektiren bazı konular vardı" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından çarpıcı satırbaşları ise şöyle:

ANA GÜNDEM 'SURİYE'

"Ele alacağımız etraflı konular olduğu gibi bölgesel konularda da Suriye bu işin başını çekmekte. Soçi’de alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda ne gibi adımlar atacağız bunları ele alacağız. İki ülke ilişkilerinin eski seviyesinin üzerine çıkması için yoğun çaba harcıyoruz.

TÜRK AKIMI PROJESİ

Siyasi olarak en üst seviyede tesis ettiğimiz bir güven ortamı var. Nitekim turizmde ciddi gelişmeler olmaya başladı. Enerji konusuna büyük önem veriyoruz. Türk akım projesi bir şekilde ilerliyor. Akkuyu nükleer enerji santralinin ilk bölümünün 2023’te devreye girmesini ümit ediyoruz.

"NE RUSYA'NIN NE TÜRKİYE'NİN BÜROKRASİYE KURBAN EDİLECEK TEK BİR SANİYESİ YOKTUR"

Ne Rusya’nı ne Türkiye’nin bürokrasiye kurban edilecek tek bir saniyesi yoktur. Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğu da insanlarımız arasındaki beşeri münasebetlerimize engel oluyor.

"SURİYE KONUSUNDA VERİMLİ BİR İŞBİRLİĞİMİZ SÖZKONUSU"

En önemli gündem başlığı Suriye’dir. Suriye konusunda verimli bir işbirliğimiz söz konusu. Birçok adımı beraber attık. Ülkenin toprak bütünlüğü korunarak çözüme kavuşulması ortak hedefimizdir."

"BAYKAL'IN AÇIKLAMALARINI DEĞERSİZ BULUYORUM"

Erdoğan, Baykal'ın Abdullah Gül ile ilgili sorusuna "Baykal işine baksın" diyerek şu ifadeleri kullandı;

"Deniz Baykal'ın açıklamalarını değersiz buluyorum. Bu bir fitne hareketi, virüs hareketidir. Sayın Baykal bu işleri bıraksın da kendi başının çaresine baksın."

'KILIÇDAROĞLU'NA TAVSİYE; SİYASİ TARİH OKUSUN ÖĞRENSİN'

"Sadece kendisine bir tavsiyem var siyasi tarih okusun öğrensin. Öncelikle kendi partisinin siyasi tarihini öğrensin. Zaten dün yaptığı konuşmayla ne tarafta olduğunu belli etti. Aykırı ses olduğu zaman partiden atarım dedi. Partisinin siyasi geçmişini iyi öğrenmesi, okuması lazım Mustafa Kemal'den İnönü'ye kadar okuması lazım."

PUTİN İLE GÖRÜŞME GÜNDEMİ

"Sayın Putin'le Suriye ve Irak'taki gelişmeleri ele alacağız. Kendisi ile sık sık gündemimizdeki konuları konuşuyor, iki ülke arasındaki ilişkilerin eski haline dönmesi için yoğun çaba harcıyoruz. Siyasi olarak en üst düzeyde bir güven var.

AKKUYU NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ

Turizm ve enerji konusuna büyük önem veriyoruz.Turizm'de şu anda ciddi gelişmeler olmaya başladı. Bunun artarak devamını istiyoruz. ürk Akımı projesi ilerliyor, Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin ilk reaktörünün 2023 yılında hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Bu süreci daha yakına çekmek istiyoruz.

ORTAK HEDEF SURİYE

Suriye'de akan kanın bir an önce durması ortak hedefimizdir. Suriye'de nüfuzu olan ülkelerin artık elini taşın altına koyması gerekmektedir. 911 kilometrelik bir sınıra sahip olan Türkiye'nin buradaki konumu her şeyin üstünedir. Her an tehdit altında olan Türkiye'nin sınır şehirlerinin geldiği konum da göz önüne alınmalıdır. Kundaktaki bebeklerin, hastanede tedavi gören masum sivillerin hunharca katledilmesine sessiz kalamayız. Ateşkesin tahkim edilmesine önem veriyoruz. Krizin çözümü için Rusya ile ortak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ziyaretimizin bölgesel barış anlamında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Soru cevap:

AK PARTİ'DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ İDDİALARINA YANIT: SİZLER DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇİYORSUNUZ

Sizler doğmamız çocuğa don biçiyorsunuz. Daha durun bakalım, gerçekleşsin. Resmen böyle bir görev tevdi edilmesi halinde atılacak adımları da orada da görme imkanınız olacak. Ama ben şunu çok açık söylemek durumundayım: Eğer böyle bir görev şahsıma tevdi edilirse, tabii ki yeniden ele alıp değerlendirme olacaktır. Ama hepsi bunların çok ciddi istişareler neticesinde olacaktır. Ülkenin genel profilini değerlendirmek suretiyle, yani belli bir bölgenin temsil edildiği değil, bütün bölgelerin temsil edilmesi benim her zaman şiarım olmuştur. Yine inanıyorum ki böyle bir adımı tablo içerisinde görmek mümkün olacaktır. Bütün arkadaşlarımızla istişarelerimizi yaparız ve ideal olanı inşallah tespit etme fırsatı olur.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Ben yoruma gerekli görmüyorum. Sadece kendisine bir tavsiyem var: Siyasi tarihi okusun, öğrensin. Hepsinden öte kendi partisinin siyasi tarihini öğrenmesi lazım. Eğer öğrenirse, hele hele dün yaptığı konuşmayla zaten kimlerin temsilcisi olduğunu da çok açık ortaya koydu. Aykırı söze tahammülüm yok, gereğini yaparım dedi. Aslolan ona tahammül edebilmektir. Siyasi tarihi öğrensin, hele hele partisinin siyasi geçmişini öğrensin. Hep övünüyor ya, onu iyi öğrenmesi lazım.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin ile Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'deki görüşmelerinde askeri teknik işbirliğine ilişkin konuları detaylı bir şekilde görüşeceklerini bildirmişti.

Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin'in Soçi'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmenin çok önemli olduğunu söyleyerek, "Türk tarafı Suriye sorununu ve askeri teknik işbirliği dahil olmak üzere ikili işbirliğini görüşmek istediğini dile getirdi. Aynı zamanda diğer uluslararası ve bölgesel konularda da fikir alışverişi yapılacak” demişti.

Gazetecilerin "S-400 sistemlerinin sevkiyatı ve Türkiye için kredi konularına değinilecek mi?” sorusu üzerine Peskov, "Askeri teknik işbirliği detaylı biçimde görüşülecek” demişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetine icabetle bugün Rusya'ya gideceğini belirtti.

TERÖRLE MÜCADELE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele konusunun da masaya yatırılacağını belirtilerek, "Suriye meselesiyle ilgili olarak da Cenevre ve Astana süreçlerinin takibi, aralık ayında hayata geçirilen ateşkesin yaygınlaştırılması, ateşkes ihlallerinin son bulması, akan kanın durması, sivillere yardım ulaştırılması ve siyasi geçişin sağlanması için atılması gereken adımlar görüşülecektir.” denildi.

Kalın, ziyaret kapsamında ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların artırılması, turizmin geliştirilmesi, enerji işbirliğinin güçlendirilmesi başta olmak üzere ikili ilişkilerin de ele alınacağını bildirdi

Geri Dön