HABER

Deniz Baykal'ın kafasındaki iki model

Deniz Baykal’ın Kemal Kılıçdaroğlu’na “Ya aday ol ya bırak” çağrısı CHP kulislerini hareketlendirdi. Baykal’ın bu çıkışının ardında iki model olduğu öğrenildi. Baykal’ın aklındaki modellerden biri, Yunanistan’da PASOK’un da uyguladığı gibi ‘adayın tüm parti üyelerinin, hatta başka parti üyelerinin katılımıyla’ seçilmesi. Diğer önerdiği modelde ise, Meral Akşener ve Ahmet Türk'e de başkan yardımcılığı teklifi götürüleceği öne sürülüyor. Peki Baykal'ın açıklamaları nasıl yorumlanıyor?

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın açıklamalarını köşesine taşıyan Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, "CHP karışıyor ya da Baykal ne demek istedi?" başlıklı bugünkü yazısında şu soruları gündeme getirdi:

1) Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eder mi?

2) Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna oturacak isim yukarıda belirtilen konsensüsü sağlayabilecek mi?

3) Daha da önemlisi şu; ifade edilen partiler böyle bir formülü kabul edecek mi? Mesela, bu konu Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile konuşuldu mu, acaba? Bu partilerle bir temas sağlamadan bir canlı yayında bunu deklare etmek “siyaseten” ne kadar sağlıklı! Oradan biri kalkar da, “Kardeşim benim adıma nasıl konuşursun?” derse Baykal ne cevap verecek?

4) Deniz Baykal’ın bu atraksiyonu acaba Kemal Bey’i amiyane tabirle “yemeye” dönük bir çaba mı?

"ABDULLAH BEY CHP GENEL BAŞKANI MI OLACAK?"

5) Şöyle ilginç bir nokta da var Baykal’ın açıklamasında; Baykal, Abdullah Gül’ün de aday olabileceğini söyledi. Ama öte yandan da adayın CHP genel başkanı olması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizdi. Nasıl yani; Abdullah Bey CHP genel başkanı mı olacak!

6) En önemlisi de şudur; siyasetin saat saat değiştiği bu ülkede 2019’a daha çoook var! Köprülerin altından kim bilir ne sular akacak? Kim bilir hangi dengeler kurulacak? 2019’a kadar kim öle kim kala!

İLNUR ÇEVİK: BAYKAL BURADA KEMAL BEY’E BİR TUZAK DA KURUYOR AMA...

Yeni Birlik gazetesindeki köşesinde Baykal'ın açıklamalarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik ise, 'CHP’de Deniz Baykal'ın olaya uyandığını' belirterek şöyle devam etti: "Atın Üsküdar’ı geçtiğini ama Kılıçdaroğlu’nun Beşiktaş’ta takılıp kaldığını görüyor. O da 'acilen CHP 2019’daki cumhurbaşkanı adayını belirlesin' demeye başladı. Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ve ona 'Ya 2019’da başkan adayı olduğunu açıkla ya da CHP olarak kurultay toplayıp bir cumhurbaşkanı adayı belirleyelim' demiş. Tabii Baykal burada Kemal Bey’e bir tuzak da kuruyor ama işin esası artık CHP’nin de alınan yüzde 48,6 'hayır' oyları ile bir cumhurbaşkanlığı seçiminde çıkaracağı aday etrafında oyların birleşmesini sağlayabileceği gerçeği yatıyor.

"BAYKAL DA BUNA AYILDI, İŞ KILIÇDAROĞLU’NU UYANDIRMAYA KALDI"

Yani CHP de yavaş yavaş cumhurbaşkanı adayı partili olmazsa seçimlerde bir yere varamayacağını görüyor. Yani yeni cumhurbaşkanının bir programı, iktidara gelirse yapacakları hakkında bir projesi, hatta hükümeti ve takımı hakkında bir bilgilendirmesi olması lazım… Bu da ancak siyasi bir partinin arkanızda olması ile gerçekleşebilir. İşte Erdoğan bunu yapıyor, Baykal da buna ayıldı, iş Kılıçdaroğlu’nu uyandırmaya kaldı."

SONER YALÇIN: CHP YIKILMADAN İYİ AYAKTA KALMIŞ ARKADAŞ

Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın ise, "Baykal karikatürü" başlıklı bugünkü yazısında Baykal'ı sert sözlerle eleştirdi: "Önceki gece… Televizyonda Baykal'ı dinledikçe, Orhun ve Atatürk hitabeleri aklıma geldi. CHP yıkılmadan iyi ayakta kalmış arkadaş! Ancak… Çökertmek için Baykal, var gücüyle çaba sarf ediyor! Yerseniz; 2019'da aday olmak istiyor! Devlete, cumhuriyete sahip çıkmak için mi istiyor; hayır. Kazanacağını mı sanıyor; hayır! O sadece ilgi odağı olmak istiyor, hepsi bu. Sürekli nefsine yenik düşmesinin sebebi bu. Artık karikatür haline gelmesinin sebebi bu."

Geri Dön