MAGAZİN

Ertuğrul 1890'un galası yapıldı

Yönetmenliğini Mitsutoshi Tanaka üstlendiği senaryosunu Eriko Komatsu'nun yazdığı, dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı "Ertuğrul 1890" filminin galası önceki akşam Zorlu PSM'de yapıldı.

Ertuğrul 1890'un galası yapıldı

Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye'nin ilk ortak sinema filmi olan "Ertuğrul 1890'nun galasına Başbakan Ahmet Davutoğlu eşi Sare Hanım ile katılırken, gecede Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik'te hazır bulundular.

Kenan Ece'nin iki başrol karekterini canlandırdığı filmin kadrosunda aralarında Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Tamer Levent, Melis Babadağ, Murat Serezli, Deniz Oral, Hakkı Haluk Cömert, Cem Cücenoğlu, Erkan Pekbay, Mert Aygün, Alper Düzen ile Japon sinemasının tanınmış oyuncularından Seiyo Uchino ve Shioli Kutsuna ile Naoto Takenaka, Yui Natsukawa, Toshiyuki Nagashima, Takashi Sasano, Yukiyoshi Ozawa yer aldı. Filmin yapımcılığını Türkiye tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya tarafında ise Ertugrul Film Partners yapım ortağı grubunun üstlendiği filmin uygulayıcı yapımcılığını Japonya'da TOEI şirketi, Türkiye'de Böcek Yapım yaptı.
Filmin gösterimi öncesi tüm oyuncular Başbakan Davutoğlu eşi Sare Hanım ve Kültür ve Türizm Bakanı Mahir Ünal ile basın mensuplarına hep birlikte poz verdiler. Filmde rol alan oyuncuların ortak mesajı ise "

Türkiye ile Japonya'nın kuvvetli dostluk bağlarını daha ileri noktalara taşınacağını ümit ediyoruz " şeklinde oldu. Gala töreni başlamadan önce bir çok isim Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla merhabalaşmak için birbiriyle yarışa girdi. Büyük bir sevgi ile karşılanan Ahmet Davutoğlu, gala gösterimi sonrası oyuncularla başka bir alan bir araya gelerek yarım saati aşkın bir konuşma gerçekleştirerek, teşekkürlerini sundu.

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu konuşmasında; iki ülkenin, geçmişten günümüze gelen güçlü dostluk ilişkilerinden bahsederken bu dostluğun gelecekte de artarak devam edeceğini vurguladı. Başbakan Davutoğlu aynı zamanda; başta yönetmen Mitsutoshi Tanaka olmak üzere; Türk sinemasının en iddialı filmlerinden biri olan "Ertuğrul 1890"ın yapımında emeği geçen tüm oyuncu ve ekibe teşekkürü bir borç bildiğini dile getirdi. Siyaset, sanat, medya ve iş dünyasından çok sayıda önemli konuğun yoğun katılımıyla gerçekleşen "Ertuğrul 1890"un galasında ayrıca; T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi de konuşmalarında, filmin iki ülke arasındaki dostluğun gelecek kuşaklara aktarılmasındaki öneminin altını çizdiler.

Dün (Cuma) vizyona giren filmin galasına katılımda oldukça yüksekti. Aralarında; pek-Ömer Faruk Sorak, Orhan Gencebay-Sevim Emre, Muazzez Ersoy, Nil Karaibrahimgil-Serdar Erener, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Burak Kut, Canan Ergüder-Sercan Badur, Erhan Güleryüz, Sibel Taşçıoğlu, Alina Boz, İzzet Yıldızhan ve Nilay Cafer'in de bulunduğu bir çok isim gala törenine katıldı.

Galadan notlar;

Galaya eşi Cansen Yeni ile birlikte katılan Burak Kut, sinema filmlerinin sıkı bir takipçisi olduğunu söylerken, ''Ertuğrul 1890'ı uzun bir süredir vizyona girmesini bekliyordum. Ortaya büyük bir başyapıt çıktığından hiç bir şüphem yok'' dedi.

Ayna grubunun solisti Erhan Güleryüz'de galaya katılan isimlerin arasında yer alırken, boyunu geçen oğlu Ege Güleryüz ile birlikte katılması ise dikkat çekti.

Canan Ergüder galaya rol arkadaşı Sercan Bodur ile birlikte katılırken, derin göğüs dekolteli elbisesiyle büyük beğeni topladı.

Uzun bir süredir ortalıklarda olmayan Sibel Taşçıoğlu'da galaya nişanlısı Murat Köstengil'le birlikte el ele katıldı. Gala töreni öncesi gazetecilerin ayaküstü sorularını yanıtlayan Sibel Taşçıoğlu, 4 Haziran'da düğünlerinin olduğunun da müjdesini vererek filmi izlemeye geçtiler.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön