Etnik köken tartışmaları Aziz Sancar'ı kızdırdı

Mardin doğumlu olan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'nü kazanması bir yandan hemşehrilerini gururlandırırken bir yandan da kökeniyle ilgili çıkan tartışmalar aileyi rahatsız etti.

Prof Aziz Sancar AA'ya yaptığı açıklamada, ödülü aldığının duyurulmasından sonra kendisine dünyanın birçok medya kuruluşundan ulaştıklarını ve bundan memnuniyet duyduğunu belirten belirtti, ancak bazı medya organlarının sorularından ve sosyal medyada kendisinin kökenine ilişkin yorumlardan rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

AZİZ SANCAR'DAN BBC'YE CEVAP: BEN TÜRKÜM

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin telefon ettiğini aktaran Sancar, "Bana 'Arap mısınız, kısmen mi Türk'sünüz' diye sorarak saygısızlık yaptılar. BBC'ye söyledim, 'Arapça konuşmuyorum, Kürtçe konuşmuyorum, ben Türküm' dedim. Güneydoğulu olunca bundan kaçamıyorsunuz ama kendimi öyle biliyorum, BBC'ye de söyledim size de öyle söylüyorum" diye konuştu.

Sancar, "BBC'nin bana sorduğu ilk soru, 'Siz Arap mısınız?' oldu. Ben Türküm, o kadar. Mardin'de doğmuşsam, Cizre'de de doğmuşsam, Kars'ta da doğmuşsam ben Türküm" dedi.

HEMŞEHRİLERİNİ GURURLANDIRDI

Mardin'in Savur ilçesi doğumlu olan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'nü kazanması, akraba ve hemşehrilerini gururlandırdı. Prof. Dr. Sancar'ın yeğeni Abdulgani Sancar, amcasının çok zor şartlar altında okuduğunu belirterek, ilçede doktorluk yaptığı dönemde vatandaşların tedavisi için elinden gelen çabayı gösterdiğini söyledi.

Mardinli bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmesi, doğup büyüdüğü Savur ilçesinde büyük bir sevinç ve gururla karşılandı. İlçede yaşayan Sancar'ın yeğeni Abdulgani Sancar, amcasının tarihi bir evde doğduğunu belirterek, "Amcam zor şartlar altında okudu. O zaman elektrik bile yoktu. Eskiden futbol ile ilgileniyordu. Doktor olduğu zaman buradaki halkı tedavi ediyordu. Elinden geleni yapıyordu. Çok destek oluyordu. Babası burada, annesi Mersin'de vefat etti. Annesi ve babası okumamıştı ama bütün kardeşleri okudu” dedi.

"ÇOK İYİ BİR İNSANDI”

Komşularından Hamide Erol, Prof. Dr. Sancar'ın kendini gururlandırdığını anlatarak, "Çok iyi bir insandı. Şimdi bile her yıl bir liseye ve öğrencilere yardım yapıyor. O bizim gururumuzdur, her zaman da arkasındayız” diye konuştu.

İlçe sakinlerinden Nedim Şahin ise, "Çok başarılı bir doktorumuz. İlçemize de faydaları dokunuyor. Onur ve gurur duyuyoruz” diyerek duygularını dile getirdi.

KİTAPLARI DOĞDUĞU EVDE DURUYOR

Tarihi bir evde doğan ve doğduğu ev şuanda boş olan Prof. Dr. Sancar'ın okuduğu kitaplar halen evinde duruyor. Sancar'ın eğitim ve öğretim gördüğü ilkokul şuanda Halk Eğitim Merkezi İlçe Müdürlüğü olarak kullanılırken, burada yüzlerce kişiye eğitim veriliyor.

HDP'Lİ SANCAR: ÇOK SEVİNDİM

Nobel Kimya Ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın akrabası olan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, bu habere çok sevindiğini söyledi. Mardin'in Nusaybin İlçesi'ndeki olaylarla ilgili çalışma yürüten HDP'li Sancar, şunları söyledi:

"Aziz Sancar, babamla kuzen olurlar. Babamın amcasının çocuğudur. Biz 'Amca' olarak biliriz. Aile bağlarımız yakındır, sıkıdır. Geniş bir aileyiz zaten. Ben gençliğimden, çocukluğumdan adını duyardım. Erken zamanda yurt dışına çıktı. Maalesef kendisiyle ortak ortamlarda çok fazla bulunamadık. Kendini bilime adamıştı. Benim ailem Nusaybin'e gelmişti ancak ailenin büyük kısmı Savur'da kaldı. Aziz Sancar da Savur'da büyüdü. Ortak anılarımızın olmayışının sebebi de bizim Nusaybin'de ailenin büyük bölümünün ise Savur'da kalmasıdır. Daha sonraki yıllarda burada karşılaştık elbette aile toplantılarında. Türkiye'ye ziyarete geldiğinde en son Koç Bilim Ödülü aldığında 3 ya da 4 yıl oldu galiba, bir aile toplantısında karşılaşmıştık. Ailenin diğer fertleriyle, ağabeyleriyle yakın bağlarımız şüphesiz devam ediyor. Ben çok mutlu oldum, açık söyleyeyim; insanlık adına gurur duydum, ailem adına gurur duydum, memleketim adına gurur duydum. Bütün bunların çok sevindirici olduğunu tekrar, tekrar söylememe gerek yok. Gerçekten insanlık için bu kadar emek sarf eden, hayatını bu çalışmalara adamış bir insanla akraba olmak, aynı topraklarda büyümüş olmak, aynı aile bağlarında yetişmiş olmak, beni gururlandırıyor."

Saat farkı dolayısıyla Aziz Sancar'a ulaşamadığını söyleyen Mithat Sancar, "Benim de burada yoğun programım var. Tabi ağabeyleriyle, onlar da amcam olur, görüştüm. Kendisiyle de ilk fırsatta görüşüp bu duygularımı paylaşacağım. Hayırlı olsun diyorum, kendisini yürekten kutluyorum. Aileye, böyle bir mutluluk, insanlığa böyle bir mutluluk kattığı, memleketine böyle bir gurur verdiği için de kendisine müteşekkiriz" diye konuştu.

HDP'YE YAKIN OLDUĞU HABERLERİ AİLE TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Nobel Kimya Ödülünü kazanan Aziz Sancar'ın HDP'ye yakın olduğuna yönelik haberler ailesi tarafından reddedildi.

"SİYASALLAŞTIRILMASINDAN RAHATSIZIZ"

Ödülün ardından Aziz Sancar'la ilgili detaylar merak edilmeye başlandı. Özellikle kamuoyunda Sancar'ın HDP'ye yakın olduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu belirtildi. Bilim adamının yeğeni olan Gani Sancar, olayın siyasallaştırılmasından rahatsızlık duyduğunu anlattı.

"AİLE İÇİNDE RAHATSIZLIK YARATTI"

Amcası Aziz Sancar'ın HDP'ye yakınmış gibi lanse edildiğini kaydeden Yeğen Gani Sancar, "Güzel bir gelişmenin mutluluğunu yaşıyorduk ki olayın siyasallaştırıldığını gördük. Bu durum aile içinde de huzursuzluk yarattı" dedi.
"SİYASİ GÖRÜŞÜMÜZ HDP DEĞİL"

Aslen Mardinli olduklarını belirten Gani Sancar, HDP ile uzaktan yakından alakalarının bulunmadığına dikkat çekerek, "Bu bayrağın altında doğduk büyüdük Mardinliyiz. Siyasetle lanse edilmesini istemiyoruz. Siyasallaştırılması güzel bir olay değil. Siyasi görüşümüz HDP değil" diye konuştu.

ERDEM: AİLESİ OĞUZ BOYUNDAN

İşadamı Dr Zeynel Abidin Erdem yıllarca birlikte okuduğu Aziz Sancar için, inanılmaz çalışkan olduğunu söyledi, ailesinin Oğuz Boyu'ndan olduğunu söyledi. Erden, Sancar'ın okuma-yazma bilmeyen bir anne-babanın evladı olduğunu, inanılmaz çalışkan olduğunu, ödülü çok önceden hak ettiğini söyledi, "Onu kimseyle karşılaştırmam" diye konuştu.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Teksaslı eşi, Müslüman olarak Güven adını almış. Güven Sancar bir programda “Bozkurt işareti” yaparken

Nobel Ödülü'nü kazanmasının ardından Aziz Sancar'ın etnik kökeni sosyal medyada tartışma yarattı:

AZİZ SANCAR KİMDİR?

1946 yılında Mardin'in Savur İlçesinde doğan Aziz Sancar, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri oldu. 1977'de doktora çalışmaları için ABD'ye giden Sancar, çalışmalarını uzun yıllardır ABD'de sürdürüyor.

Sancar, 'DNA tamiri' ve 'hücre döngüsü kontrol noktası' gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

1982 yılında UNC Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik alanlarında çalıştı. Burada da DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve Biyolojik saat üzerinde çalıştı. 288 makale ve 33 kitap yayınladı. Prof. Sancar, ABD 'de Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Türk Bilimler Akademisi üyesi ve Vehbi Koç Vakfı'nda 2007 yılında ödül aldı. Sancar, Chapel Hill'de eşi Gwen Sancar ile yaşıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 90 yorum
Helal olsun abimize , Türküm dedi ciğerimi yedin....Allah a emanet ol...dualar sizinle...
@hilmi_tilki_1970 Adam kürt kimliğini gizlemiş. utanmalısınız bence gururdan ziyade kokuşmuş zihniyetinizle. adam amerikalarda bu ödülü kazanıyor neden türkiyede değil. bunu sorgulayacak beyin yok sizde benimkide laf işte.
@hilmi_tilki_1970 kardeşim adam zaten kürt değil.ama inan eğer kürt olsaydı ne böyle bir adam olurdu nede türküm derdi.direk siyaset yapar nemalanmaya bakardı.adam gibi adam.
@hilmi_tilki_1970 KÜRD ÜM DESE ÜZÜLECEKMİYDİN....
Aziz hocanin ellerinden öpüyorum..kürt türk.yok bu bayragın altında hepimiz eşit ve birinci sınıf vatandasız..kardeşiz..ayrım yapanlar..terörist tir..haindir..
@albayrakmurat ŞU TRAFİK LAMBASI KILIKLI ALBAYRAK MURAT MISISN SEN. GÜNÜN BİRİNDDE SENLE DE AYNI FİKİRDE OLMAK VARMIŞ. HAYRET.
Hocam dilerim her isteğİniz gönlünüzce olur. Başarınız türk milletini gururlandırdı.Açıklamalarınızı okurken gözlerim doldu.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler