HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Akdeniz kıyılarında denizanası istilası! Girenleri elektrik gibi çarpıyor

Kızıldeniz kökenli denizanası Antalya'da denize girenler için tehdit oluşturuyor. Konu ile ilgili uyarıda bulunan Akdeniz Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, bölgede denize girenlerin elektrik çarpması gibi yakınmalarda bulunduğunu söyleyerek, “Çok yakıcı uzantıları var. Sopayla aldığım halde vücudumuzun çıplak noktalarında hemen etkisini gösterdi. Balıklara zararı yok" dedi.

Kızıldeniz'den gelerek Akdeniz ve Ege sahillerine yerleşen ve burada hem balıklara hem de balıkçılara zarar veren başta balon balığı olmak üzere aslan balığı, denizkestanesi gibi göçmen türlerin sayısı 65'e yükseldi. Küresel ısınma ve Süveyş Kanalı'nın derinleşmesi nedeniyle göç eden türler, Akdeniz'i kendilerine yurt edindi.

KIYIYA YAKIN NOKTALARDA GÖRÜLÜYOR

Akdeniz kıyılarında sıkça karşılaşılan bu türlerden biri de istilacı denizanası. Özellikle ekim-kasım ayları arasında göç ederken yer değiştiren ve kıyıya yakın noktalarda deniz tabanında görülen bu canlı, AÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, tarafından görüntülendi.

Mynet Youtube

ELEKTRİK GİBİ ÇARPIYOR

En Çok Aranan Haberler