Mynet Trend

Kahramanmaraş depremi Suriye’yi de etkiledi! Bilanço giderek ağırlaşıyor: Binlerce ölü, binlerce yaralı...

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler başta Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Diyarbakır olmak üzere çok sayıda ilde hissedildi. Deprem özellikle Suriye’nin kuzeyinde hissedildi ve derin hasara neden oldu. Suriye'nin çeşitli bölgelerinde ölenlerin sayısı 1602'ye, yaralananların sayısı 3 bin 649'a çıktı.

Suriye'de depremlerden etkilenen İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus illerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Esed rejiminin haber ajansı SANA'nın haberine göre, depremde Halep, Lazkiye, Hama ve Tartus illerinde rejim kontrolündeki bölgelerde 812 kişi hayatını kaybetti, 1449 kişi yaralandı.

Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde de çok sayıda bina yıkıldı veya hasar gördü.
Sahadaki AA muhabirlerinin Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Sivil Savunma (Beyaz Baretliler), yerel yetkililer, sağlık kuruluşları ve yerel kaynaklardan derlediği bilgiye göre, Suriye'nin İdlib ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı bölgelerinde en az 790 kişi öldü, 2 bin 200'den fazla kişi yaralandı. (AA)

“SAVAŞ GÜNLERİNİ ANIMSATIYOR”

KAPAK1

Suriye Amerikan Tıp Derneği'nden (SAMS) Suriyeli doktor Osama Sallom, deprem bölgesindeki hastanede ağırlıklı olarak çocukların geldiğini söyleyerek Sky News’e yaptığı açıklamada ölüm sayısının her geçen saniye arttığını dile getirdi. Depremden dolayı bölgede personel, ilaç ve elektrik sıkıntısı olduğunu belirtti. Hastalarının büyük bir bölümünün enkaz altında kalan çocuklardan oluştuğunu belirten Sallom, “Hastaların büyük bir bölümü enkaz altında kaldıktan sonra soğuktan etkilenen çocuklar. Her saat daha fazla hasta alıyoruz. Hastanemizin koridorları tamamen doldu” dedi.

2023-02-07T055519Z_868537164_RC256Z9CEHWJ_RTRMADP_3_TURKEY-QUAKE-SYRIA

Binaların yıkılmasıyla birlikte bölgenin savaş alanını anımsattığını ifade eden Sallom, “Bir savaş alanını andırıyor. Savaş günlerini anımsatıyor. Her ambulansın daha fazla kayıpla geldiğini duyuyorum. İnsanları kurtarma şansımız her geçen saat azalıyor” diye konuştu. Dr. Sallom, sınırın tamamen kapatıldığını ve hastaların Türkiye'ye sevk edilemediğini, bunun da görev yaptığı hastaneyi çok zorladığını söyledi.

ENKAZ ALTINDA DOĞUM YAPTI

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen Suriye’de arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Halep şehrinde devam eden kurtarma çalışmaları sırasında enkaz altındaki hamile bir kadının doğum yaptığı bildirildi. Kurtarma ekipleri tarafından kurtarılan bebeğin sağlıklı olduğu belirtilirken, enkaz altından çıkarılan kadının ise hayatını kaybettiği kaydedildi. (İHA)

image (24)

SURİYE'DEN DEPREM GÖRÜNTÜLERİ...

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler