HABER

SON DAKİKA | Kazakistan'da neler oluyor? 164 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili yeni açıklama: Teröristler tamamen öldürülene kadar devam edecek

Son dakika haberi: Kazakistan'da yapılan zamlar sonrası başlayan protestolardaki son durumla ilgili yeni açıklama geldi. Operasyonların devam ettiğini belirten Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov, "Teröristler tamamen öldürülene kadar devam edecek" dedi. 2 Ocak'ta başlayan eylemler sonucu 212 milyon dolarlık hasar tespit edilirken, Cumhurbaşkanı Tokayev, 164 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 binden fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu. İşte Kazakistan'da son durum...

Son dakika: Kazakistan'daki operasyonlarda ağır bilanço netleşiyor. Cumhurbaşkanı Tokayev yaptığı açıklamada olaylar sonucunda 164 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 binden fazla kişinin gözaltına alındığı protestolarda 212 milyon dolarlık hasar tespit edildiğini açıkladı. Ülkede güvenlik sağlanırken bazı bölgelerde ufak çağlı çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Süren operasyonlarla ilgili kameraların karşısına geçen Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov, "Teröristler tamamen öldürülene kadar devam edecek" diyerek adeta gözdağı verdi. İşte günlerdir dünyanın bir numaralı gündem maddelerinden olan Kazakistan'daki protestolarda son durum...

SON DAKİKA | KAZAKİSTAN'DAKİ PROTESTOLARA SON DURUM: ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların protesto edilmesi sonucu 2 Ocak'ta başlayan olaylara katılanların tespit edilerek gözaltına alınmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

"TERÖRİSTLER ÖLDÜRÜLENE KADAR DEVAM EDECEK"

Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Barış Gücü Komutanı Andrey Serdyukov ortak bir açıklama yaptı. Kamaletdinov, ülkede durumun istikrara kavuştuğunu ve kontrol altına alındığını belirterek, "Halihazırda terörle mücadele operasyonları sürüyor ve operasyonlar teröristler tamamen öldürülene kadar devam edecek" ifadelerini kullandı. Kamaletdinov ayrıca, Kazakistan halkına verdiği desteklerinden dolayı KGAÖ barış gücüne teşekkür etti.

KRİTİK BİNALAR KORUMA ALTINA ALINDI

Serdyukov ise yaptığı açıklamada, KGAÖ Konseyi kararı uyarınca kolektif barış gücünün Kazakistan topraklarına konuşlandırılmasının tamamlandığını belirtti. Halihazırda barış gücünün önemli idari, askeri ve sosyal önem arz eden binaları koruma altına aldığını ifade eden Serdyukov, barış gücü görevinin durum tamamen istikrara kavuşana kadar devam edeceğini dile getirdi.

PROTESTOLARDA 212 MİLYON DOLARLIK HASAR TESPİT EDİLDİ

Geçici Kazakistan İçişleri Bakanı Yerlan Turgumbayev, yaptığı açıklamada, ülkesinde 2 Ocak'tan bu yana süren olayların kronolojik sıralamasını vererek, polisin çalışmalarının geçici sonuçları hakkında bilgi paylaştı.

1

Ülkenin batısında 2 Ocak'ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestoların, 4 Ocak'ta yerel idare binalarının silahlarla ele geçirilmesiyle devam ettiğini söyleyen Turgumbayev, Atırau, Kızıl Orda, Almatı, Aktubinsk, Jambul bölgeleri ile Semey şehri yerel yönetim binalarının ele geçirildiğini ve 5 bölgedeki idare binalarına da saldırı girişiminde bulunulduğunu hatırlattı.

2

ALMATI KENTİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Protestocuların herhangi bir talepte bulunmadığı ve müzakerelere yanaşmadığı Almatı kentinde, durumun ağırlaştığını kaydeden Turgumbayev, polisin asayişi sağlama çabalarına rağmen protestocuların kentte 7 silah dükkanındaki mühimmata el koyduğunu, belediye ve toplu taşıma araçlarını gasbettiklerini ve bunlarla güvenlik güçlerine karşı direndiklerini anlattı.

Turgumbayev, 5 Ocak'ta Almatı'nın civar yerleşim birimlerinden sayıları 20 bini bulan organize kitlenin, kent merkezine gelerek yerel yönetim binasına girdiğini, protestocuların polise karşı silah kullandığını, kamu binalarını yaktığını, polis ve askeri okul öğrencilerine saldırdığını, güvenlik güçlerinin özel ekipmanlarını ele geçirerek şehirde rasgele ateş açtıklarını, 100'den fazla AVM, dükkan, banka, ATM ve finans kuruluşlarını da yağmaladığını söyledi. Yaklaşık 800 saldırganın Almatı Havaalanını ele geçirmesinin ardından hava yolu trafiğinin çöktüğünü aktaran Turgumbayev, olayların organize olduğunun gözlendiğini kaydetti.

5 BİN 135 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kazakistan'da 2 Ocak'tan bu yana devam eden olaylarda 346'sı polis aracı olmak üzere 400'den fazla aracın tahrip edildiğini ifade eden Turgumbayev, protestolarda 212 milyon dolarlık hasar tespit edildiğini ifade etti.

gozaltı

Turgumbayev, ülkede olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından olaylarla ilgili 125 soruşturma başlatıldığını, 5 bin 135 kişinin gözaltına alındığını, 516 kişiye idari ceza kesildiğini, gümrük kapılarından silahlar, yüklü miktarda para, çok sayıda cep telefonu ve değerli eşyayla ülkeden çıkmaya çalışan yaklaşık 300 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

gozaltı 2

MASİMOV'A VATANA İHANETTEN SORUŞTURMA

Ulusal Güvenlik Komitesi tarafından yapılan açıklamada ise protestoların şiddetini arttırmasının ardından görevden alınan eski Kazakistan Başbakanı ve eski Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov'un vatana ihanet şüphesiyle gözaltına alındığı duyuruldu. Masimov'un 6 Ocak’ta görevden alındığı, hakkında vatana ihanetten soruşturma başlatıldığı ve kendisiyle birlikte diğer yetkililerin de gözaltına alındığı ifade edildi.

KAZAKİSTAN'DA NELER YAŞANDI?

Kazakistan'da 2 Ocak'ta Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau'da akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına karşı halk sokaklara dökülmüş, protestolar iki gün sonra Almatı ve ülke genelindeki diğer şehirlere yayılarak şiddetini arttırmıştı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise, KGAÖ'den barış gücü desteği istemişti. KGAÖ üyesi ülkeler, Kazakistan'da 2 bin 500 barış gücü konuşlandırma kararı almıştı.

KAZAKİSTAN'DAKİ OLAYLARDA 164 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kazakistan Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı son verilere göre, olayların başladığı günden bu yana 103'ü Almatı kentinde olmak üzere toplam 164 kişi hayatını kaybetti.


Keşfet

İŞTE FOTOĞRAFLARLA KAZAKİSTAN'DA YAŞANANLAR...

En Çok Aranan Haberler