HABER

Gezi Parkı eylemlerinin 9. yılı! Taksim'de arbede yaşandı: Çok sayıda gözaltı var

Gezi Parkı olaylarının 9'uncu yıldönümünde Taksim'de eylem düzenlendi. Meydana yürümek isteyen eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis, çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı. İstanbul Valiliği de yaşanan olayların ardından açıklama yaptı.

Gezi Parkı eylemlerinin 9. yılı! Taksim'de arbede yaşandı: Çok sayıda gözaltı var

Taksim Dayanışması öncülüğünde, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB)'nin, İstiklal Caddesi İpek Sokak'taki binası önünde saat 19.00'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar Gezi Parkı olaylarının 9'uncu yıldönümü nedeniyle eylem düzenledi. Milletvekilleri ve Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenlerin ailelerin de katıldığı eylemde, ölenler, isimleri tek tek okunarak anıldı.

BB

POLİS YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ

Taksim Dayanışması adına okunan basın açıklamasının ardından eylemciler, Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Eylem nedeniyle çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, yürüyüşe izin vermedi. Polis ile eylemciler arasında zaman zaman arbede yaşandı. Eylemciler arasından bir grup, çevredeki iş yerlerinden aldıkları masa ve sandalyeleri sokağa yığdı. Grup, polisin biber gazıyla müdahale etmesinin ardından ara sokaklara kaçtı.

HH

ARBEDE YAŞANDI, ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Eylemcilerden bazılarının Sıraselviler Caddesi üzerinde tekrar toplanmasının ardından polis, grubun etrafını sararak gözaltına aldı.

VV

Öte yandan, Taksim Meydanı'nda eylem öncesi yaşanan olayda da, TMMOB binası önüne yürümek isteyen bir grup ile polis arasında arbede yaşandı. İstanbul Valiliği, 170 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarından yapılan çağrılarla Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümü bahanesiyle Beyoğlu ilçesinin muhtelif semtlerinden Taksim Meydanı'na izinsiz toplu yürüyüş teşebbüsleri olduğu belirtildi.

İpek Sokak, TMMOB binası önü, Galatasaray Meydanı ve Sıraselviler Caddesi'nden Taksim Meydanı'na doğru izinsiz toplu yürüyüşe geçen gruplara güvenlik güçleri tarafından, ''kentte 2911 Sayılı Yasa uyarınca toplantı, gösteri, basın açıklaması ve yürüyüş gibi faaliyetler için belirlenen yerler arasında Beyoğlu ilçesinin bulunmadığı'' uyarısının yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Yapılmak istenen yürüyüşlerin yasal olmadığı belirtilerek, eyleme son verilmesi için yoğun uyarı ve ikazlarda bulunulmuştur. Güvenlik güçlerimizce yapılan uyarılara rağmen Taksim Meydanı'na yürümekte ısrar eden, taşlı ve sopalı mukavemetle karşılık veren toplam 170 kişi yakalanmıştır." ifadelerine yer verildi.(DHA-AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler