HABER

İçişleri Bakanı Efkan Ala görevi bıraktı

Erdoğan'la görüşen Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevini bıraktığını açıkladı. Ala'nın yerine Süleyman Soylu atandı

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu'nda yapılan değişikliği açıkladı. İçişleri eski Bakanı Efkan Ala'nın, üst üste gelen patlamaların ardından istifa kararı aldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe'de Başbakan Yıldırım'ı kabul etti. Başbakan'ın ve Cumhurbaşkanı'nın programında yer almayan görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın açıklaması yapan Yıldırım, kabinede değişiklik yapıldığını açıkladı.

-"İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NI BIRAKAN EFKAN ALA BAKANIMIZA HİZMETLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM"-

Başbakan Yıldırım, kabine değişikliğini şöyle aktardı:

"İçişleri Bakanı'mız Bursa Milletvekilli Efkan Ala'nın istifasıyla boşalan Bakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır. Kamuoyuna bu bilgileri sunuyorum. İçişleri Bakanlığı'nı bırakan Efkan Ala Bakanımıza yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Görevlerine atanan Bakanlarımıza başarılar diliyorum."

-PATLAMALARDAN SONRA GELEN İSTİFA-

Van, Elazığ ve Gaziantep'teki saldırılar, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala'yı istifaya götürdü. ANKA'nın edildiği bilgilere göre, Ala son üç patlamayla ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a ikna edici bilgiler sunamadı. Ala'nın AK Parti içinden ve özellikle kamuoyundan gelen eleştiriler üzerine istifa ettiği öğrenildi. Öte yandan, yaşanan süreçte Ala'nın istifasının kamuoyunu rahatlatacağı düşüncesinin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından benimseniyor olduğu da gelen bilgiler arasında.

-İSTİFALAR GELEBİLİR-

ANKA'nın edindiği bilgilere göre, zafiyet yaşayan bir diğer kurum olan MİT de istifalara sahne olacak. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da istifa edeceği kulisleri yayılırken, önümüzdeki günlerde bu istifaların Bakanlar ile sınırlı kalmayacağı, güvenlik ile ilgili tüm birimlerin üst düzey yöneticilerinin de görevlerini bırakacağı gelen iddialar arasında.

-ÇARŞAMBA VE GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ-

Bugün gerçekleşen kabine değişikliğinin, haftalık olağan görüşmelerden bir gün önce yaşanması akıllara eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 4 Mayıs Çarşamba günü yaptığı Beştepe ziyaretini getirdi. 5 Mayıs Perşembe günü yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ziyaretinin 4 Mayıs Çarşamba'ya çekilmesinin ardından, Davutoğlu'nun Başbakanlık görevini bırakması süreci başlamıştı.

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

21 Kasım 1969 İstanbul’da doğdu. Plevne Lisesi’nde başlayan ve ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde sürdürdüğü eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Siyasi hayatına 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları’nda adım atan Süleyman Soylu, 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı’na seçildi. 1999 Yerel seçimlerinde Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı oldu. 1999-2002 yılları arası İstanbul İl Başkanlığı görevinde bulundu.

6 ocak 2008 tarihinde Demokrat Parti’nin Genel Başkanlığına seçildi. 16 mayıs 2009’da kendi talebiyle gerçekleşen kongrede Genel Başkanlık görevi sona erdi.

12 eylül 2010 Referandumu sürecinde “evet” oyu tercihini anlatmak için “Demokrasi Buluşmaları” toplantılarıyla Türkiye’yi dolaştı.

5 eylül 2012 tarihinde AK Parti’ye katıldı. Arge Başkanı olan Süleyman Soylu 15 Nisan 2014 tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi.

7 Haziran ve 1 Kasım Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde Trabzon Milletvekili seçildi.

Aslen Trabzon Of’lu olan Süleyman Soylu 1989’da başladığı ticari hayatını 1995’den beri kendi kurduğu sigorta şirketinde sürdürmektedir.

Süleyman Soylu evli ve bir kız, bir de erkek çocuk babasıdır.

EFKAN ALA KİMDİR?

1965’te Erzurum’da doğan Efkan Ala, 1987’de İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi. Ala, 1988’de Sakarya’da kaymakam adayı olarak göreve başladı.

2004’te Diyarbakır Valisi oldu. 2007’den 2013’e kadar Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Ala, 17-25 Aralık operasyonunu yapan İstanbul Emniyeti’ndeki polis müdürlerinin görevden el çektirilme operasyonunu yönetti. 61 ve 62. hükümetlerde milletvekili olmamasına rağmen, dışarıdan İçişleri Bakanlığı’na atandı.

Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu 64’üncü, Binali Yıldırım’ın kurduğu 65. hükümetlerde İçişleri Bakanlığı görevine devam etti. Ala’nın görev yaptığı dönemde bir çok canlı bomba eylemi yaşandı.

Geri Dön