HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Instagram hikâye kalitesi düşüyor ne yapılır? Instagram hikâye (story) kalitesini artırmak için uygulanacak yöntemler

Instagram hikâyelerindeki video ve görsellerde farklı nedenlerden dolayı kalite düşebilir. Instagram'da hikâye kalitesinin düşmesinin temel nedeni format ve boyut hatalarıdır. Ancak zaman zaman internet sorunları ve telefon kaynaklı problemlerden dolayı da bu soruna rastlanabilir. Instagram hikâye kalitesi düştüğünde görseller net görünmez, görsel ve video pikselli ve bulanık görünür. Peki, Instagram'da hikâye neden bulanık görünüyor?

Instagram hikâye kalitesi düşüyor ne yapılır? Instagram hikâye (story) kalitesini artırmak için uygulanacak yöntemler

Instagram story'lerinde özellikle video kullanıldığında story kalitesi düşebilir. Instagram kullanıcıları fotoğraf veya video paylaşmak istediklerinde hikâyenin çok düşük kalitede göründüğünü fark etmiş olabilirler. İnstagram hikâye kalite düşüşü yaşanmasının debebi format ve boyut hataları olabildiği gibi telefonun android ya da iPhone olmasından bile kaynaklanabilir. Instagram hikâye kalitesi artırmak için çeşitli yöntemler bulunur. Özellikle videolu storylerde format ve boyut sorunları nedeniyle videolar bulanık görünebilir ve story kalitesi düşebilir. Instagram hikaye kalitesini artırmak için çeşitli uygulamalar kullanmak mümkündür.

Instagram hikâye (story) kalitesi artırma nasıl yapılır?

Instagram hikâyelerinde fotoğraf ve video kullanmak mümkündür. Instagram hikâyelerine eklenen görseller Instagram kamerası ile çekilebilir veya daha önce cihazın kendi kamera uygulmasından çekilmiş görseller eklenebilir. Ancak Instagram’a hikâye yolu ile görsel eklendiğinde bazen Instagram hikâye kalitesi düşüyor. Bu sorun pek çok Instagram kullanıcısının dikkatini çekmiş durumda ve hikâyelerin kalitesini koruması için çözüm yolları pek çok kullanıcı tarafından aranır. Hatta sırf bu nedenle pek çok android kullanıcısının da iPhone telefonlara geçtiğini görebiliriz. Ancak hiç telefon değiştirmeye gerek kalmadan story kalitesini artırmanın yolları var. İşte sizin için Instagram hikâye kalitesi artırma yolları:

 • Instagram hesabına girip ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında "veri kullanımı" bölümüne girerek "Daha az hücresel veri kullan" seçeneğini kapatın ve "Yüksek kalitede yüklemeler" seçeneğini açın.
 • Instagram uygulamasını düzenli olarak güncelleyin ve uygulamanın en güncel versiyonu olduğundan emin olun.
 • Instagram ayarlarda "Kamera ayarları" kısmında çekim kalitesi seçeneğinin "En yüksek çözünürlükte" olduğundan emin olun.
 • Kamera ayarlarında HEVC video codec özelliğini etkinleştiririn
 • HEVC video codec ayarları olmayan kameralarda Open Camera uygulaması ile bu ayarlara sahip olabilirsiniz.
 • InShot uygulamasında görsel kalitesinin ve netliğinin filtreler ve düzenleyiciler kullanabilirsiniz.

Instagram'da hikâye neden bulanık görünüyor?

Instagram uygulamasında video hikâye paylaşıldığında Instagram hikâye kalitesi düşebilir. Instagram hikâye olarak atılacak videolar için yalnızca belirli video formatları kullanılabiliyor. Instagram’ın belirlediği formatların dışında atılan videolar hikâyeye yüklenemeyebilir, yüklense bile oynatılamayabilir. Bazı durumlarda hikâyeye atılan videolarda veya görsellerde bulanıklık da yaşanabilir. Instagram hikâye kalitesi artırma yolları:

 • Instagram görsel proporsiyonunu 9×16 tutmak.
 • Instagram fotoğraf formatında .jpg veya .png kullanmak.
 • Instagram video formatında .mp4 veya .mov kullanmak.
 • Instagram hikâyesine yüklenecek fotoğrafların maksimum 30 MB, Instagram hikâyesine yüklenecek videonun ise maksimum 4 GB boyutunda olması.
 • Storiese eklenilen dosya boyutunun minimum 600 ×1067 px olması.
 • Hikâyelere eklenilen dosya boyutunun maksimum 1080×1920 px olması.

En Çok Aranan Haberler