HABER

Le Monde'dan Avrupa’ya: Erdoğan’a akıllıca yanıt verilmeli

Fransız gazetesi Le Monde, Hollanda krizine ilişkin yayınlanan başyazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘mağduru oynadığını’ ileri sürerek Avrupa’nın ‘akıllıca’ yanıt vermesi gerektiğini yazdı.

Le Monde'dan Avrupa’ya: Erdoğan’a akıllıca yanıt verilmeli

Gazetede yayınlanan başyazıda Erdoğan'ın yaklaşan referandum öncesinde yurt dışında yapılması planlanan referandum toplantılarında sadece ‘Evet' oyunu anlatmayı amaçlamadığı, aynı zamanda Avrupa'ya hoş görülmeyecek biçimde hakaretler ederek milli bir duyarlılık oluşturmaya çalıştığı kaydedildi.

Le Monde, başkanlık sistemine geçilmesini öngören anayasa değişikliğiyle Erdoğan'ın güçlerinin daha da artacağını, Türkiye'nin de "diktatoryal bir Ortadoğu yönetim modeline" geçeceğini ileri sürdü.

'TÜM OYLARIN HESABINI YAPIYOR'

Yine de referandumda ‘Evet' ve ‘Hayır' oylarının birbirine hayli yakın olduğunu belirten Le Monde, bu nedenle AKP'nin tüm oyların hesabını yaptığını ve daha fazla kişiyi ‘harekete geçirmek' için Avrupa'daki seçmenlere ağırlık verdiğini yazdı.

Başyazıda şu ifadeler kullanıldı:

"Türk cumhurbaşkanı, son günlerde bakanlarını kampanya yapmaya Almanya ve Hollanda'ya ya da Avrupa'da başka bir yere gönderip karşılaştıkları güçlüklere aşırı tepki göstererek ne yaptığını iyi biliyor. Ülkesinde mağduru oynuyor, en çok seçmeni toplayabilsin diye ‘islamofobik' ve ‘kibirli' Avrupalılara karşı milli gururu okşuyor. Ayrıca Türkiye'de Avrupa düşmanlığını tetiklemek istiyor."

"AVRUPA'YA KARŞI HOŞ GÖRÜLEMEYECEK HAKARETLER"

Le Monde, ‘provokasyon serisi' olarak tanımladığı "Batı'da hala Nazizm yaşıyor", "Lahey faşizmin başkenti" gibi yorumların Avrupalılara karşı hoş görülemeyecek hakaretler olduğunu belirtirken şöyle yazdı: "Erdoğan çok ileri gitti. Avrupa Birliği bunu yok sayıp, muhataplarının hassasiyetleriyle oynayan bir adamla ilişkileri ‘normal' tutabilir mi? Avrupa Birliği Hollanda'yı yaptırımla tehdit eden Erdoğan'ın Türkiye'sine müsaade edebilir mi? Cevap, hayır."

"AVRUPA ERDOĞAN'A SAĞLAM BİR YANIT VERMEK ZORUNDA, AMA AKILLICA OLMALI"

Türkiye'nin ne coğrafi sorunlarının, ne mağduru olduğu ‘terörizm'in, ne Suriyelilere kapılarını açmasının, ne de referandum kampanyasının Erdoğan'ın davranışlarını haklı çıkarabileceği söylenen başyazı şu satırlarla bitirdi:

"Avrupa Erdoğan'a sağlam bir yanıt vermek zorunda. Ama akıllıca olmalı. AKP'nin Avrupa'daki seçim toplantılarını yasaklamak, Erdoğan'ın kendi ülkesinde ifade özgürlüğüne karşı devam eden baskı politikalarını güçlendirmenin ötesine geçmez."


Geri Dön