Marmara Üniversitesi'nden 'sahte diploma' açıklaması

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasının sahte olduğu iddialarıyla ilgili açıklama yapıldı.

Marmara Üniversitesi'nden 'sahte diploma' açıklaması

Açıklamada, “Sahte diploma iddialarının hiç bir hukuki, resmi ve tarihi dayanağı yoktur. Diplomanın resmi-hukuki özellikleri bilindiği halde kasıtlı olarak gözardı edilerek ortaya atılan iddiaların iyi niyet kuralları ile bağdaşmadığı ortadadır” denildi.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasının sahte olduğu iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Üniversitenin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenimi, mezuniyeti ve diploması hakkında görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada yer alan bilgi kirliliği çerçevesinde üniversitemize yöneltilen haksız ithamların giderilmesi amacıyla kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur” denildi.

Açıklamada, amacı ne olursa olsun gerçekle bağdaşmayan iddiaların ortaya atıldığı ifade edilerek, “Hem kurumumuz hem de mezunumuz olmasından her zaman gurur duyduğumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, haksız ve mesnetsiz ithamlara maruz bırakılmaya çalışılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
Söz konusu iddialardan dolayı Marmara Üniversitesi’nin kuruluşu, tarihi gelişimi, zaman içinde aldığı adlar, bağlı olduğu üst kurumlar, bünyesine dahil edilen eğitim birimleri ve eğitim süreleri sırayla belirtilen açıklamada üniversitenin 1883 yılında kurulduğu hatırlatıldı.

"41 DERSTEN BAŞARILI OLARAK MEZUN OLDU"

Açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, 1974 yılında yapılan Üniversitelerarası Seçme Sınavı’nda verilen resmi sınav sonuç belgesi itibariyle, 'İstanbul İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi'ne bağlı ve dört yıllık eğitim veren 'Aksaray İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu'na kaydolma hakkı kazanmış ve aynı yıl 2443 öğrenci numarası ile resmen kayıt yaptırmıştır. Öğrenimini, sorumlu olduğu kırk bir dersten başarılı olarak, 1980-1981 eğitim-öğretim yılı içinde 1981 yılının Şubat ayında resmi olarak tamamlamıştır. Kayıtlı olduğu 'Aksaray İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu'nun, 'Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu' ile birleştirilerek 'Ticarî Bilimler Fakültesi'ne dönüştürülmüş olması dolayısıyla, mezuniyeti 'Ticarî Bilimler Fakültesi'ne kayıtlı olarak gerçekleşmiştir” denildi.

"İŞLETME MEZUNU OLARAK DİPLOMA DÜZENLENDİ"

Cumhurbaşkanı'na 03.04.1981 tarihinde düzenlenen ve dönemin dekanı Doç. Dr. Sinan Artan tarafından imzalanan 440-678 nolu “geçici mezuniyet belgesi”nin kendilerine verildiği kaydedilen açıklamada, “Ticarî Bilimler Fakültesi, 1982 yılında Marmara Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte, diğer üç fakülte ile birleştirilerek 'İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne dönüştürülmüştür. Diploması, talepleri üzerine, 'Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Lisans Diploma Defteri'nin 4694 kütük numarası kaydına bağlı 8345 diploma numarası ile 'İşletme Bölümü mezunu' olarak düzenlenmiş, zamanın dekanı ve rektörü tarafından imzalanarak, 01.11.1991 tarihinde, geçici mezuniyet belgesi teslim alınmak suretiyle kendilerine verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

"ERDOĞAN'A 2011'DE DUPLİKATA VERİLDİ"

Açıklamanın devamında, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin yaklaşık otuz yıl faaliyette bulunduktan sonra 23 Mart 2012 tarihinde 'İktisat Fakültesi', 'İşletme Fakültesi' ve 'Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne bölünmesi dolayısıyla, mezkur 'Ticarî Bilimler Fakültesi'nin bütün bölümleri ve mezunlarına dair arşiv, akademik bağ ve gereklilikler dolayısıyla yeni kurulan 'İşletme Fakültesi' kapsamına dahil edilmiştir. 31.03.2011 tarihinde 'duplikata' talebinde bulunulması üzerine, kendilerine daha önce verilmiş olan diplomanın duplikatası, 01.04.2011 tarihinde düzenlenerek teslim edilmiştir” denildi.

DUPLİKATA NEDİR?

Duplikata’nın diploma olarak kullanılmak üzere hak sahibinin çalınma, kayıp vb. nedenlerle talep ve beyanı üzerine ikinci ve son kez düzenlenen ve diploma yerine geçen resmi bir belge olduğu belirtilen açıklamada, “Duplikatanın ön yüzünde, diplomanın ilk suretinde imzası bulunan dönemin dekanının ve rektörünün imzası bulunmaz. Bunun yerine yalnızca adları, soyadları ve unvanları yer alır. Yine duplikatanın ön yüzünün üst kısımda sol ve sağ tarafta kırmızı renklerle 'Duplikata' kaşesi basılı olur. Ayrıca duplikatanın arka kısmına, hazırlanma nedeninin şerh düşüldüğü diploma örneği tanzim edilir” ifadeleri kullanıldı.

İŞLETME FAKÜLTESİ'NDEN MEZUN OLDUĞU RESMİ KAYITLARLA SABİT

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lisans düzeyinde “dört yıl” eğitim veren “Ticarî Bilimler Fakültesi”nden mezun olduğu, bu fakültenin zaman içinde diğer fakültelerle birleştirilerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne dönüştürüldüğü ve günümüzde ise İşletme Fakültesi bünyesinde yer aldığı tarihi belgelerle ve resmi kayıtlarla sabit olduğu anlatıldı.

“SAHTE DİPLOMA İDDİALARININ HİÇBİR DAYANAĞI YOK”

Açıklamada, diplomasını almamış veya kaybetmiş olan bütün mezunlara, güncel fakülte kaydı üzerinden diploma verilmesi hususunun ilgili mevzuatın bir gereği olduğunun bilinmesine rağmen ortaya atılan “sahte diploma” iddialarının hiç bir hukuki, resmi ve tarihi dayanağı olmadığı aktarıldı.

“İDDİA KASITLI OLARAK ORTAYA ATILDI”

Cumhurbaşkanı'na 01.04.2011 tarihinde “duplikata” verildiği ifade edilen açıklamada, “Bir 'duplikata' diplomanın resmi-hukuki özellikleri bilinmeden veya bilindiği halde kasıtlı olarak göz ardı edilmek suretiyle ortaya atılan iddiaların 'hak' ve 'hukuk' ilişkisi açısından iyi niyet kuralları ile bağdaşmadığı ortadadır” denildi.

"YANLIŞ BİLGİLERİN DEVAMI HALİNDE ÜNİVERSİTE YARGIYA GİDECEK"

Açıklamanın sonuç kısmında, “Bilgi edinme kapsamında değerlendirilen ve toplumun aydınlatılmasını amaçlayan bu duyurunun yayınlanması sonrasında, hukuki niteliği ve tarihi seyri resmi kayıt ve belgelere dayalı olarak açıklanan konu hakkında yalan ve yanlış bilgilerin paylaşılmaya devam edilmesi halinde, Marmara Üniversitesi olarak kurumsal haklarımızı yargı yolu ile korumak için gerekli girişimlerde bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarım” ifadeleri kullanıldı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 169 yorum
İYİDE HOCAM HİÇ Mİ OKUL ARKADAŞI OLMAZ İNSANIN ŞUNUNLA AYNI DERSLERİ ALDIK ŞU HOCALARDAN DENMEZMİ
@kodeks_1 YALAN RÜZGARI GİBİ...
@kodeks_1 Rektörü seçen Abdullah Gül farklı bir açıklama yapması saçma zaten tekrar seçim olunca da bu sefer Tayyip seçecek.
@kodeks_1 bu olay benimde hep dikkatimi çeker aziz yıldırımın askerligi gibi biri cıkar der bir iki foto vardır dimi ama...
@kodeks_1 sanane sana arkadaşlarını söylemek zorunda mı?
@kskscpu pes sana .Kendinizi yiyin.
@kskscpu basit hocam o da basit yarın 3 öğretmen 16 öğrenci buluruz bundan basit ne var :)
@kodeks_1 üniversite yargıya gitse de sınıf arkadaşlarının ismi istenilse ne halt edecekler o zaman?
değermi hocam ...1 paket makarna için değermi ....
@kerouac BU KADAR REZİLLİĞİ UZAK DOĞUDA BİR LİDER YAŞASAYDI ÇOKTAAAAN HARAKİRİ YAPMIŞTI , BİZİMKİ O KADAR PİŞKİN Kİ , YÜZÜNE TÜKÜRSEN YARABBİ ŞÜKÜR YAĞMUR YAĞDI DİYECEK BİR ZÜBÜK.....
@ikuce_2015 bence siz yalanlarınız gurursuzluğunuz yüzünden harakiri yapmalısınız.Rezil oldunuz
@kerouac oha oğlum oha....Çüş yani...Adam daha buranın mezunudur demesi için ne yapması lazıp
ya kimene herkes diplomayı hakkıylamı aldı meclistekiler
@hoonda_81 Boş konuşma. Cumhurbaşkanı olmak için en az lisans seviyesinde üniversite mezunu olma mecburiyeti var. Milletvekilliği için gerekmiyor. Lisans seviyesini anlamışsındır umarım
@hoonda_81, Laf mı bu ?Konu hakkıyla yada haksızalınan diploma olduğu değil.Diploma sahte mi değilmi değil mi? Üniversite açıklamış,diploma gerçek diyor.Günahları boyunlarına.
@hoonda_81 Bu Ülkede böyle sığırlar olduğu sürece, Bu Ülkenin geleceğinden endişe etmeye devam edeceğiz.
@abdurrahman48 size pes artık demekten başka birşey yok.Zavallısınız
@bipekkan2 pes pes daha ne desinler.Sayısı numarası herşeyi belli
@hoonda_81 senin gibi sığır sürüsü kimi seçtiğini dahi bilmiyor işte
@hoonda_81 TAMAM O ZAMAN SENİN MANTIĞINA GÖRE HİLEYE GÖZ YUMALIM. NE KADAR APTALCA.
@bipekkan2 Veren merci akademi iken sonra fakülte olmuş.Akademi üniversite değildir.Diploma akademi diplomasıdır.RTE bu diploma sahibiyken askere gitmiştir.Askerlik dönüşü okul fakülteye dönüştürülmüştür.
@hoonda_81 -dikkat edin bazıları türki devletler diplomalı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler