Milli Eğitim Bakanı'ndan öğrencilere sömestr tatili müjdesi!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Tatillere girerken Bakanlık olarak açıklama gönderiyoruz. Öğretmenlere diyoruz ki, 'Lütfen öğrencilerinize ödev vermeyin.' Hiçbir öğrenciye biz ödev verilmesini istemiyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı'ndan öğrencilere sömestr tatili müjdesi!

Yılmaz, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan programda, 19 Ocak Cuma günü başlayacak yarıyıl tatili öncesinde öğrenci ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu ve eğitim sistemindeki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Karnelerin öğrencilerin başarısını değil, verilenden ne kadarının kağıda dökülebildiğini veya dille ifade edilebildiğini gösterdiğini belirten Yılmaz, her öğrencinin başarılı olduğunu söyledi. Yılmaz, öğrencilere tatilde dinlenmelerini tavsiye ederek, "Her zaman tatillere girerken Bakanlık olarak açıklama gönderiyoruz. Öğretmenlere diyoruz ki, 'Lütfen öğrencilerinize ödev vermeyin.' Hiçbir öğrenciye biz ödev verilmesini istemiyoruz." diye konuştu.

Öğrencilerin tatilde bulundukları illerdeki tarihi yerleri, müzeleri, kütüphaneleri gezmelerini öneren Yılmaz, "Ankara'da ise Ankara'yı gezsinler, Sivas'ta ise Sivas'ı, Konya'da ise Konya'yı gezsinler. Konya'da Mevlana'yı gezince, Yazma Eserler Kütüphanesi'ni gezince, Selimiye Camisi'ni gezince, bu kendilerinin en güzel eğitimi olur. Bunu ödevden saymasınlar." dedi. Yılmaz, öğrencilere tatilde bol bol kitap okumalarını da tavsiye ederek, bunun öğrencilerin iç dünyasını zenginleştireceğini, onlara yol göstereceğini ve yarınlara umutla bakmalarını sağlayacağını belirtti. Bakan Yılmaz, öğretmenlerden, öğrencilerini kitap okumaları ve bulundukları illerdeki yerleri gezmeleri konusunda yönlendirmelerini istedi.

'EVLATLARIMIZI ELEKTRONİK BAĞIMLILIKTAN KURTARMALIYIZ'

Öğrencileri, kişiyi asosyal yapan, çevre ve ailesinden koparan, dünyadaki gelişmelerden dışarıda tutan teknoloji bağımlılığına karşı korumak gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Teknolojik zemine doğru herkes kayıyor. Kimisi çok hızlı kayıyor, kimisi adım adım gidiyor. O halde adım adım giderseniz kontrollü gidiyorsunuz ama adım adım gitmeyip de sürükleniyorsanız o zaman nerede duracağınızı da bilmezsiniz." dedi. Yılmaz, teknoloji bağımlılığının sadece Türkiye'nin problemi olmadığını, gelişmiş ülkelerde de bu problemin olduğunu bildirdi. Belirlenen hedefler çerçevesinde, eğitimde tam güne geçiş, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve yabancı dil eğitimi konularında ne kadar yol alındığına ilişkin soruyu cevaplayan Yılmaz, eğitim alanında yapılan ve yapılacak olan reformların Türkiye'nin gelişimi için büyük önem taşıdığını ifade etti. Türkiye'nin eğitimde yapacağı reformların diğer alanlara da katkı sağlayacağını vurgulayan Yılmaz, "Eğitimi iyi kılarsanız geri kalanlar da iyi olur. Eğitimi ihmal ederseniz, diğer alanlar da ihmal edilmiş olur. Eğitim her şeyin başı. Yolların birleştiği nokta." dedi.

TAM GÜN EĞİTİM

Bugün 20'ye yakın ilde ikili eğitimin olmadığını vurgulayan Yılmaz, ikili eğitimin kaldırılması için 58 bin dersliğe ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.
Bakan Yılmaz, 40 bin dersliğin yapımının sürdüğünü belirterek, derslik açığının üçte birinin İstanbul'da olduğunu aktardı. Gelecek yıl 40'ın üzerinde ilde tam gün eğitime geçmeyi hedeflediklerine dikkati çeken Yılmaz, 2019'un sonundaki hedefin de Türkiye genelinde tam gün eğitime geçmek olduğunu bildirdi. Yılmaz, tam gün eğitime geçildiğinde öğrencilerin derslerinin, sabah 09.00'da başlayıp öğleden sonra 16.00 gibi bitebileceğini söyledi.

SÖMESTR TATİLİNİN ARDINDAN İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan takvime göre öğrenciler, 19 Ocak 2018 tarihinde çalacak son ders zili ile sömestr tatiline çıkacaklar. Sınav stresinden uzaklaşmak ve ikinci döneme iyi hazırlanabilmek için dinlenecek olan öğrenciler, 15 günlük tatilin ardından 5 Şubat 2018 tarihinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemine başlayacak ve yeni bir maratona yelken açılacak. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Tembel, hazırcı, beleşçi bir toplum haline geliyoruz. Önceden kütüphaneye gider ödev araştırılması yapardık. Çok aşırı olmamak kaydıyla ödev kötü bir şey değilki
Biz de öğretmenler olarak sizlerden ve saçma sapan eğitim politikanızdan bıktık usandık. Rica etsek defolup gider misiniz !..
sayın bakanım mesele sadece çocuklarımıza ödev verilip verilmemesi değil;eğitimin kalitesizliği, yetersizliği nedeniyle donanımsız bilgisiz vizyonsuz binlerce çocuğumuzun her yıl mezun olması.20 yıl öğrencilik yapan milyonlarca öğrencinin İngilizce bir cümle kuramaması okulların yanında yüzlerce dershanenin olması eğitim sisteminin kalitesizliğinin sadece 2 örneği..Oysa ki okullar öncelikle çocuklarımıza araştırmayı merak etmeyi ve kendi yeteneklerine göre gelişimlerine yönelik eğitim vermelidir . Resim yapmayı sevmeyen bir çocuğu zorlamak belki de onun müzik yapma yeteneğini bile köreltebilir
Bizde öğrenci olduk. O zamanlar bize sorulsa ne okula gitmeyi ne de ödev yapmayı istemezdik. İnsan o yaşlarda doğruyu yanlışı ayırt edemiyor
nolacaktı ya teogla oyna eğitimle oyna öss lgs ile oyna amaç BOP kapsamında hızla devam amaçları eğitimsiz halk yaratmak sonrada suriyelileri asıl vatandaş yapıp kurtuluş savaşının öcünü almak akpde baş maşa sı bu işin
Bence yanlış bir eğitim politikası izliyorlar. Aşırı olmamak şartıyla tatilde okulun varlığı unutturulmamalıdır. Akşam yemekten sonra sadece 10 tane problem çözsek, ikinci günde verilen kitaptan sadece 20 sayfa okumak... evet bunlar öğrencinin gözünü mü çıkarak dersiniz? Yoksa daha kültürlü mü yapacak dersiniz?
Sayın MİLLİ Eğitim Bakanı Yılmaz Bey :hakikaten eğitimin ne olduğunu öğrenebilmiş misiniz?Yazık.Atatürk e karşı gelip ,onun kurduğu cumhuriyete bakanlık yapıyorsunuz.Aklın olsa Atatürk ü okr ve anlarsın.Ama sen Arap masallarını ezberleyip gerçek sananlardan sın. ANU yu da öğren.
ödev vermeyin zaten okulda da bir şey öğretildiği yok sistem bitik. eğitim bitik. cahil insanları hurafelerle yönetmek çok daha kolay. bilinçli olarak böyle yapılmıyorsa geri bırakılmıyorsa bu gençler bende ben değilim. bir haini getirsen milli eğitimin başına bunlardan daha çok zarar veremez bu sisteme. her yıl sistemmi değişir. bi 20 sene denersin eksisini artısını görürsün yetişen nesillerde de ona göre düzeltirsin sistemi. 20-30 senelik yaparsın planlarsın. bunlar akşam yatıyor sabah kalkıyor sistemi değiştirdik diyor. kimlerle müzakere ettin de değiştirdin bi gecede
eğitimsiz bir sürecin sonunda okullar tatil edilirken çocuklara ödev vermemek büyük haksızlıktır sorumsu ve cahili toplum olma yolunda ilerliyoruz sevinin küçükler övünün vekiller,milli eğitim bakanı sevinin ,çünkü bu sistemle sorumsuz ve cahil toplum gelecekte sizleri yönetecek
eğitim sisteminin içine ettiniz.aptal bilgisiz cahil bir nesil gümbür gümbür geliyor.devlet okulları sıfır.ÖDEV OLMAK ZORUNDA. parası olan özelde aptal bile olsa mecbur bişeyler öğreniyor.3. sınıfa giden oğlum var. onun okuyup bitirdiği kitapları sanırım mevcut düzendeki hiç bir öğrenci okumamıştır. her akşam yatmadan önce bizim evde kitap okumak mecburi 4 yaşındaki kızım da biz kitap okuyoruz diye kendi kitaplarından bir tanesi getiriyor hemen önce bize okutuyo,r sonra kendi resimlerine ve bizim okuduklarımızdan aklında kalanlarla kitabı kendince tekrar okuyor.
Bakanlık genelge yayınlayarak öğretmenlere ödev vermeli . öğretmenler hele 10 yılın üzerindekier kendilerini hiç yenilemiyor . zannedersiniz hepsi alim olmuş . vakit doldurup gidiyorlar....öğretmenleri tekrar test edip puanlamalı
biran önce üretim toplumu yaratmaya yönelik okullar açılmalı. proje okulları v.s bu ülkenin sonu demek.
Diğer Haberler