NASA, Titan uydusunda yeni yaşam belirtileri buldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarının, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'ın atmosferinde yaşam belirtisi olabilecek yeni bulgulara ulaştığı belirtildi.

NASA, Titan uydusunda yeni yaşam belirtileri buldu

Phys.org'un haberine göre Titan'ın atmosferindeki incelemelerini sürdüren NASA uzmanları, bu uyduda mikroorganizmaların bulunduğunun kanıtı olabilecek maddelere rastladı.

Uzmanlar, Titan'ın yüzeyinin 200 kilometre üzerinde 'akrilonitril' (vinil siyanür) denilen ve yaşamın yapı taşı olan hücre mimarisinin oluşumunu sağlayabilecek bir kimyasal bileşen bulunduğunu ortaya çıkardı.

NASA'nın araştırmasına göre 'akrilonitril' moleküllerine uydunun güney kutbunda daha yoğun miktarda rastlanırken bu moleküllerin Titan'da hakim olan ortalama eksi 179 derecede damlacıklar halinde oluşarak sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor.

Uzmanlar, Titan uydusunun zorlu atmosfer koşullarında canlı yaşamının ortaya çıkmasını sağlayabilecek korumayı sağlayabileceğini de ileri sürdü.

'İNSANOĞLUNUN VARLIĞINI SÜRDÜREBİLECEĞİ EN ÖNEMLİ İKİNCİ YER'

Daha önce sonuçları 'New Scientist' dergisinde yayımlanan araştırmada, Gezegen Bilim ve California Teknoloji enstitülerinde görevli bilim adamları Amanda Hendrix ve Yuk Yung, Titan ile ilgili verileri inceleyerek uydunun gelecekte insanoğlunun yaşaması için gerekli çeşitli enerji kaynaklarını barındırdığını ortaya koymuştu.
Johns Hopkins Üniversitesi'nde görevli gezegen bilimci Ralph Lorenz, Titan'ın uzun dönemde Mars'tan sonra insanoğlunun varlığını sürdürebileceği en önemli ikinci yer olacağını kaydetmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
O da bir şeymi? Neredeyse NASA kadar bütçeye sahip olan Diyanet, Sol elle şeytanların yemek yediğini keşfetti.
@serkan_1989_reios DEMEKKİ TÜM SOLAKLAR ŞEYTAN ÖRNEK BEN YEMEĞİ SAĞ ELLE YERKEN ASKERDE TÜFEĞİ SOL ELLE KULLANIYORDUM BİR DE FUTBOLDA SOL AYAĞIMLA DAHA İYİ ŞUT ATARDIM BU DURUMDA DİNAYETE DANIŞMALIMIYIM)))AMA BEN YAZIYI SAĞ ELLE YAZIYORUM BİLEMEDİM NE DESEM BU HIRBOLARA
PEGASUS KESİN SEFER KOYAR SABİHA GÖKÇEN -TİTAN ))
nerden bulmuş ?gidip bakmışmı?
adamlar 51. bölgede neler yapıyorlar neler saklıyorlar herşey mümkün olabilir uzaya devamlı sondalar yolluyorlar bizimkiler de eyy amerika eyy almanya diye uğraşa dursun bakalım .
arkadaş nerden nasıl belirledin ordaki hayatı ya ? bol kepçeden sallıyolar
yav kardeşim dünya o kadar büyük ki herkese yeter . mutluluğu dışarıda değil dünyada arayın insan olun yeter
Gezegenler ve yıldızların nasıl oluştuğunu Biyolojik Kombinasyon çok mantıklı açıklamış. Araştırılmaya değer.
ya arkadaş nerden biliyolar sallıyolar yazmışlar...siz burda 12-13 yaşındaki çocukların evlenmesini tartışırken voyager1 güneş sisteminin dışına çıktı. siz de az daha zorlarsanız cilalı taş devrine döneceksiniz...
-179 diyorki eminim 2kat daha soğuktur.güneşe okadar uzakki bırak insanı hiçbir organizma yaşamaz
dünya yaşanmaz hale geldi yeni yaşam alanlrı bulmak lazım artık taşınalım
@izzetiy insanlarda bir sorun yok ki kene gibi sırtına bilenlerde sorun sonra dünya yaşanmaz hal alıyor.
Desene Uzay da Battı.
Nasıl olsa inanıyor millet yalandan kim ölmüş
Yav he he he ulan aydan başka bir yere gidemeyen insan başka gezegene gidemedi daha abd nasanin masallarına fazla kapılmayın kendi gezegeninizi kendi insanınıza ilk bakın sonra titana gidin::;)))
Kutsal kitap hikayeleri tarihe mi karışacak dersiniz.Zaden öyle olmalı.
Bence TUAK ta uranuste yaşam kesfettim desin. İnanmayan gitsin baksın hodri meydan...
Diğer Haberler