HABER

PYD geri çekilme pazarlığı yapıyor

PYD/PKK'nın, Türkiye sınırı yakınındaki Tel Rıfat'tan çekilmek için ABD arabulucuğunda yaptığı pazarlık sonuçlanmak üzere - Terör örgütü, Arap nüfusun yaşadığı ilçe ve çevresini, yine ABD'nin desteklediği bir ÖSO grubuna devredecek. Pazarlık, Tel Rıfat ilçesi ile çevresindeki Deyr Cemal beldesi, Malikiye, Şevağir, Mir Anas, Minnıg, Ayn Dakne, Şeyh İsa, Harbel, Kafr Nasıh ve Meryemin köylerini kapsıyor.

PYD geri çekilme pazarlığı yapıyor

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG, Suriye'nin Tel Rıfat ilçesi ve çevresinden çekilecek. El Bab'a çok yakın konumdaki ilçenin Türkiye'ye uzaklığı 18 kilometre. Tel Rıfat'ın batısında yer alan Afrin YPG'lilerin kontrolü altında.

Anadolu Ajansı, YPG'lilerin yerine ABD'nin desteklediği bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grubunun ilçeyi alacağını bildiriyor

Anadolu Ajansı'na konuşan ÖSO komutanları, görüşmelerin yaklaşık üç aydır sürdüğünü söyledi. Habere göre, birkaç gün içinde Tel Rıfat'ın durumu netleşecek.

ÖSO gruplarından Mutasım Tugayı'nın sözcüsü Mustafa Seyceri, sosyal medya hesabında anlaşma taslağının yer aldığı belgeyi paylaştı. Belgenin altında, ABD subayının kod adı olarak 'Binbaşı Eşref' ve 'Binbaşı, ABD Ordusu Özel Kuvvetler' ifadeleri yer alıyor.

Mutasım Tugayı, ABD'nin Suriye'de destek verdiği gruplarından biri.

Terör örgütü YPG'nin Tel Rıfat'ı ABD'ye yakın bir ÖSO grubuna terk ederek Türkiye sınırındaki Afrin ilçesi ile arada bir tür tampon bölge oluşturmayı hedefliyor.

Tel Rıfat, yaklışık 1,5 yıl önce Rus hava kuvvetlerinin ÖSO güçlerine yoğun hava saldırıları sonucu el değiştirmişti. Terör örgütü, Arap nüfusun yaşadığı bölge üzerinden Afrin ilçesini Fırat Nehri'nin kıyısındaki hakimiyet alanıyla birleştirmeyi hedeflemişti. Ancak Türkiye'nin sınır ötesi Fırat Kalkanı Harekatı'yla Azez-Cerablus-Bab üçgenini ele geçirmesi örgütün hedefine darbe vurmuştu.

AA

Geri Dön