HABER

Trump’ın YPG kararı ABD medyasında: Türkiye ile bağlara darbe

Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen ABD Başkanı Donald Trump'ın Rakka operasyonu için YPG'ye ağır silahların verilmesini onaylaması, ABD medyasında geniş yer buldu. Başkan Trump'ın kararını "Türkiye ile bağlara darbe" olarak niteleyen Washington Post, "Pentagon, Başkan Trump'ın Rakka'yı ele geçirme planının bir parçası olarak doğrudan Suriyeli Kürtleri silahlandırma planını onayladı" dedi.

Washington Post, "Türkiye ise, YPG'yi bir tehdit olarak görüyor ve ABD'yi Suriye'deki aşırı unsurlarla mücadelesinde onlarla ortaklık yaptığı için azarladı" yorumunu yaptı.

WALL STREET JOURNAL: TRUMP, TÜRKİYE'Yİ ÖFKELENDİRDİ

ABD'nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal'a göre ise "Trump, Türkiye'yi öfkelendirerek IŞİD ile savaşta Kürtleri silahlandırmaya hazırlanıyor." Gazete, "Başkan Trump, Suriye'de IŞİD ile savaşan Kürtleri doğrudan silahlanmaya yönelik planları onaylayarak örgütün fiili başkentine karşı taarruz için zemin hazırladı" diye yazdı.

NEW YORK TIMES: TRUMP, TÜRKİYE İTİRAZ EDERKEN BİLE KÜRTLERİ SİLAHLANDIRACAK-

New York Times "Türkiye itiraz ederken bile Trump, Suriyeli Kürtleri silahlandıracak" başlığı ile verdiği haberde, Suriyeli Kürtlerin Rakka operasyonu katılmasını öngören stratejinin "NATO müttefiki Türkiye'den kuvvetli itirazlarına" yol açtığını kaydetti. Trump'ın bir "politika ikilemi" ile karşı karşıya kaldığında Pentagon generallerinin tavsiyelerine uyarak onlara verdiği değeri ortaya koyduğunu" savunan gazete "Türkiye ise böyle bir adıma çok yüksek sesle itiraz ederek Türklerin IŞİD ile mücadelede Washington ile işbirliğini azaltmalarına doğurabilecek bir geri tepki kaygısı yarattı" dedi.

CNN INTERNATIONAL: WASHINGTON VE ANKARA ARASINDA İLK GÖRÜŞ AYRILIĞI DEĞİL

Suriyeli Kürtleri silahlandırma kararını "uzun bir süre Pentagon'da değerlendirdiğini ancak Amerika'nın NATO müttefiki Türkiye'nin güçlü muhalefeti nedeniyle ertelendiğini" söyleyen CNN International ise, ABD'nin Türkiye'den farklı olarak YPG ile PKK "iki ayrı örgüt" olarak gördüğünü kaydetti. Washington ve Ankara, Suriyeli Kürtler konusunda kamuoyu önünde ilk defa görüş ayrılıklarına düşmüyor" denilen haberde geçen ay Türkiye'nin YPG'ye yönelik hava baskınlarının "hemen ABD yetkililerinden şikayetler"i tetiklediğini anımsattı. (ANKA)(CN/ORH)

Geri Dön