AK Partililerin Suruç ziyareti sırasında silahlı kavga: 4 ölü, 8 yaralı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışması yapan AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekiler, esnaf ziyaretinde bulundukları sırada bir grupla tartıştı. Tartışmanın silahlı kavgaya dönüştüğü olayda 4 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Olayda AK Partili milletvekilinin kardeşi Mehmet Yıldız ile aynı aileden Esved Şenyaşar, Fadıl Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar hayatını kaybetti.

Alınan bilgilere göre, AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerin esnaf ziyareti sırasında bir grupla tartışma yaşandı. Kısa sürede büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Silahlı kavgada 4 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı açıklandı.

ak partililere saldiri

Yaralılar olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerince ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Suruç ve Şanlıurfa'daki hastanelere kaldırıldı.

Polisin havaya ateş açarak sonlandırdığı kavga ile ilgili sürdürülen soruşturmada gözaltına alınanlar olduğu belirtildi. Gerginliğe yol açan saldırının ardından polis, ilçe genelinde güvenlik önlemlerini artırdı.

MİLLETVEKİLİNİN KARDEŞİ DE HAYATINI KAYBETTİ

Suruç ve Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edilen yaralılardan milletvekilinin ağabeyi Mehmet Ali Yıldız'ın da arasında olduğu 3 kişi hayatını kaybetti.

ÖLENLERİN SAYISI 4'E YÜKSELDİ

Hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldiği olaylarda, yaralanan 8 kişinin tedavisi ise sürüyor.

Ölenlerin isimlerinin AK Parti Milletvekili ve milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Yıldız ile aynı aileden Esved Şenyaşar, Fadıl Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar olduğu belirlendi.

SİNİR KRİZİ GEÇİRDİLER

Olayı duyan iki tarafın yakınları, akın ettikleri Suruç Devlet Hastanesi'nde de kavga etmeye başladı. Buradaki olaya da müdahale eden polis, havaya ateş açarak tarafları ayırdı. Gerginliğin yatıştırılmasının ardından Yıldız ile Şenyaşar ailelerine mensup yaralılar, ambulanslarla Şanlıurfa'daki farklı hastanelere sevk edildi. Olaydan haberdar olduktan sonra hastanelere giden yakınları, sinir krizi geçirdi.

suruc kavga

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN: UÇAK AMBULANS GÖNDERDİK

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'da AK Parti'lilere yönelik bir saldırı olduğu haberinin kendisine geldiğini söyledi.

Milletvekili adayı arkadaşlarına bir saldırı olduğunu belirten Demircan, "Yaralılar var. İlk müdahale yapıldı, gerekli müdahaleler yapılıyor. Bölgede uçak ambulansa ihtiyaç vardı, gönderdik. Bilgiler geldikçe paylaşacağız." ifadesini kullandı.

BAKAN FAKIBABA SURUÇ'A GİTTİ

Öte yandan, bölgede seçim çalışması yürüten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da olayı haber alır almaz Suruç'a gittiği, ilçeye çok sayıda takviye polis ve sağlık ekibi sevk edildiği öğrenildi.

FAKIBABA'DAN AÇIKLAMA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kardeşini kaybeden AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yanına giderek başsağlığında bulundu. Olayın aydınlatılacağına, faillerinin belirlenip yargılanacağına inanıp, güvendiğini belirten Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Bizler de seçim çalışmaları kapsamında esnaflarımızı geziyoruz, dualarını ve desteklerini diliyoruz. Çoğu zaman esnaflar 'Başüstüne' diyor, bazen de 'Vermiyoruz 'diyorlar. Ben olaydan sonra milletvekilimizle beraberdim. İbrahim Halil Yıldız’ın rahmetli ağabeyi ve 3 tane çok ağır yaralı yeğeniyle birlikte bu dükkana giriyorlar. Dükkana girdiklerinde şunu söylüyorlar. Vekilimize ‘Bizim PKK’lı olduğumuzu bilmiyor musun?’ diyor. O sırada milletvekilimiz olayı anlayıp, olay yerinden hızla uzaklaşıyor. Daha sonra olay patlak veriyor. İnsanlar 'Oy vermiyor' diyebilir. 'Biz sizi beğenmiyoruz' diyebilir. Olayın aydınlatılacağına, faillerinin belli olacağına biz yargıya inanıyoruz ve güveniyoruz. Suruç bir kardeşlik şehridir. Suruç’ta benim kardeşlerim bu oyuna gelmeyeceklerini, inanarak söylüyorum. Bu şekilede planlı bir oyuna ilk defa şahit oluyorum. Suruçlular bu oyunu bozacaktır. Şu anda 4 ağır yaralı var. Yaralılar ambulans uçakla Ankara’nın çeşitli hastanelerine sevk edilmiştir."

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMALAR BAŞLATILMIŞTIR

Şanlıurfa Valiliği tarafından Suruç ilçesinde 4 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili açıklama yapıldı.

Şanlıurfa Valiliği tarafından Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili ve milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında yaşanan olayla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, 9 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Valiliğin açıklamasında, ”Saat 15.56 sıralarında ilimiz AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi neticesinde çıkan olayda, biri milletvekilinin yakını olmak üzere üç kişi hayatını kaybetmiş 9 kişi de yaralanmıştır. İkisinin durumu ağır olan yaralılardan beşi vekilin yakınlarından oluşmaktadır.

Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmış olup, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır” denildi.

ERDOĞAN: PKK'LILAR TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Milli İrade Platformu'nun düzenlediği iftar programında konuşmada olayla ilgili, " Şanlıurfa -Suruç'ta Milletvekilimizin ağabeyi PKK'lılar tarafından öldürüldü. Kürt kardeşlerimizin de ben bu oyunu bozacaklarına inanıyorum. Bu olay, PKK ve HDP'nin, Kürtlerin kanından beslenerek büyüme stratejilerinin hala terk edemediklerinin en bariz örneğidir." dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI: HAZIRLANILMIŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olayla ilgili, "Esas itibarıyla bu saldırıda hazırlanılmış bir durum söz konusu" açıklamasında bulundu.

YILDIRIM: POLİS KAYITLARI VAR

Başbakan Yıldırım, 'Faillerin veya zanıların PKK sempatizanı olduğu yönünde polis kayıtları var. Tespitleri var" dedi.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP'nin resmi Twitter hesabından, Suruç 'ta yaşananlara ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"24 Haziran'a günler kala çok üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Provokasyonlarla halkın ayaklandırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Suruç 'ta 3 kişinin yaşamını yitirdiğinin bilgisini aldık. Bunu yapanları lanetliyoruz.

Bu seçim bir savaş seçimi değildir, insanların birbirini öldürecek düzeye gelmemesi gerekir. İnsanlarımız kendi kaderlerini belirleyecekler, herkesin buna saygı duyması gerek. Biz halkımız kimi seçerse ona saygı duyacağız, karşı taraf da buna saygı duymak zorundadır!"

TTB'DEN 'HASTANELERİN GÜVENLİĞİ SAĞLANSIN' AÇIKLAMASI

Seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın Suruç'ta esnaf ziyareti sırasında çıkan ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 4'ü ağır 8 kişinin de yaralandığı kavga ile ilgili hastanede yaşanan olaylara ilişkin Türk Tabipler Birliği internet sitesinden açıklama yayınladı. Suruç Devlet Hastanesi önünde ve içerisinde de kavganın devam ettiği belirtilen TTB açıklamasında, "Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır" şeklinde ifade yer aldı.

Açıklama şöyle:

"TTB olarak öncelikle yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralıların bir an önce tedavilerinin yapılması için yetkilileri gerekli ortamı sağlamaya davet ediyoruz. Yaşanılan çatışma sonrasında Suruç Devlet Hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda yaralıların çevredeki devlet hastanelerine sevki için 112 ambulanslarının hizmet vermesinin engellendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız. Yaşanılan bu kaygı verici olay, hastanenin sağlık hizmeti vermesinin engellendiğini ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanamadığını göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın ve Şanlıurfa Valiliği’nin bir an önce bölgedeki sağlık kurumlarının hizmetlerini yapabilmesine yönelik gerekli önlemleri almasını ve kamuoyunu tatmin edici bir bilgilendirme yapmasını talep ediyoruz."

ADALET BAKANI: SURUÇ’TAKİ SALDIRI BAŞSAVCILIKÇA TÜM YÖNLERİYLE SORUŞTURULMAKTADIR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın seçim çalışmaları sırasında çıkan ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği 8 kişinin de yaralandığı olayla ilgili açıklama yaptı. Bakan Gül, "Suruç’taki saldırı Başsavcılıkça tüm yönleriyle soruşturulmaktadır. Milletin iradesine ve demokratik yarışa gölge düşürecek her türlü provokatif eylemi ve şiddetten medet umanları kınıyorum. Halkımız seçim öncesi tüm kışkırtmalara sükunetle yaklaşacak, cevabı sandıkta verecektir" dedi.

(AJANSLAR)

Okuyucu Yorumları 42 yorum
insanlar o kadar kutuplaştırıldıki o kadar ayrıştırıldıki sağolsun akp ve akp li dostlar...
oylar düşünce maduru oynamaya başladılar
görüş ne olursa olsun saygı olmadımı işte sonuç ve AKP yi düşürmek pahasına oyunu pkk partisine vermeyi göze alan milletime diyorum sizce kazansalar daha neler olur.askerime silah sıkan örgütü temsil eden bir partiye oy verecek kadar ben bu ülkede milliyetçiyim vatanseverim diyen zihniyet var yazıklar olsun
Suruç Katliamı Geldi Aklıma
bütün partiler için geçerli hiç biririnin diğerinde farkı yok adamlar ülkeyi yemek için kendileri eş dostları ihla olsun diye palavralar atıyor ve bizim milletimizde bir birini yiyiyor bunlar için hayır sen dikme a partisi diksin hayır a partisi değil b partisi dikcek diye kavga ediyoruz ilginç
3 kişiden ikisi hdp li onlardan neden bahsedilmiyor .akp gidici oldugunu gördüğü için ikinci turda akşener veya inceye kürt oylari gidecegi için .saldiri olmuştur.ne yaparsanız yapin ya akşener yada ince cumhurbaşkanı olacaktir
pazartesi sabahı ağlama 15 yıl yenemediniz şimdimi yenecez ZAVALLI koyun
Rusya :4 :Suudi Arabistan :0: dakika 90+2
Milletvekilinin akrabaları baba ve oğlunu hastahanede infaz ediyor mağdurda kendileri oluyor lanet olsun adaletinize
Başka haber kaynaklarında da 30 kişi ile esnafı ziyaret eden akp heyetine 2 kardeşin olduğu işyerinde oy verilmeyeceği söyleniyor.Bunun üzer,ine heyettekiler silahlarını çekiyor ve 2 kardeşi öldürüyor.kendini savunmak için silah çeken esnaf da vekilin kardeşini vuruyor.şimdi adamın işyerinde bekliyor 30 kişi geliyor 2 kişi 30 kişiye mi saldırmış oluyor.mynet aklını başına topla.
Ölenlere Allah rahmet eylesin yaralılara Allah sağlık sihhat versin olaya karışanlarıda Allah kurtarsın.
yazıklar olsun... bumu haber anlayışınız ortada bir saldırı olmamssına rağmen sırf yalakalık namına iktidarı mağdur göstermenizi kınıyorum nasıl bir saldırıdırki esnaf ve yakınlarından 3 vekil beyefendinin yakınlarından 1 kişi vefat ediyor suçlu kim hdp:))))
İnsanları kutuplaştırdınız, şimdi meyvesini yiyin de boğazınızda kalsın emi. haberin detayları; http://fb.bercem.net/suruc-taki-akp-terorunde-3-kisi-yasamini-yitirdi
Olayın suçlusu bir tarafa mağduru bir tarafa bu ne ya seçimemi gidiyoruz savaşamı biz ne zaman böyle olduk ben istemiyorum böyle ileri demokrasi
İnce'nin güvercin uçurduğu teröristlerin gerçek yüzleri bu işte. Halen bu teröristleri mağdur göstermeye çalışan alçaklar siz de bunların ortağısınız...
Oyum akp ye
Akp oy vermeyecegiz lafini duyunca halkla munakasaya girdiler.sonrasinda bu olay yasanmis
Başlık yanliş fetocular esnaf vadandaşa saldırdılar
Demek ki AKP ye din tüccarlığı artık yetmiyor.
Hadi oradan yalancılar.Yalan yalan üstüne şimdiye kadar niye bir olay çıkmadı da şimdi oluyor böyle olaylar.Akepe ye oy lazım oyunlar başladı.
ölenler suruç un 25 yıllık esnafı ve aynı aileden esnaf 3 kişi öldürülmüştür.
Saldırı AKP'lilere değil AKP'liler tarafından HDP taraftarı olan esnafa yapılmıştır. Lütfen iktidarın yalanlarına alet olmayınız.
olayı çıkaranlar akpliler ne hikmetse mağdurları da akpliler. bu düzen değişecek. ineceksiniz milletin sırtından
sizin ruhunuz çürümüş
Balık baştan kokar...Sayın CB nına yazıklar olsun...sen müslümansan ben değilim..İnanmıyorum senin müslümanlığına
@cengiz_caner_1959 bu işin müslümanlıkla ilgisi yok, konu cebe giren para meselesi, işe siyaset bulaştımı para sevgisi Allah sevgisinden ağır basar. Paralı insanların ve tüm siyasetçiler ya hastadır, ya maruzatı vardır oruç tutmazlar, gösteriş için hacca giderler, namaz kılarlar, fitre ve zekat vermezler(verseler zaten fakirler olmazdı.)
HİÇ KİMSE SAĞA SOLA ÇEKMESİN. SALDIRGANLAR BELLİ.UZUN NAMLULU SİLAHLARLA/ KELESLERLE ESNAF ZİYARETİNE Mİ GİDİLİR? HASTANE İÇİNDE YARALI BABA OGULA SALDIRIP ÖLDÜRMEK HANGİ KİTAPTA YAZAR? KOLLUK GÖREVLİLERİ NE İŞ YAPAR?
Yine mi bitmeyen dış güçlerin oyunu
AKP'li lere saldırı başlığı atılmış ama ölen esnaf. akplilerin hepsi silahlı.
halkı korkutup sindirmek oy almak için değilse bazı partiler neden seçim çalışmalarına uzun namlulu silahlarla esnafı dolaşıp ağız dalaşına giriyor ve kendi dükkanında esnaf taranıyor. sonrada bize saldırdılar deyip mağdur edebiyatı yapılıyor mağdur olan işyerinde taranan ölen esnaftır. ben öyle algıladım sizi bilmem.
Ne diyordu birisi öbür tarafa dört adam gönderirim sınırdan füzede attırırım ..!
Akplilere verilen silahlar toplatılsın
Yazıklar olsun, seçim için bir cinayet işlenirmi. Failleri kim olursa lanetliyorum.
gez urfayı gör en kaliteli cahilleri derler
AKP nin ALENİCE TEZGAHLAMIŞ OLDUĞU BİR KORKU SENARYOSUDUR BU. OLAN MASUM İNSANLARA OLMUŞTUR. ÖLENLERİN HEPSİNE ALLAHDAN RAHMET DİLİYORUM. Ülkede 16 YILDIR KİN-NEFRET,FİTNE-FESAD TOHUMU EKEN,HER SÖZÜNDE VİCDANSIZLIĞIN FIŞKIRDIĞI RTE BU HADİSELERİN BAŞ SORUMLUSUDUR. Hem PKK sempatizanı olduğunu bilecek hem de işyerine gidip TAHRİK EDECEKSİNİZ. YAHUDİ KATİLLERİ AFFFEDEN AKP'den YAHUDİYE YAKIŞAN BİR SENARYO.
Yaw bir gidin 4 adam ölmüş siz hala siyeset derdindesiniz Allah sizin gibi faşist ve canilerden korusun milleti...silahla giden ak partililer ölenlerde hep akparti liler öyle mi silahların jarjor leri bosmus o zaman yada kendilerine mı sikmislar oy için tabi Suruç'ta 5 milyon kişi oy verecek ya çok onemli can bile feda ediyor adamlar... ayıptır ayıp insanlığınizdan utanin
pkk kendinide vurmuş yine erduvan yine yalan dolan ah erduvan ah ne etsen ne yapsan yolun sonuna geldin kaybettin bu işi
Bu akp gitmeli kesinlikle gitmeli yeter artık
İnanın 50-60 yıllık bu ithamlarınızla SİZ insanları kutuplaştırdınız YEMİNLE SÖYLÜYORUM YEDİ CEDDİM ÜLKÜCÜDÜR 3 HİLAL İÇİN AİLEMDEN YARALANANLAR,KARAKOLDA DAYAK YİYENLER ve KARŞIT GÖRÜŞLER TARAFINDAN DARP EDİLİP BASKI GÖRENLER OLMUŞTUR....fakat bu ülkede sol,kemalist ve sosyalistler kendilerini HEP diğer zümrenin üzerinde görmüşlerdir Liderinizin dediği şu söz SİZİN İÇİN BİR HAYAT TARZIDIR:seçimi onlar kazanır ülkeyi biz yönetiriz sözü....Siz hep bu kafadasınız..Tek amacınız var DEVLET ORGANLARI TAMAMEN BİZDE OLSUN HERŞEYE BİZ YÖN VERELİM EN İYİ KOLTUKLARDA BİZ OLALIM...yani PATRON BİZ OLALIM
lanet olsun ALLAHINDAN bulsun ÜLKEMİZİN huzurunu bozanlara
Akp organizasyonuna banziyor
savaş bizim kanımızda var, ben paramı dolara yatırdım, secimlerden sonrayı bekliyorum
Diğer Haberler