HABER

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği olayla ilgili flaş gelişme

Son dakika haberine göre İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın makamında şehit edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, teröristlere yardım ettikleri öne sürülen 2 şüpheli, savcılıkça tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği olayla ilgili flaş gelişme

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, 31 Mayıs 2015'te İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın makamında şehit edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturma kapsamında, eylemi gerçekleştiren terör örgütü DHKP/C mensubu Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol'a silah temin eden M.K. ile iki teröristi evinde barındıran C.Ö. gözaltına alındı.

Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Burada soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren şüphelilerden M.K. "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye yardım etme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından, diğer şüpheli C.Ö. ise "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Şüpheliler nöbetçi hakimlikte sorgulanacak.

NE OLMUŞTU?

21 Mart 2015'te Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı eylem, savcı Kiraz'ın hayatını kaybetmesi ve iki eylemcinin öldürülmesiyle sonuçlandı.

Olayın ardından Okmeydanı ve Gazi mahallelerinde protesto gösterileri düzenlendi, polis gösterilere gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Medyada yer alan haberlere göre Gazi mahallesinde karakola yürümek isteyenler, polisin müdahalesine, taş ve molotofla karşılık verdi.

Saat 12:36’da silahlı iki eylemcinin Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına girerek savcıyı rehin aldığı olayda, 20:25 sularında polis operasyonu düzenlendi.

ÇABALAR SONUÇSUZ KALDI

Yaklaşık 10-15 dakika süren silah ve patlama seslerinin ardından, savcı Kiraz yakındaki Florence Nightingale hastanesine kaldırıldı.
Hastane yetkilileri savcının 20:50 sularında hayatını kaybetmiş olarak hastaneye getirildiğini, bir saat süren hayata döndürme müdahalelerine rağmen savcının kurtarılamadığı belirtti.

Olayın ardından ilk açıklamayı Adliye önünde İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok yaptı.

Altınok "Teröristlerle telefonla iletişim kurulduğu bir anda, rehin alınmış olunan savcının odasından silah sesleri gelmesi üzerine emniyet birimlerimiz odaya operasyon yapmıştır" dedi.

Altınok operasyon sonucu iki eylemcinin ölü olarak ele geçirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya’da yaptığı açıklamada savcının kafasından 3, vücudunun diğer bölgelerinden 2 kurşun çıkarıldığını açıkladı.

Eylemcilerin adliyeye avukat cübbesiyle girdiklerini ve giriş kurallarının değişmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, operasyonu yapan polisleri de tebrik etti.

TERÖRİSTLER TALEPLERİNİ SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Haberin öğle saatlerinde sosyal medyada duyulmasının ardından terör örügütü DHKC (Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi) örgütüne yakın bir internet sitesinde, Berkin Elvan’ın dosyasına bakan savcının rehin alındığı, taleplerin yerine getirilmemesi halinde savcının öldürülebileceği iddia edildi.
Eylemciler taleplerinin yerine getirilmesi için önce 3 saat süre verdi.

Talepler arasında Berkin Elvan'ın ölümünden sorumlu olan polislerin televizyonda canlı yayına çıkarak itirafta bulunmaları ve 'halk mahkemelerinde' yargılanmaları vardı.

Örgüt Berkin Elvan gösterilerinde haklarında soruşturma açılan herkese takipsizlik kararı da istedi.

Teröristler taleplerini Twitter üzerinden yazılı olarak, ayrıca sesli ve görüntülü mesaj olarak da sosyal medyada yayınladı, bazı televizyon kanallarına telefon bağlantısı yaptı.

Telefonla savcıyı rehin alan kişilere ulaşan İMC TV editörlerinden Candan Yıldız, silahlı kişilerin 12:30'da savcıyı rehin aldıklarını ve 12:36'da bunu sosyal medyadan duyurduklarını söyledi.

Silahın içeri nasıl sokulduğunu soran Yıldız'a verilen cevap "Elimizi kolumuzu sallayarak girdik" oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön