HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Sudoku nasıl oynanır? Sudoku nasıl çözülür, mantığı nedir?

Çeşitli oyunların, hafıza, zekâ, yetenek gibi birçok farklı konuda yararlı olduğu bilinir. Online olarak internet sitesi üzerinden de oynanabilen bu oyunlar arasında en popüler olanlardan biri de sudokudur. Japonya’da doğduğu bilinse de ilk kez Amerika’da görülen ve kısa süre içinde tüm dünyada yaygınlaşan bu oyun her yaşa hitap eden ve türlü yararları olduğu kabul edilen bir oyundur. Belli bir amaç doğrultusunda ilerlenen oyun zekâ oyunu kategorisinde değerlendirilmiştir.

Sudoku nasıl oynanır? Sudoku nasıl çözülür, mantığı nedir?

Dönem dönem popüler olan ve tüm dünyayı saran bazı oyunlar vardır. Bu oyunlardan biri de Japonya’dan tüm dünyaya çok kısa bir süre içinde yayılmayı başarmış olan sudoku oyunudur. Dergilerde, gazetelerde, oyun köşelerinde de yer alan sudoku oyunu online olarak da oynanabilir. Zor görünse de amacı ve mantığı çözüldüğü takdirde kolaylıkla oynanabilir. İkinci bir kişiye ihtiyaç duymadan oynanan sudoku rakamlarla oynanan bir oyun olmasına rağmen matematik ağırlıklı değildir.

Sudoku mantığı nedir?

Sudoku oyunu, bu ismi almadan önce yetmişli yılların sonunda Amerika’da bir dergide görülmüştür. Daha sonra Japon bir oyun firması tarafından keşfedilmiş ve böylece doğduğu ülke olarak Japonya kabul edilmiştir. Oyunun ilk halinden bugüne birçok değişiklik yaşanmıştır. Hem görüntüsünde hem de adında değişiklik yaşadıktan sonra piyasaya sunulan ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan oyun son birkaç yılın en popüler oyunları arasında yer alır. Oyunun kolay, orta ve zor seviyeleri bulunur.

Sudoku nasıl oynanır?

Oyun görsel olarak seksen bir karenin içinde yer alan dokuz kutucuktan oluşur. Büyük kutucuğun içinde yer alan dokuz kutucuğa hem de satırlara ve sütunlara birden dokuza kadar sayılar yerleştirmek oyunun ana kuralıdır. Ancak hem kutucukta hem de sayı yazılan sütunlarda ve satırlarda her rakamdan sadece bir tane yazılmış olması gerekir. Oyunun ana kuralı bu şekildedir. Hiçbir rakamın tekrarlanmaması ya da eksik bırakılmaması önemlidir.

Sudoku nasıl çözülür?

Oyunun oynanma ve çözülme süresi en az yirmi dakika ile en çok iki saat arası olarak kabul edilmiştir. Farklı seviyeleri olan oyunda seviyeler kolay, orta ve zor olarak sınıflandırılmıştır. Başlangıç seviyesi kolay seviye olarak isimlendirilir. Her oyunun olduğu gibi sudoku oynamanın püf noktaları da vardır. Örnek olarak başlangıç seviyesi / kolay seviyede bir satırda sadece üç sayı eksikse eksik olan sayılar satırda ya da sütunda tekrara düşülmeden girilmesi gereken sayılardır.

Sudoku oynamanın püf noktaları

Eksik olan sayılar tespit edildikten sonra eksik olan her sayının yerleştirilebileceği noktalar tespit edilmelidir. Her kutuda zaten yazılmış olan sayı diğer kutularda bulunmalı ancak bulunduğu sütunda ya da satırda o sayının tekrarlanmamış olması gerekir. Kutucuklara yerleştirilmiş olan sayılardan hangilerinin eksik olduğunu bulabilmek için var olan sayıların azaltılması oyunun önemli bir püf noktasıdır. Her tablo başına iki ya da üç sayı hedef alınmalıdır.

Geri kalan sayılar da doğru strateji ve mantık yürütme ile bulunur. Oyun sayılardan oluşsa da matematik tabanlı bir oyun olarak kabul edilmemiştir. Zeka geliştirici olarak da kabul edilen oyunda sayıları doğru yerleştirmek bir mantığa göre mümkün olur. Sudokunun en önemli püf noktası ise acele etmemek ve yeterince düşünerek sayıların yerleştirilmesidir.

Doğru sonuca ulaşabilmek adına doğru adımlar atılması önemlidir. Çünkü oyunda tüm sayılar hızlıca yerleştirildikten sonra bitirmek üzere olduğu düşünülürken birkaç hamle kala hata yapıldığı fark edilebilir. Oyunun bir diğer önemli püf noktası da olabildiğince fazla oynayarak pratik yapmaktır.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler