Mynet Trend

Terlemeye karşı koltuk altını tıraş etmek gerekir mi?

Özellikle yaz aylarında, koltuk altlarınız, elleriniz, ayaklarınız ya da vücudunuzun başka bölgelerinde sık sık terleme sorunu yaşanır. Terleme aslında vücudun fizyolojik olarak verdiği bir tepkidir ve son derece doğaldır. Aşırı terleme ya da terden dolayı oluşan kötü kokular sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Peki çözümü nedir? Terlemeye karşı koltuk altını tıraş etmek çözüm olabilir mi?

Terlemeye karşı koltuk altını tıraş etmek gerekir mi?

Terleme, vücutta meydana gelen doğal bir tepkimedir. Terleme yoluyla vücuttaki su, tuz ve ısı dengesi sağlanır. Son derece doğal bir süreç olmasına rağmen terleme yaz aylarında ve sıcak havalarda pek çok kişi için kabusa dönüşebilir. Kıyafetlerin ıslak görünmesine yol açan terleme aynı zamanda koku ve mantar gibi dermatolojik şikayetleri de beraberinde getirir.

YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

En fazla yaz aylarında yaşanan terleme durumu, vücut ısısını sabit tutarken, zararlı maddelerin de dışa atılmasını sağlar. İnsan vücudundaki ter bezi sayısı 2-3 milyon kadar olup, sırasıyla en fazla avuç içi, koltukaltı ve ayaklarda bulunur. Günde ortalama 100cc ter salgılayan insanoğlu, aşırı efor ve sıcaklıkla birlikte bu durumu 1.5 litreye kadar çıkarabilir. Terleme sorunu ortam sıcaklığının ve neminin yükselmesi, efor sarf edilmesi ve heyecan yaşanması gibi durumlar sonucu artabilir. Ayrıca tansiyon veya şeker düşmesi, kanamalar, ateşli hastalıklar, kalp krizi, sıcak çarpması ve tiroid hastalıkları gibi durumlarda da terleme yaşanabilir.

KOLTUK ALTI TERLEMESİ NASIL ÖNLENİR?

İlk adımda mutlaka terlemeye yol açan nedenler araştırılmalıdır. Eğer herhangi bir hastalığa ya da ilaç kullanıma bağlı bir terleme şikayeti yoksa kişiler birkaç basit adımı uygulayarak terlemenin önüne geçebilirler. İşte terlemeyi önleyebileceğiniz birkaç basit yolu sizler için araştırdık.

 • Soğuk su içmek vücut ısısını dengeler ve aşırı terlemeyi önler. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Gün için en az 2 litre su tüketilmesi şarttır.
 • Alkol ve sigarayı azaltın veya bırakın. Sigara ve alkol terlemenize neden olur, ayrıca teriniz kötü kokar.
 • Kahve ve kola gibi kafein içeren içecekleri az tüketin. Kafein ve diğer etken maddeler daha çok terlemenize sebep olur.
 • Parfüm veya deodorant sıkmadan önce vücudunuzun kuru olmasına dikkat edin. Böylece kötü kokuyu iyi kokuyla karıştırmamış olursunuz.
 • Sentetik kumaşlar giymemeye dikkat edin. Sentetik kumaşlar terlemenize ve kötü ter kokusuna sebep olur. Doğal ipliklerden yapılmış kumaşları tercih etmeniz, sizi daha rahat ettirecektir.
 • Sıkça duş alın. Duş almak günümüz toplumunda günde en az bir defa yapmanız gereken bir eylemdir. Yoğun gündelik yaşamınızda duş almak için 15 dakikanınızı bile ayırsanız, tüm gün iyi kokarsınız.
 • Vücudunuzu haftada 3 kez antiseptik şampuan ile yıkayın. Böylece kötü kokuların oluşmasına sebep olan her şeyin önüne geçebilirsiniz.
 • Hazır yiyecekleri azaltın. Mümkün olduğunca baharatsız ve doğal yiyeceklere yönelin.
 • Mineral su ve soda tüketmeyin.
 • Çinko içeren besinler tüketin.
 • Stresli aktivitelerden uzak durun, hafif sporlar yapın.
 • Kuru üzüm yemek vücut ısısını dengeler. Bol bol tüketin.
 • Kilo kontrolünü sağlayın.

KOLTUK ALTI KILLARINI ALMAK TERLEME ÜZERİNDE ETKİLİ MİDİR?

İlk defa “Notting Hill” filminin 1999’daki galasına koltuk altlarını almadan katılan Julia Roberts ile başlayan akımın temeli aslında ünlü ressam Frida Kahlo’ya kadar uzanıyor. Ancak toplumsal tabular içerisinde kadınlar istenmeyen tüylerini bir ayıp olarak gördükleri için genellikle almayı tercih eder. Erkekler ise kadınlara kıyaslandığında sadece isteğe bağlı olarak kıllarını alırlar. Peki koltuk altı kıllarını almak sağlıklı mıdır?

Koltuk altındaki ter bezleri vücuttan çıkarttıkları terin içinde tuz, su ve toksinleri barındırır. Islak bir koltuk altı mantar ve patojenik bakterilerin üremesi için oldukça elverişli bir alandır. Koltuk altında bulunan kıllar ise bakterilerin üreme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda koltuk altında oluşan kötü kokunun büyük bir nedeni de bu bölgede bulunan kıllardır.

KOLTUK ALTI KILLARINI ALIRSANIZ DAHA FAZLA TERLER MİSİNİZ?

Kulağa oldukça tuhaf geldiğinin farkındayız. Ancak koltuk altında bulunan kılları tıraş etmek aslında daha serin kalmanıza ya da vücudunuzun daha az ter üretmesine yardımcı olmaz. Sadece terin koltuk altlarında toplanmasını engeller. Bu durum vücudun biraz daha fazla terlemesine de yol açabilir.

KOLTUK ALTI TÜYLERİNİ AZALTMAK İÇİN DOĞAL YÖNTEM

Zerdeçal istenmeyen tüylerin azaltılması için en çok kullanılan doğal besinlerden bir tanesidir. Hatta zerdeçal sadece koltuk altı tüyleri değil, vücutta bulunan bütün istenmeyen tüyler konusunda etkilidir. Koltuk altına sürmek için 1 çay kaşığı zerdeçal ile bir miktar su yeterlidir.

Öncelikle bu karışımın sürüleceği koltuk altını istenmeyen tüylerden arındırın. Daha sonra suyla hazırlanan zerdeçallı kremi koltuk altına sürün. 20 dakika bekledikten sonra koltuk altınızı suyla durulayın.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön