Trump'tan Erdoğan'a mektup: Gel anlaşalım!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumla ilgili anlaşma çağrısı yaptığı mektup ortaya çıktı.

Trump'tan Erdoğan'a mektup: Gel anlaşalım!

İlk olarak Fox News muhabirinin Twitter'dan paylaştığı mektup, daha sonra Beyaz Saray tarafından da teyit edildi. New York Times gazetesi, Trump'ın dün Suriye hakkında Kongre liderleriyle yaptığı toplantıda Türkiye'nin askeri operasyonuna yeşil ışık yakmadığını ispatlamak için Erdoğan'a "ağır" bir mektup yazdığını söylediğini bildirdi. Trump daha sonra, Temsilciler Meclisi'nde azınlık lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'den mektubun kopyasını masadakilere dağıtmasını istedi.

Mektupta Trump, Erdoğan'a, "Eğer bu işi doğru ve insani bir şekilde yaparsanız tarih de sizi iyi yazar. Eğer iyi şeyler olmazsa, sizi sonsuza dek hep bir şeytan olarak görürler. Sert adamı oynama. Aptallık etme! Seni sonra arayacağım" dedi.

Trump, ayrıca yolladığı mektubun ekinde Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin Türkiye ile müzakere etmek istediğini ve bazı tavizler verme niyetinde olduğunu belirttiği mektubu da eklediğini ifade etti.

Türkiye'nin bazı sorunlarını çözmek için çok çabaladığını vurgulayan Trump, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, gelin iyi bir anlaşma yapalım! Binlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulmak istemezsiniz ve biz de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemeyiz ve bunu yaparız. Size bunun bir örneğini Pastör Brunson olayında yaşatmıştım.

"Sorunlarınızın bazılarını çözmek için çok uğraştım. Dünyayı yüzüstü bırakmayın. Harika bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum sizinle müzakere etmek istiyor ve daha önce vermedikleri bazı ödünleri vermeye niyeti olduğunu söylüyor. Size güvenerek, (Mazlum Kobani'nin) bana yazdığı, elime yeni ulaşan mektubu da ekliyorum."

_109264215_811bb8f7-3f96-4ca3-9ea9-548393a29120

Mektubun üzerinde 9 Ekim 2019 tarihi olduğu görülüyor. Bu tarih, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda SDG'nin kontrolü altındaki alanda bir güvenli bölge oluşturmak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na başladığı güne denk geliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Sen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını tehdit mi ediyorsun. Biz daha son sözümüzü söylemedik. Seni ortadoguda barındırmaya tramp ayağını denk al. Bos sözleri birak.
hala kafaları almıyor bu operasyon başladı artık tavizler değil sözlerimiz geçerli çekilirler o bölgenin gerisine bölgenin sonunda dururuz çekilmeyenler ne olacağını görürler bunuda daha önceden defalarca söylendi sizlere çekilin diye tamam dendi ama verilen sözler göstermelik olarak brakıldı bir iki devriye ila geçiştirildi bakın olay yok diye gösterildi bu bölgede ama anlaşılmayan o bölgelerde bu iki terör gurubu orada yapmadığı saldırılarını ülkemide yapıyordu bunu görmemeyi tercih ettiler Trump 11 Eylül ü çabuk unutmuş ülkesinin ona verdiği tepkileri çabuk unutmuş neler yaptığını çabuk unu
valla kafa buluyor bunlar bizle bu devirde mektup mu kaldı inanan olurmu acaba
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler