HABER

'Rakka operasyonu öncesi ABD'den YPG'ye silah yardımı' iddiası

ABD'nin YPG'ye silah yardımı yaptığına yönelik iddialara bir yenisi daha eklendi. Sputniknews'te yer alan haberde, ABD'nin IŞİD'e bağlı özel kuvvetlere,' IŞİD'e karşı mücadele kapsamında' yine silah yardımında bulunup; eğitim verdiği, YPG'nin kurduğu 'anti terör birimi' YAT'a görüş dürbünleri, çelik yelekler, çelik kasklar, lazer güdümlü silahlar ve iletişim cihazları gönderdiği iddia edildi. Silahların 2 gün önce Haseke yakınlarındaki YPG eğitim merkezine teslim edildiği iddialar arasında.

Türkiye'nin tepkilerine rağmen, ABD'nin YPG ve alt kanadı Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) silah yardımında bulunmaya devam ettiğine ilişkin iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Sputniknews'te yer alan ve YPG'li bir yetkiliye dayandırılan haberde, ABD ordusundan askeri eğitim aldıklarını da ifade ettiği öne sürülen örgüt mensubunun "ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) devamlı olarak silah ve eğitim yardımında bulunuyor. Biz de YPG olarak DSG'nin bir bileşeniyiz. ABD ve koalisyon güçleri, IŞİD'le mücadele kapsamında kısa bir süre önce YAT birimine gece görüş dürbünleri, kurşun geçirmez çelik yelekler, çelik kasklar, lazer güdümlü silahlar ve iletişim cihazları verdi. Ayrıca hafif, otomatik silahlar da verdi" dediği iddia edildi.

"SİLAHLAR RAKKA OPERASYONUNDA KULLANILACAK"

Haberde yer alan detaylara göre yetkili, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu silahlar ve teçhizatlar, IŞİD'e yönelik operasyonlarda lazım olur. ABD'li askerler ve YAT birimi, IŞİD'e karşı zaman zaman ortak operasyonlar yürütüyor. IŞİD'in önemli emirlerine nokta operasyonlar düzenleniyor. Bu teçhizat ve silahlar Rakka'ya yapılacak operasyonda kullanılacak."

AMERİKAN DERGİSİ DE İDDİA ETTİ

Öte yandan, Amerikan Military Times dergisi de YPG içinde özel bir birlik oluşturulduğunu; Yat" adı verilen özel birlikteki YPG'lilere Amerikan askerleri tarafından komando eğitimi verilldiğini ve özel eğitim gören YPG'lilerin 9 bin dolarlık "özel kuvvet" teçhizatıyla donatıldığını iddia etti.

Dergi, Suriye'de 900 Amerikalı danışmanın, binlerce Kürt ve Arap'a eğitim verdiğini yazdı. Suriye'nin kuzeyinde tahminen 40 bin kadar YPG'linin bulunduğu hatırlatıldı.

ABD YÖNETİMİ HEP YALANLADI, ARDINDAN GÖRÜNTÜLER PATLAK VERDİ

Amerikan yönetimi, YPG'ye silah desteği verildiğine dair iddiaları bugüne kadar hep yalanladı.

Pentagon'un YPG'yi silahlandırmasının yasak olduğunu vurgulayan dergi, CIA'in ya da ortak özel operasyon komutanlığının önünde böyle bir engel bulunmadığına dikkat çekti.

Silah ve teçhizatın Ukrayna gibi NATO üyesi olmayan bir ülke üzerinden YPG'ye ulaştırılmış olabileceği ileri sürüldü.

Military Times'a göre Suriyeli Kürtlerin gelişmiş silahlara kavuşması, Pentagon'un IŞİD'e karşı yakın dönem stratejisine ışık tutuyor.

Geri Dön