Suriye'de son dakika gelişmesi! TSK, Suriye Ordusu'yla karşı karşıya geldi

Türk askeri konvoyu, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde yeni bir ateşkes gözlem noktası oluşturmak üzere konuşlandı. Konuşlanan noktanın yaklaşık 6 kilometre karşısındaki hatlarda, Esad rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar bulunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası için bölgeye ulaştı.

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, akşam saatlerinde Türkiye-Suriye sınırını geçen askeri konvoy, İdlib-Afrin hattında güneye doğru yol aldı.

Konvoy, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin güneydoğusunda Ebu Zuhur ilçesine bağlı Tel Tukan kasabasında konuşlandı.

6 KİLOMETRE KALDI

Konuşlanan noktanın yaklaşık 6 kilometre karşısındaki hatlarda, Beşşar Esad rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar bulunuyor.

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 50 kilometre derinlikte yer alıyor.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Astana anlaşması çerçevesinde gerçekleşen intikalin amacı, 6. ateşkes gözlem noktasının oluşturulması.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başlamıştı.

Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında konuşlanması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
"ortadoğu bataklığına soktunuz" diyenler pılınızı pırtınızı toplayıp Hawai adalarına gidin Çünkü Bu Coğrafyada Ayakta kalmak istiyorsak o bataklığı kurutmaktan başka çaremiz yok! Bugün yapmazsak ,Yarın HİÇ YAPAMAYIZ VE yine Bu Milletin evlatları ve Gelecek nesilleri ,en az 100 sene yine bu belayı yaşamak zorunda kalır
Allah sizi korusun Kınalı Kuzular
şaşkınlık içerisindeyim.eski genelkurmay istihbarat başkanı tv,de mehmetçiğin nasıl bir taktikle savaştığını anlatıyor.tüm bilgileri deşifre etme peşinde.nasıl izin veriliyor bu tür askeri bilgilere.neden yayın yasağı getirilmiyor.galiba en büyük düşman içerimizde olanlar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler