Yalnızca adıyla bile ruhunuza dokunacak kitaplar

Kitaplar kalbimizde, ruhumuzda silinemeyen izler bırakır. Bazen bir cümle dokunur yüreğimize bazen ise sadece bir kelime. Bazen adı bile yüreğimize dokunmaya yeter. Sizler için en etkileyici kitap isimlerini derledik.

Yalnızca adıyla bile ruhunuza dokunacak kitaplar

Kuşlar Yasına Gider / Hasan Ali Toptaş

‘’Bir vakit, ikimizde sustuk. Neden sustuğumuzu bilmiyorum ama o an telefondaki sessizlik ikimizden doğmuyormuş gibi geldi bana. Sessizlik kılığına bürünmüş başka bir şey vardı sanki, aramızda, öylece duruyordu.’’

Kitabı incelemek için tıklayın.


Hasretinden Prangalar Eskittim / Ahmed Arif

Yitirmiş tılsımını ilk sevmelerin,
Yitirmiş öpücükleri,
Payı yok, apansız inen akşamlardan,
Bir kadeh, bir cigara, dalıp gidene,
Seni anlatabilsem seni...
Yokluğun, Cehennemin öbür adıdır
Üşüyorum, kapama gözlerini...

Kitabı incelemek için tıklayın.


Bizim Büyük Çaresizliğimiz /Barış Bıçakçı

“En büyük ahlaksızlık, demiştim kendi kendime, bir aşkı yaşamamaktır. Hayatı mümkün olan en geniş haliyle yaşamak gerekir, demiştim.”

Kitabı incelemek için tıklayın.


Kayıtsızlık Şenliği / Milan Kundera

"Zaman akıp gider. Onun sayesinde, öncelikle yaşarız, bu da demek oluyor ki, sanık ve yargıç oluruz. Sonra, ölürüz ve bizi tanımış olanlarla birkaç sene daha kalırız; ancak çabucak bir başka değişiklik olur: Ölüler yaşlı ölülere dönüşür, kimse onları hatırlamaz artık, hiçlikte yitip giderler; yalnızca bazıları, çok çok nadiren, isimlerini hafızalarda bırakırlar ancak bunlar da, yaşamış tüm şahitlerinden, tüm gerçek anılardan yoksun kalmış olarak kulaya dönüşürler."

Kitabı incelemek için tıklayın.


Sahip Olmak Ya Da Olmak / Erich Fromm

"İnsan, ona nasıl davranması gerektiğini söyleyen bazı güdülerin etkisi altında değildir. Ayrıca kendi bilinci, aklı ve hayal edebilme gücü gibi özellikleri vardır. İşte bu yüzden insanın yaşayabilmek için, kendine yön verecek bir düşünsel sisteme ve yücelteceği bir nesneye ihtiyacı vardır."

Kitabı incelemek için tıklayın.


Her Yerden Çok Uzakta / Ursula K. Le Guin

‘’Birçok konuda sık sık kavga ediyorduk; ikimiz de bir şekilde düş kırıklığına uğruyor ve bunun acısını ötekinden çıkartıyorduk. Ama bu kavgalar sadece beş dakika sürüyordu, çünkü henüz birbirimize kalıcı bir şekilde bağlanamayacağımızı, bağlılık olmadan cinselliğin bir işe yaramayacağını, öte yanda sevgi olmadan da yapamayacağımızı kesinlikle biliyorduk. Onun için elimizden gelenin en iyisi, şu anki haliyle, birlikte olmaya devam etmekti. Aslında iyinin de iyisiydi bu.’’

Kitabı incelemek için tıklayın.YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler