HABER

‘20-30 kadın ile birden imam nikâhı ile evlilik yapılması’ yasallaştı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Anayasa Mahkemesi'nin imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırmasına sert tepki gösterdi.

‘20-30 kadın ile birden imam nikâhı ile evlilik yapılması’ yasallaştı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Anayasa Mahkemesi'nin imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırmasına sert tepki gösterirken, "Bu kararınızdan sonra, zengin 'dindar erkeklerin' 20-30 kadın ile birden 'imam nikâhı' ile evlilik yapmasını yasallaştırdığınızın farkında mısınız? Erkeğin belli bir ücret karşılığında anlaşarak kadınla kıydığı Muta Nikâhının önünü açtığınızı göremiyor musunuz? Kadınlar ne olacak?" diye sordu.

Anayasa Mahkemesi, imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı.

Bu karara CHP'den ilk tepki gelirken Tunceli Milletvekili Aygün, önemli noktalara dikkat çekti.

Aygün, Twitter hesabından "Anayasa Mahkemesi'ne imam nikâhı soruları" başlığıyla açıklamalarda bulunan Aygün, şunları kaydetti:

"Anayasa Mahkemesi resmi nikâh olmaksızın imam nikâhı kıyan çiftlere ve imama verilen cezayı düzenleyen Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi nikâhsız birlikte yaşayanlara ceza verilmezken, dini nikâh kıyanlara ceza verilmesini Anayasanın 10. maddesindeki 'eşitlik' ilkesine aykırı bulmuş.

Anayasa Mahkemesi (Türkiye'de bu sıfata layık bir mahkeme kaldı mı?) böylece bir evde birlikte yaşayan kız ve erkekleri tıpkı Tayyip Erdoğan'ın gözüyle değerlendirdiğini kanıtlamıştır. Zira, Tayyip Erdoğan daha geçen yıl, 'Bu tür evlerin içine gerekirse müdahale ederiz' tehditleri savuruyordu. Şimdi Anayasa Mahkemesi Tayyip Erdoğan'ın diktatörlüğünü başka bir dinci düzenlemenin kılıfı olarak kullanıyor.

-"MUTA NİKÂHININ ÖNÜNÜ AÇTIĞINIZI GÖREMİYOR MUSUNUZ?"

'Aynı evde birlikte yaşayanlara ceza yoksa imam nikâhıyla birlikte yaşayanlara da ceza verilmez' diyen ve bu gerici tavrı Anayasanın 'eşitlik' maddesiyle açıklayan 'Anayasa Mahkemesi' üyelerine bir kaç soru:

1) Artık 'ben resmi nikâh yapmam, imamın nikâhı yeterlidir' diyerek mevcut hukuk düzenini tanımayanlara ne diyeceksiniz?

2) İmam nikâhı, resmi nikâhın alternatifi haline gelirse ne olacak?

3) Bu kararınızdan sonra, zengin 'dindar erkeklerin' 20-30 kadın ile birden 'imam nikâhı' ile evlilik yapmasını yasallaştırdığınızın farkında mısınız?

4) Erkeğin belli bir ücret karşılığında anlaşarak kadınla kıydığı Muta Nikâhının önünü açtığınızı göremiyor musunuz?

5) Muta Nikâhı, bu kararınızdan sonra yayıldığında sizin de üyesi bulunduğunuz 'mahkemelerin' toplumda ve hukukta herhangi bir işlevi kalacak mı?

-"EGEMENLİĞİNİZİ VE YETKİNİZİ İMAMA DEVRETTİĞİNİZİN FARKINDA MISINIZ?"

6) Egemenliğinizi ve yetkinizi imama devrettiğinizin farkında mısınız?

7) Kadınlar ne olacak? Öyle ya, nikâhta 'iki taraf' olduğuna göre, ortaya çıkacak ekonomik ve hukuki sorunlar nasıl çözülecek?

8) İmam nikâhıyla evlenen dinci zihniyete sahip erkek, hiç bir güvenceden yoksun karısına 'boş ol' dediğinde kadının durumu ne olacak?

9) İmam nikâhıyla yapılan evlilikte çocuğun soybağı (nesep) ne olacak?

10) İmam nikâhıyla yapılan bir evliliğin bitmesi durumunda çocuk ve kadın yönünden 'nafaka hakkı' ne olacak?

Anayasa Mahkemesi'nin bu sorulara vereceği herhangi bir cevap var mı?"

(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 160 yorum
Sayın vekilin zengin 'dindar erkeklerin' 20-30 kadın ile birden 'imam nikâhı' ile evlilik yapmasını yasallaştırdığınızın farkında mısınız? itirazı ile hangi dindarları kast ediyor acaba? Herhalde Müslümanları kastetmiyordur.İslamda şartları yerine getirebilecekse 4'kadar ruhsat var.Sayın vekilin bahsettiği olsa olsa "papaz nikahı"olur.Tabiki vekilimizin bağlı olduğu "imamlık" kurumunda 20-30 kadına ruhsat veriliyorsa onu bilemem.
@hamzatop 4'e kadar ruhsat var derken? Hangi çağda yaşıyorsunuz yazık. Kızınızın 3 kadınla evli bir adamla evlenmesini normal karşılarmısınız?
@baris_sahin_2014 Biraz bilimsel araştırmaları takip edersen, erkeklerde çok eşlilik geni bulundu. Bu da Kuran'ın insanı yaradan Allah tarafından gönderildiğine delildir. İslamiyet öncesinde erkeklerin evleneceği kadın sayısında sınır yoktu. 700 eşi olan bile vardı. İslam buna sınırlama getirdi. Böyle kuru kuruya ne bilime ne dine ne de tarihe dayanmayan temelsiz yorumlar yapmayın lütfen
@hamzatop Nerede yazıyor 4 Kadınla evlenilebilir. İslamı yaşayan vicdanlı insanlar zaten 4 kadın ile evlenmez. 4 kadın ile evlenmek olağanüstü şartlarda yani cihat durumlarında kadınlar sahipsiz kalmasın diye toplumun dengesini korumak için uygulanmıştır. Şimdi ülkemizde başta akepe varken ülkemizde böyle bir durum olmayacağına göre (!) kötüyü örnek gösterip İmam Nikahı dediğimiz dini nikahı yaygınlaştırmanın mantığı hangi kadın cinayetlerini önleyecektir.2015 Türkiye'sinde. İleri demokrasi denilen şey bu olsa gerek. Ayrıca bu durumu su istimal edileceği de aşikardır. Papaz nikahı demogojidir.
@hamzatop aklinizdan zorunuz mu var sizin?4'e kadar neyin ruhsati var,? Araba mi ev mi satin aliyorsunuz siz? yok oyle birsey ne dinimizde nede Asil TURK topluluklarinda. gecmiste 4 Kadin veya daha az, veya cok evliliklerde evlilik icin degil, kadinlar sahipsiz kalmasin diye nikaha alinirmis. bir de savaslardan dolayi asker kalmadigindan. Bunu dinimize alet etmeyiniz!!! su an ki devir de de bunlarin hic biri gerekli degil, dolayisi ilede bir taneden baska kisi ile evlenen, ne dini acidan need TURK luk acisindan caiz degil, bu resmen namussuzluk ve fahiseliktir.! Suctur kisacasi.!
@hamzatop kurban olasın papazlara bir kadından başka nikah düşürmiyen papazlara degilde 30 kadına dini nikah kıyan imam papazlarına bak sen
4 kadın la evlenmek ne demek ya insanlar her türlü ahlaksızlığı yapıyor sonra dini kılıf arıyor. O devirde 150 tane karısı olan varmış. 4 ile sınırlandırılmış. Ama 1 tane kadınla evlenmeniz sizin için daha hayırlıdır denmiş bunu neden kimse görmüyor. O yıllarda evlenmeyen kadınlar köle oluyor evlenirse statüsü artıyor bu gün öyle bir durum var mı.Bir kadına gücünüz yettide de fazlası kaldı yani. Şeyleri kalkmıyor kabahati kadınlarda arıyorlar.
@hamzatop boş ol sıradaki derse toplamı bulur 20-30,, siz onun da yolunu bulursunuz zinanın adı imam nikahı olur ne olacak kılf mı yok
@hamzatop KARDEŞİM BUNLAR İSLAMİYETTEN NE KADAR UZAK BİLİYOSUN BU YORUMLAR KASTEN YAPILIYOR İSLAMİYETİ YAŞAYAN BİR İNSANIN 4 KADINI BİLE ALMASI O KADAR ZORKİ
@hamzatop SAYIN TOP YUKARIDA 10 SORU VAR NEDEN 1 NE TAKILDIN? KONUYU GENİŞ AÇIDAN DÜŞÜN DİYECEĞİM AMA GENİŞ ADAM OLDUĞUN BAYAĞI BELLİ OLUYOR.
@hamzatop o zaman sen kızına 3 karılı bi adama verde kota dolsun olmazmı hamzatop
bu adam hala knuşuyormu ciddiye mi alıyorsunuz şu pkk liyı
Buraya yorum yazanlar o şahsı dikkate almıyor Mahkemenin 18 yaşından küçüklerin evlendirilmesinin önünü açtığı için yorum yazıyor. 18 yaşından küçüklere resmi nikah kıyılamıyor. İmamlarında dini nikah kıyarken resmi nikahı varsa kıyması gerekiyor. yani amaç 18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesine mani olmak. Bu karardan sonra babalar çocuk yaşta kızlarını satabilecek sapık erkekler çocuk yaşta kızlarla dini nikah kıyıp evlenecek. Bilmem anlayabildinmi.
ADAM DESEM ADAM DEĞİLSİN HAYVAN DESEM HAYVAN DEĞİLSİN TÜRÜN NEDİR SENİN.
NİYE BİR TARAFINA BİR ŞEY Mİ BATIRDI...ADAM GERÇEĞİ SÖYLÜYOR.
@ertanide TAMDA SANA BENZİYOR
@ertanide allah yarattı yaratana saygısızlık yapıyosun fikir özürlü
@ertanide o adam da Sizin Turunuz nedir acaba?
@ertanide la az Oyuncak Ç.ocuk değilsin ha
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler