HABER

ABD'nin YPG'ye gönderdiği silahlarda ortaya çıkan skandal detay: Kaydı yok!

ABD Başkanı Donald Trump’ın terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG’nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ağır silah verme kararının ardından gözler bu silahlara çevrildi. ABD, Ankara’nın tepkisine rağmen Rakka operasyonunda kullanmayı planladığı terör örgütü YPG’ye ilk sevkiyatı iki hafta sonra yapacak. Örgüte şimdiye kadar teslim edilen silahların ilk 4 araç dışındaki hiçbirinin kaydı tutulmadı.

11 aydan bu yana YPG’ye silah sevkiyatında bulunan ABD’nin, resmî iznin ardından ilk parti silahları 26 Mayıs’tan itibaren bölgeye sevk edeceği öğrenildi.

ABD’nin gönderdiği bütün askerî lojistik malzemeleri, 2014’ten bu yana örgüt içinde İngilizcesi çok iyi olan 5 kişi teslim alıyor. Örgüte teslim edilen silahların ilk 4 araç dışındaki hiçbirinin kaydı tutulmadı.

'ABD BÖLGEDE YENİ BİR İŞBİRLİĞİ İSTEMİYOR'

ABD’nin uzun zamandan bu yana PYD/PKK’ya Sincar bölgesinde silah temin ettiği ve lojistik geçişleri için çalıştığını ifade eden bölgedeki gözlemciler, “Trump bu imza ile bugüne kadar verilen silahlara meşruiyet kazandırdı. ABD bölgede yeni bir iş birliği istemiyor” yorumunu yaptı. ABD, Almanya, Hollanda, Fransa’nın 1.5 yıldır 61 tır ile PKK/PYD’ye orta ölçekli silah sevkiyatı yaptığını belirten kaynaklar, “ABD, Rakka operasyonu için PYD’ye havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve drone’lar gönderecek” dedi.

'ABD İLE PKK 3 HAFTADIR BU HATTI KULLANAMIYOR'

ABD, 11 aydan bu yana Sincar dağı ve Suriye sınır hattındaki Karaçok dağındaki 7 lojistik hat üzerinden askerî lojistik sevkiyatı yapmıştı. Ancak TSK’nın savaş uçaklarıyla PKK’nın lojistik hattını vurması üzerine, ABD ile PKK üç haftadır bu hattı kullanamıyor. Washington yönetimi, PKK/PYD’ye silah sevkiyatını bir kez daha başlatmak için bölgeye 11 askerî danışman gönderdi. Lojistik sevkiyat için fizibilite çalışmalarına başlayan danışmanların sivillerin yoğun olarak bulunduğu Derik hattı ile Sincar hattını kullanmak için karar aldığı öğrenildi.

SİLAHLARIN KAYDI YOK

ABD’nin gönderdiği bütün askerî lojistik malzemeleri, 2014’ten bu yana örgüt içinde İngilizcesi çok iyi olan 5 kişi teslim alıyor. Örgüte teslim edilen silahların ilk 4 araç dışındaki hiçbirinin kaydı tutulmadı. ABD son 12 günden bu yana Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’nin kontrolündeki bölgede kurduğu 6 askerî üs bölgesine lojistik malzemeler taşımaya başladı. Lojistik malzemeler arasında zırhlı araçlar, askerlerin uzun vadeli ihtiyaçları için sağlık ve gıda malzemeleri bulunuyor. ABD’nin 5 ay süre ile PKK/YPG’nin kullanması için yapacağı ilk sevkiyat için tarihin 26 Mayıs olduğu öğrenildi.


Geri Dön