HABER

YPG'ye silah yardımı kararının ABD basınından ilginç iddia

ABD'nin terör örgütü YPG'ye ağır silahlar verme kararı Türkiye'nin büyük tepkisini çekti. Tam bu süreçte Wall Street Journal (WSJ) gazetesinden dikkat çeken bir iddia geldi. WSJ'nin haberine göre, ABD, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü mücadelede, iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımının artırılmasına karar verdi. Habere göre, ABD'li askeri kaynaklar bunun ABD tarafından temin edilen insansız hava araçları ve diğer askeri malzemelerin ikiye katlanması anlamına geleceğini söyledi

YPG'ye silah yardımı kararının ABD basınından ilginç iddia

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ağır silah sevkiyatı yapılmasını onaylamıştı. Haberde, ABD'nin PKK'ya karşı istihbarat faaliyetlerinin artırılması kararının, Türkiye'nin 'endişelerini' giderme amacı taşıdığı ifade ediliyor. Ankara'da ABD ve Türkiye'nin terör örgütüne karşı oluşturduğu istihbarat merkezinin güçlendirileceği öne sürülürken, bunun ABD'nin daha fazla istihbari malzeme temin etmesi anlamına geldiği belirtiliyor.

WSJ'ye konuşan askeri kaynaklar, ABD'nin söz konusu planının henüz son aşamaya gelmediğini belirtirken, ABD'nin politikasını eleştiren kesimin ülkenin Irak ve Türkiye'de PKK'ya karşı gelmesine rağmen, örgüte bağlı YPG'ye destek vermesini mantıksız bulduğu belirtiliyor.

PYD'DEN FLAŞ AÇIKLAMA: TÜRKİYE'YE KARŞI KULLANMAYACAĞIZ

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'un Rakka operasyonuna yönelik olarak YPG'yi silahlandırması kararına ilişkin tartışmalar sürerken PYD'den "silahları Türkiye'ye karşı kullanmayacağız" sözleri geldi.

Erbil merkezli K24 tv kanalına konuşan PYD'nin silahlı kadın kolu YPJ lideri Nesrin Abdullah, ABD'nin kendilerine vereceği silahları "Türkiye'ye karşı kullanmayacaklarını" öne sürdü ve silahların sadece "YPG'ye değil, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatısı altında savaşan tüm güçlere dağıtılacağını" kaydetti.

Abdullah, "Tabka ilçesi ve barajının SDG güçleri tarafından IŞİD'den alındığını, bundan sonraki hedeflerinin Rakka'nın merkezi olacağını" duyurduğu programda "Biz her zaman sınırlarımızı koruduk ve komşuluk ilkelerine bağlı kaldık. Bundan sonra bizim Türkiye'ye karşı savaşmak ve bu silahları Türkiye'ye karşı kullanmak gibi bir niyetimiz de olamaz" savlarını da dile getirdi.

ABD, YPG'YE VERDİĞİ AĞIR SİLAHLARLA İLGİLİ TÜRKİYE'YE GARANTİ VERDİ

New York Times'ın haberine göre PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye verilecek olan ağır silahlarla ilgili Türkiye'ye güvenlik garantileri verildi.

ABD'ye giden Türk heyetine “Silahları, DEAŞ ile mücadele dışındaki amaçları için kullandıkları ya da silah kaçakçılığı yaptıkları tespit edilirse sevkıyat kesilecek. Savaş bitince de silahlar geri alınacak” güvencesi verdiği öğrenildi.

İşte ABD'nin Türkiye'ye verdiği garantiler:

1- YPG'ye verilecek silahların tümü sayılacak ve kayıt altına alınacak.

2- Silahların sayısı operasyonel gerekliliğe uygun olacak. Sadece yeterli sayıda silah verilecek. Kullanımları ABD askeri tarafından denetlenecek.

3- Dağıtılan silah ve mühimmatın başka bir yerde kullanıldığı ortaya çıkarsa tüm silah akışı kesilecek.

4- Rakka operasyonu biter bitmez YPG'nin elinde kalan tüm ağır silahlar toplatılacak.

5- Rakka özgürleştirildikten sonra bu kentte YPG'liler kalmayacak. Kentin yönetimi ve güvenliğini Suriyeli Araplar sağlayacak.

ABD'Lİ ALBAY "SİLAHLAR GERİ ALINMAYACAK" DEMİŞTİ

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, terör örgütü PYD/PKK’ya verilecek silahların bir kısmının Suriye’de olduğunu ve silahların DEAŞ ile mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söyledi.

ERDOĞAN: TEMENNİ EDİYORUM Kİ YANLIŞTAN BİR AN EVVEL DÖNÜLÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) silah yardımı yapılmasını onaylamasını yorumladı. Erdoğan, "Temenni ediyorum ki yanlıştan bir an önce dönülür" dedi.

Erdoğan, Ankara'da ağırladığı Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Suriye ve Irak'taki her gelişmenin Türkiye için doğrudan milli güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Müttefiklerimizin terör örgütlerinin yanında değil yanımızda yer alacağına inanmak istiyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, ABD'nin kararı ile ilgili endişelerini, 16 Mayıs'ta Donald Trump ile yapacağı görüşmede ayrıntılı bir şekilde aktaracağını kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım da daha önce ABD yönetiminin YPG'ye silah yardımına onay vermesine tepki göstermiş, "Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır" demişti.

Beyaz Saray'dan 16 Mayıs'taki randevuya ilişkin yapılan resmi açıklamada ise, "İki lider, terörizmle mücadele konusundaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi için bir araya gelecekler" denildi.

YPG'YE GÖNDERİLECEK SİLAHLAR

BBC Washington Muhabiri Gary O'Donoghue, bir Pentagon kaynağının, YPG'ye mühümmat, hafif silahlar, makinalı tüfekler, ağır makinalı tüfekler, iş makineleri ve zırhlı araçlar gönderileceğini söylediğini aktardı.

BBC'ye konuşan kaynak, ABD'nin Rakka operasyonu sonrası YPG'ye verilan silahları "geri almak isteyeceğini" söyledi.

Aynı kaynak ABD'nin YPG'den istediği güvenceyi aldığını, Kürt güçlerin Rakka'nın IŞİD'den geri alınması sonrası kentten ayrılacaklarını ve şehrin yönetimini Araplara bırakacaklarını da sözlerine ekledi.


Geri Dön