HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika ABD ve YPG açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Sierra Leone Cumhurbaşkanı Koroma'yla düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'yle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ABD'nin terör örgütü YPG'ye ağır silah yardımına ilişkin "Açıkça ifade ediyorum, Suriye ve Irak’ta her gelişme bizim için doğrudan milli güvenlik meselesidir. Alınan kararla ilgili endişelerimizi 16 Mayıs’ta Başkan Trump ile yapacağımız görüşmede ayrıntılı biçimde kendilerine ifade edeceğim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Sierra Leone Cumhurbaşkanı Koroma'yla bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump yönetiminin Suriye'deki örgütlere silah göndermesine tepki gösterdi.

ABD’nin YPG’ye silah kararına ilişkin Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Dün akşam ABD yönetimi tarafından bir kısmı basına yansıyan kararlar hakkındaki görüşlerim, komşumuz Suriye’de 6 yıldır 1 milyon insanın hayatına mal olan yıkıcı ve bölgeyi istikrarsız hale getiren bir iç savaş yaşanıyor. Terör örgütlerinin Suriye’deki kaosu fırsata çevirmeye çalıştığını görüyoruz. Türkiye olarak başından beri tavrımızı, demokrasiden, meşruiyetten, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana koyduk. İnsani drama tepkisiz kalamadık.

"UZUN ZAMAN SABRETTİK"

Bizleri rahatsız eden terör eylemleri zaman zaman tehdit oluşturan bu terör eylemelerine karşı uzun zaman sabrettik. Belli bir noktadan sonra artık sabrın sonu geldi ve atılması gereken adımları atmaya başladık. 3 milyon Suriyeliye kapısını açana Türkiye oldu. İyi kötü terör denilemeyeceğini ortaya koymaya çalıştık. Suriye’deki cinayet şebeklerinin tamamına karşı kararlı bir şekilde mücadele ettik.

"DEAŞ İLE MÜCADELE BAŞKA TERÖR ÖRGÜTÜYLE YÜRÜTÜLMEMELİ"

DEAŞ terör örgütüne en büyük zayiatı verdiren Fırat Kalkanı harekatı bu tavrımızın en somut örneğidir. Bu harekat başka bir terör örgütüne muhtaç olunmadığını tüm dünyaya ispat etmiştir. DEAŞ terörü ile mücadele tavrımız bugün de aynıdır. Hangi gerekçe ile olursa DEAŞ terör örgütü ile mücadele bir başka terör örgütü ile yürütülmemeli. Böyle bir adımın Suriye’nin ve bölgenin geleceğini tehlikeye sokacaktır.

"MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR"

Geçmişte atılan yanlış adımların Suriye getirdiği durum ortadadır. Bir kez daha açıkça ifade ediyorum. Suriye ve Irak’taki her gelişme bizim için doğrudan milli güvenlik meselesidir. Müttefiklerimizin terör örgütlerinin yanında değil yanımızda yer alacağına inanmak istiyoruz.

"BAŞKAN TRUMP’A BİZZAT İFADE EDECEĞİZ"

Alınan karar ile ilgili endişelerimizi 16 Mayıs’ta Başkan Trump ile yapacağımız görüşmelerde ayrıntılı bir şekilde kendilerine bizzat ifade edeceğiz. 25 Mayıs’taki mini NATO zirvesinde de müttefiklerimiz ile konuyu masaya yatıracağız. Bölgenin istikrarını garanti altına alacak. Suriye’nin gerçekleri ile uyumlu bir sonuca ulaşmamızı sağlayacağına inanıyorum. Temenni ederim ki ifade edilen bazı gerçeklerden ABD’ye gitmeden bir an önce dönülmüş olunur. Çünkü bu olayları yaşayan biziz. Açıklamaları yapanların olaylarla ilgisi yok. Biz bunları yaşıyoruz.

"TEMENNİ EDİYORUM Kİ YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLÜR"

Sınır boylarımızda şehitlerimiz oldu. Suriye’nin bölünmesine karşı olduğumuzda her zaman söyledik. Aklı selim ile çözülmesinden yanayız. Temenni ediyorum ki yanlıştan bir an önce dönülür."

Geri Dön