HABER

Adil Gür'ün açıkladığı anketle ilgili dikkat çeken iddia

A&G araştırma şirketinin sahibi Gür, referanduma kısa bir süre kala son anket verilerini açıkladı. Gür'ün açıkladığı ankete göre 'evet'in oy oranı yüzde 60.8. Anket açıklandıktan sonra, Araştırmacı Murat Gezici, bu anketin 'hayır'cıları sandıktan uzaklaştırma amacı taşıdığını yazdı. CHP'li Çıray ise anketle ilgili yaptığı açıklamada, 10 Nisan'da attığı tweet'e dikkat çekerek haklı çıktığını ifade etti.

Adil Gür'ün açıkladığı anketle ilgili dikkat çeken iddia

A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür'ün, referanduma 2 gün kala açıkladığı anket büyük tartışma yarattı.

Gür'ün açıkladığı anketin sonucu, referandum araştırmalarında bugüne kadar 'evet' ve 'hayır' oy oranlarında en fazla farkın olduğu anket özelliği taşıyor. Anket verilerine göre, 'evet' oranı yüzde 60.8. Gür'ün anketi açıklamasından sonra yine yaptığı anketlerle bilinen Murat Gezici, anket sonucunun belirli bir amaç uğruna yapıldığını savundu. CHP Milletvekili Aytun Çıray ise Twitter'dan kritik bir açıklama yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, A&G araştırma şirketi sahibi Adil Gür hakkında gündem yaratacak bir iddiada bulundu.

CHP'li Çıray, 10 Nisan'da A&G'nin "birkaç gün içerisinde ‘evet'leri yükselmiş gibi gösterek ‘hayır'cıların sandığa gitmemesine sağlayacaklar" diyerek kritik bir iddia ortaya atmıştı.

Çıray 10 Nisan'da Twitter'dan yaptığı açıklamada, kaynağının Cumhurbaşkanlığı Sarayı olduğunu savunurken, A&G şirketinin bugün açıkladığı referandum anketiyle ise bu iddiasının doğrulandığını yazdı.

Kılıçdaroğlu da anket sonucu açıkladı

Kılıçdaroğlu, referandum süreci ve anketlerle ilgili açıklamalarda bulunarak, "En son gelen tahmin 53 civarında 'hayır' oyu olacağı yönünde bir tablo var.

Bunun içinde gizli oy dediğimiz, 'Acaba bu düşüncemi açıklarsam yani 'hayır' dersem başıma bir şey gelir mi?' diyen kitle de var. Onların önemli bir kısmı zaten 'hayır'dan yana tavır takınıyor. Sandığa gidiş oranı ne kadar yüksek olursa 'evet' ile 'hayır' arasındaki fark 'hayır' lehine o kadar büyümüş olur" dedi.

HM

Geri Dön