HABER

İşte son anket sonuçları

16 Nisan Anayasa değişikliği referanduma iki gün kala araştırma şirketleri referandum için yaptıkları son anket sonuçlarını açıklamaya başladı. KONDA ve Themis araştırma şirketleri en son yaptıkları araştırmaları kamuoyuyla paylaştı. Yapılan iki ankette birbirinden farklı sonuçlar ortaya çıktığı görülüyor. İşte referanduma 48 saat kala Konda ve Themis şirketleri tarafından açıklanan iki referandum anketi.

İşte son anket sonuçları

Türkiye'nin kaderini belirleyecek referanduma kısa bir süre kala anket şirketleri, son araştırma sonuçlarını açıklamaya başladı.

KONDA ve Themis araştırma şirketleri, son yaptıkları anketleri açıkladılar. İşte anketler ve sonuçları.

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği kanununa ilişkin referandum için tahminini ilk kez açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA'nın yüzde 99 güven aralığında hata payını artı-eksi yüzde 2,2 olarak duyurduğu araştırmasına göre, "Evet" oyu yüzde 51,5 oranında önde gözükürken, "Hayır" oyu ise yüzde 48,5 bandında.

Araştırma sonuçlarına göre, halen kararsız olan ve sandığa gitmeyeceğini açıklayanların oy oranı yüzde 9 olarak yer alıyor. Konda, hata payı ve kararsız seçmen oranına da dikkat çekerek, şu notu düştü:

"Yaptığımız çok boyutlu istatistiki analizlerde kararsızların bir tercih lehine yöneleceğini gösteren bir bulguya rastlanmamıştır.

Bu bulgular araştırma hata payı dahilinde değerlendirildiğinde sonuca dair halen kesin bir yargıda bulunmak yanıltıcı olabilecektir."

Seçime katılımın yüzde 90 mertebesinde olacağı tahmin edilen ve yurt dışı seçmenlerin oylarının hesaba katılmadığı belirtilen araştırma, 30 ilin 124 ilçesine bağlı 197 mahalle ve köyde 3 bin 462 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayanıyor.

THEMİS: EVET: YÜZDE 46,1 HAYIR: YÜZDE 53,9

Sözcü'de yer alan haberde, Themis Araştırma A.Ş. ortağı Koray Yücel’in duyurduğuna göre şirket tarafından 8-12 Nisan tarihleri arasında yapılan anketin sonuçları şu şekilde:

TÜRKİYE GENELİ

Themis’in anketine göre; Türkiye genelindeki sonuçlar (kararsızlar dağıtıldıktan sonra) şu şekilde:

EVET: Yüzde 46,1
HAYIR: Yüzde 53,9

İSTANBUL’DA FARK DAHA FAZLA

Anketin İstanbul sonuçlarına göre rakamlar şu şekilde sıralanıyor;

EVET: Yüzde 36,7
HAYIR: Yüzde 48,5
Kararsızlar: Yüzde 12,1
Kullanmayacaklar: Yüzde 2,8

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra:

EVET: Yüzde 43,1
HAYIR: Yüzde 56,9

HM

Geri Dön