HABER

Adnan Oktar davasında dikkat çeken sözler! "Kadınların bizden etkilenmesi neden garipseniyor?"

Adnan Oktar organize suç örgütü davasında mütalaaya karşı savunmalar alındı. Mütalaaya karşı savunma yapan tutuklu sanıklardan Rasim Çoşkun Varlıbaş'ın ifadeleri dikkat çekti. Varlıbaş, "Kadınların bizden etkilenmesi neden garipseniyor? Bunun için neden örgüt kurmak gerekiyor anlamış değilim. Örgüt değiliz." ifadelerini kullandı. Öte yandan duruşma, savunmaların alınmasına devam edilmek üzere 25 Ekim Salı gününe ertelendi.

Adnan Oktar davasında dikkat çeken sözler! "Kadınların bizden etkilenmesi neden garipseniyor?"

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik hükmün istinaf tarafından usulden bozulmasının ardından 72'si tutuklu 215 sanığın yeniden yargılandığı davada, tutuklu sanıkların mütalaaya karşı savunmalarının alınmasına devam edildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince, Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülen davanın 20. duruşmasına, Oktar'ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

"BUNLAR UTANÇ VERİCİ ŞEYLER"

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan tutuklu sanık Mert Sucu, polislere karşı öldürmeye teşebbüs suçundan yargılandığını belirterek, "Terör örgütleri dışında, polise gözeterek kimse bir eylem yapmaz. Benim ne kasıtla yaptığım ortaya konulmamış. Bunlar utanç verici şeyler. Şirketim var, iş adamıyım. Bunlara bakılması gerekir. 4 sene geçti, mütalaada bu konu açıklanmamış. Adnan Oktar'ın kaçışı için zaman kazandırdığım iddiaları var. Adnan Oktar saat 17.00'de çıkmış, polisler 17.30'da gelmiş. Ben neyin zamanını kazandıracağım. Ben konuttan Adnan Oktar'ın çıktığını bile bilmiyordum." dedi.

Kimseyle bir husumeti olmadığını söyleyen Sucu, kendisinin ve tüm arkadaşlarının beraatini istedi.

Bir diğer tutuklu sanık Oğuzhan Sevinç de suç örgütü olmadıklarını ve delillerle bu durumu ispatladıklarını savunarak, "Allah bize güzel ortamlarda, güzel insanlarla birlikte olmayı nasip etti. Biz her zaman dimdik karşınızda duracağız. Vicdan rahatlığıyla konuşuyorum, siz de inşallah vicdan rahatlığıyla karar verirsiniz." diye konuştu.

l1

"HERKES ETKİLEYİCİ"

Mütalaaya karşı savunma yapan tutuklu sanıklardan Rasim Çoşkun Varlıbaş da son derece kaliteli, eğitimli, aklı başında insanlar olduklarını söyleyerek, "Herkes etkileyici. Kadınların bizden etkilenmesi neden garipseniyor? Bunun için neden örgüt kurmak gerekiyor anlamış değilim. Örgüt değiliz. İnşallah siz beraat kararı verirsiniz, kurtuluruz. Üniversite yıllarında Adnan Bey'in kitaplarını okudum, nasıl yardım edebilirim diye araştırdım. Kur'an'a tabiyiz. Başımıza ne geliyorsa bu yüzden geliyor." ifadelerini kullandı.

Sanıklardan Rasin Kotin de hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, lehine olan delillerin toplanmadığını öne sürdü.

Bir diğer tutuklu sanık Salih Tınar ise örgütsel amaçla şirket kurduğu yönünde iddialar olduğunu ifade ederek, "Gelirimin olmadığına ilişkin bilirkişi raporları var. Yurt dışı ihracatlarım var. 192 kişi yanımda çalıştı ama 'gelirim yok' deniliyor. Kitap dağıtımıyla bana yüksek para geliyormuş, amacım maddi kazançmış. Ama kitaplarım çok ucuz diye sitem ediliyordu. 60 bin dergi bastığımda, 360 bin kitap ve DVD bedava veriyordum ve bunu her ay yapıyordum. Hiçbir vergi ve SGK borcum yok. Allah'ın izniyle götürmeye çalışıyorum şu an." diye konuştu.

Savunma yapan diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek, beraatlerini istedi.

Duruşma, savunmaların alınmasına devam edilmek üzere 25 Ekim Salı gününe ertelendi.

l2

MÜTALAADAN

Duruşma savcısı tarafından 19 Eylül'de hazırlanan 445 sayfalık mütalaada, elebaşı Adnan Oktar'ın 1994'te örgütün dışarıya açılması yönünde talimat verdiği ifade ediliyor.

İmkanı olanların iş kurması, iş kuramayanların ise iş bulmaları ve kazandıkları paraları örgüte "infak" adı altında getirmeleri talimatlarının iletildiği yer alan mütalaada, yapılan harcamalara ilişkin örgüt liderinin sürekli bilgilendirildiği ve örgüt içinde tüm harcamaların son kararının örgüt lideri tarafından verildiği belirtiliyor.

Silahlı terör örgütü FETÖ ile Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü'nün oldukça benzer saiklerle hareket ederek, insanların dini hassasiyetlerini manipüle ettikleri bilgisine yer verilen mütalaada, dönemin siyasi ve sosyal koşullarına göre söylem geliştirdikleri ve faaliyetlerini buna göre tanzim ettikleri vurgulanıyor.

Mütalaada, sanıkların, Akkuyu Nükleer Santral Projesi, Suriye politikaları ve Türkiye-Rusya'yı ilgilendiren istihbari konularda bilgi toplama, ayrılan örgüt üyelerinin zor durumda bırakılmaları için FETÖ'cü olduklarına ilişkin yabancı istihbarat birimlerine bilgi verilmesi şeklindeki eylemlerde bulundukları aktarılıyor.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen sanık ve katılanların beyanlarına göre örgüt lideri sanık Adnan Oktar'ın özellikle kadın örgüt mensuplarına yönelik "bakışını beğenmediği, yanlış hitap ettiği, kendisine itiraz ettiği/karşı çıktığı" gibi sebeplerle küfür ve hakaret içerikli sözler kullanarak veya darbedip psikolojik ve fiziki şiddet uyguladığı anlatılan mütalaada, Oktar'ın ayrıca örgüt üyelerinin eğitim alma hakkını engellediği bildiriliyor.

Mütalaada, Oktar'ın sistematik şekilde örgüt mensuplarına cinsel istismarda bulunduğu, örgüt üyelerinin bir kısım bürokrat, siyasetçi, gazeteci, kamu görevlisi ve sivil vatandaşlara yönelik kişisel bilgileri kaydedip Oktar'a sundukları, bu verilerin arşivlenmiş şekilde muhafaza edildiği kaydediliyor.

l3

Esas hakkındaki mütalaada, örgüt elebaşı Oktar'ın, "örgüt yöneticiliği", "FETÖ silahlı terör örgütüne yardım", "siyasal veya askeri casusluğa teşebbüs", "eziyet", "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "birden fazla kişiyle birlikte birden fazla kez çocuğa karşı cinsel istismar", "cinsel saldırı", "cinsel saldırıya teşebbüs", "kişisel verilerin kaydedilmesi", "tehdide azmettirme" suçlarından 232 yıl 9 aydan 1198 yıla kadar hapsi isteniyor.

Örgüt yöneticisi konumundaki diğer sanıklar Tarkan Yavaş, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Yeliz Sucu, Ayşegül Hüma Babuna ve Fatma Ceyda Ertüzün'ün de benzer suçlardan cezalandırılması istenen mütalaada, 71 tutuklu sanığın mevcut hallerinin devamı talep ediliyor.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021'de açıkladığı kararında, "örgüt yöneticisi olmak" suçundan yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna'ya ayrı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa "örgüt üyeliği" suçundan 4 yıl 6'şar ay, 20 sanığa da "örgüte üye olmak", "gerçeğe aykırı mal bildirme", "örgüte yardım etme", "suçluyu kayırma", "ruhsatsız silah taşıma" ve "tehdit" suçlarından 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası vermişti.

l4

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan 12 sanığa "örgüte üye olmak" suçundan 11'er ay hapis cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu'nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3'ünün tüm suçlardan beraatine hükmeden mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık'ın tutuklanmalarına karar vermişti.

Bir kısım sanıkların bazı suçlardan beraatini kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli suçlardan 3 yıl ile 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırmıştı.

l5

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84'ü tutuklu 215 sanık hakkında yerel mahkemece verilen hükmü usulden bozmuştu.

İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri süre ve haklarındaki hükümlerle ilgili bozma nedenleri dikkate alınıp tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda, suç örgütü lideri Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Sucu, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy'un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin "usul ve yasaya aykırı" olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti.

l6

İtirazın reddedilmesinin ardından Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yeniden itirazda bulunmuştu.

İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61'i hakkında "cinsel saldırı" suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 61 sanıktan 50'si tutuklanmış, dava dosyası ilk derece mahkemesine gönderilmişti. (AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler