Çekirgeler o ülkeyi istila etmişti! Yüksekova'da şaşırtan görüntü

İran'da ortaya çıkan çekirge istilası görüntüleri dünyada yankı uyandırmıştı. Dikkat çeken olayın ardından Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde endişelendiren görüntülere rastlandı. Kış mevsimine rağmen Yüksekova'da gözlenen çekirge istilası ile ilgili Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili'den geldi.

Afrika’dan başlayarak yayılan ve Türkiye'nin İran ile Irak sınırına kadar gelen çekirge istilasını değerlendiren Prof. Dr. Hasan Sevgili, çöl çekirgesi sürüsünün Türkiye’ye gelebileceğini düşünmediğini belirtti. Sevgili, "Geliyorlar bizi yok edecekler’ gibi bir durum yok. Ülkemizde var olan tehdit edici türler var, bunları kontrol etmek gerekiyor" dedi.

İlçede esnaflık yapan Übeyit Kartal adlı vatandaş, sabah saatlerinde dükkanını açtığında kapı önünde büyük bir çekirge gördü. Eline aldığı peçeteyle çekirgeyi yakalayan Kartal, “Bu mevsimde çekirgenin Yüksekova’da olması beni çok şaşırttı. Büyük ihtimal bu İran ve Irak’tan gelmiş olmalı. Ben metreyle ölçtüm, tam 8 santimetre uzunluğundadır. Allah’tan şimdi havalar soğuk, yoksa gelirlerdi” dedi.

'Muhtemelen bu çekirge Irak ve İran'da görülendi'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Depremler,savaş,corona,çekirgeler....Bütün bunlar sizce tesadüf veya normal doğa olayları mı??????
virüsü bilmem ama gerisi doğa olayı.
Tamamen tesadüf... Planlanmış bir şey değil yani tarih boyunca her dönemin kendine göre insanı ve toplumla ı zorlayan sıkıntılar olmuştur orta çağda veba yakın çağlarda savaşlar 20.yy ekonomik buhranlar vb yani bundan bşr mesaj falan çıkarmayın
@mehmet_1977_efzah Gördüğünüz her şeyi kıyamete yormayı bırakın kardeşim.Binlerce yıldır insanlar felaketler yaşadılar. Corona virüs olayıda tamamen yapılmış bir biolojik silahtır. Amaçları dünya üzerinde insanları İzole etmek korku ve paniğe sürüklemek.Yakın tarihe bakın Kus gribi domuz gribi ispanyol gribi afika kıtasında ebola Hepsi yaşandı ortaçağda avrupada özellikle italyada vebadan milyonlar öldü AMA KIYAMET KOPMADI ...
Evet Bildiğin normal doğa olayları sen ne sandın kıyametmi?
kiyamet vaktii
soğukta hepsi geberir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler