HABER

Eşcinsel ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar da eşcinsel olur mu?

Eşcinsel ebevynlerin, çocuklarının eğitiminde başarısız olacağı görüşleri, anne-baba karmaşası yaşayacağı ve 'eşcinsel ebeveynlerin çocukları eşcinsel olur' miti hızla yayılıyor.

Eşcinsel ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar da eşcinsel olur mu?

Selim Gerçeker / Mynet Haber

Miti savunanlara göre eşcinsel aileler çocuklarını kendi cinsel yönelimlerine göre yetiştirebilir. Ancak Cambridge Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmada bu tür savların yanlış olduğu görülüyor.

Üniversitenin yaptığı araştırma bizlere eşcinsel ebevynlerin yetiştirdiği çocuklarla heteroseksüel ebeveynlerin yetiştirdikleri çocuklarlın gelişimi arasında bir fark olmadığını gösteriyor. Cambridge Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği bu araştırmaya 130 aileden 41 gay, 40 lezbiyen ve 49 heteroseksüel çift katıldı. İngilitere'deki 70'den fazla evlat edindirme merkezindeki kayıtlardan çocukların aile içi uyumları, davranışları ve uyum düzeyi incelendi.

Araştırmanın raporunu yazan Cambridge Üniversitesi Aile Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Susan Golombok, Ailelerin çocuk yetiştirirken farklılıktan çok benzerlikler gösterdiğinin altını özellikle çiziyor.

Bir başka araştırma da Melbourne Üniversitesi'nden geldi. Geçtiğimiz yıllarda gay ve lezbiyen ailelerin çocuklarının eğitim refah seviyelerini ölçmek için yapılan araştırmaya 315 LGBTİ ebeveyn ve 500 çocuk katıldı. Araştırmaya göre aile uyumu ve sağlığı konusunda eşcinsel ebeveynlerin çocukları akranlarına göre 6 puan fazla alırken, davranış ve ruh sağlığı konusunda eşit puanlar alıyor. Yani kısaca arada hiçbir fark yok. Hatta bazı alanlarda eşcinsel ebeveynlerin çocukları daha avantajlı...

Araştırmalara bakıldığında iki babanın ya da iki annenin evlat edinmesinde sakıncadan çok yarar bile olabilir. Özellikle cinsellik eğitimi göz önüne alındığında eşcinsel aileler çocuklarını herhangi bir cinsel eğilime zorlamıyor, kimliklerinin zamanla ortaya çıkacağını vurguluyorlar.

Dünyanın birçok yerinde eşcinsel çiftler evlat ediniyor ve onların bakımlarını sağlayarak ihtiyacı olan çocuklara anne-baba oluyorlar. Malumunuz babalar günü dolayısıyla korkusuzca eşcinsel olduklarını açıklayan ünlülerden babaları seçerek mutlu yaşantılarına küçük bir gezi yapalım...

Neil Patrick Harris - David Burtka

"How I Met Your Mother" dizisinden Barney Stinson karakteriyle tanıdığımız Neil Patrick Harris, 10 yıl gizli sürdürdüğü ilişkisi David Burtka ile geçen yıl evlenip 2010'da taşıyıcı anne yoluyla ikiz çocuk sahibi oldular. Başarılı oyuncu, eşi ve çocuklarıyla mutlu birliktelik geçirirken Sosyal Medyayı aktif kullanmaktan da çekinmiyor.

Elton John - David Furnish

Müzik dünyasının duayenlerinden olan Elton John, 20. yüzyılda eşcinsel olduğunu açıklayıp resmi olarak evlilik gerçekleştirerek tüm dünyada konuşulan bir numaralı isim haline gelmişti. Cesaretinden hiçbir zaman ödün vermeyen efsanevi sanatçı eşi David Furnish ile iki çocuklu mutlu bir hayat yaşıyor. John ve Furnish de taşıyıcı anne yoluyla iki çocuk sahibi oldu.

Ricky Martin - Carlos Gonzales

Dünyaca ünlü şarkıcı Ricky Martin ve Carlos Gonzales de ikiz sahibi çiftlerden bir diğeri. Matto ve Valentino adındaki ikizler tatlılıkları ve mutluluklarıyla dikkat çekiyor. Her ne kadar ikili kendi arasında anlaşamasa da bu durumu çocuklarına yansıtmamayı çok iyi beceriyorlar.

Robbie Rogers - Greg Berlanti

LA Galaxy takımının eski oyuncularından Robbie Rogers eşcinsel olduğunu itiraf ettikten sonra futbolu bırakıp DC’nin dizileri Arrow, Flash ve Supergirl'ün yapımcısı olan Greg Berlanti ile mutlu birlikteliğe başladı. Bununla birlikte geçen sene de çok güzel bir erkek çocuk evlat edinerek mutluluklarını taçlandırdılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler