SPOR

CANLI

Fatih Terim'den sert çıkış: 'Top, tüfek...'

A Milli Futbol Takımımızın, EURO 2016 Elemeleri'nde İzlanda ile oynayacağı kritik maç öncesi Fatih Terim ve Arda Turan basın toplantısı düzenledi.

Fatih Terim'den sert çıkış: 'Top, tüfek...'

İşte Fatih Terim'in açıklamaları;

'GİDELİM DE NASIL GİDERSEK OLUR'

Herkese iyi akşamlar. Tarihinden ilk kez katılmayı hakeden İzlanda'yı tebrik ediyorum. Tüm İzlanda'lı futbolcuları tebrik ediyorum İzlanda halkına hayırlı olsun. Grubu domine ettiler ve liderliği halen sürdüyorular. Saygıyı, sevgiyi ve tebriği hakediyorlar. Sevgili dostum Larsa tebriklerimi sunuyorum. Ümit ederim yarın buradan Bir şeye hak kazanmış olarak çıkarız çünkü şuan da önümüzde 3 yol var. Bir tanesi ipin üstünde uçurum olan yerlerde oynadık. Hollanda'nın kazanması bizim kaybetmemiz bu olabilecek bir şey.. İkincisi beraberlik yolu... Bir diğeri İspanya'nın kazanması halinde direkt gitmesi. Biz bunlardan sondan başlayarak arzuluyoruz yoksa nasıl gidersek gidelim bütün düşüncemiz bu... Ben ve oyuncularım buraya kadar getirdiğimiz bir şeyi buradan vermek istemiyoruz ve buna da inanıyoruz.

'3,5 YAŞINDA BİR ÇOCUĞUN KAFASINA MERMİ GİRİYORSA...'
Açıkcası çok zor bir durum... Bu ülkenin milli takım başka bir parçası hepimiz bir parçasıyız. Bu çocuklarda bu işin en önemli mesajını vermek için çarpışıyorlar, didiniyorlar uğraşıyorlar. Böyle bir ortamda bunları görmek, duymak ve yaşamak hiç birimiz için sağlıklı değil. Oyuncular için de sağlıklı değil. Allah yardım ediyor sanıırm bize çünkü çok kolay bir şey değil. Eğer 9 yaşındaki bir çocuk böyle durumlardan ölüyorsa televizyonda izledim. 3,5 yaşındaki bir çocuğun kafasına mermi giriyorsa. Televizyonda Veysel'i dinledim avukat olmak istiyormuş. Ama ben çok klişe laflardan uzak durmak istiyorum ama insanları ben 10 saniye, 5 saniye empati yapmaya çağırıyorum o zaman zaten çok daha acı oluyor. Çok daha batıcı oluyor sizi acıtıyor. Allah göstermesin inşallah ama artık herkesin limiti bu işleri önlemek adına dolmuştur umarım. Ben ülkemde böyle şeyler görmek ve duymak istemiyorum. Bunun için de yapılacak tek şey bizim bu milli takımdaki bir araya gelişimiz ve beraberliğimizin Bu refleksi göstermek zorundayız hikayesini bilecek kadar bu ülkeyi çok seviyoruz. ne zedeletmeye ne yere düşürmeye niyetimiz yok Allah hepimizin acısını hafifletsin Holladalı gazeteciye teşekkür ediyorum. Futbol basın toplantısında bunları konuşmak hoş değil ama işte... 'Hayat devam ediyorum' kelimesinden hoşlanmıyorum ama hayat devam ediyor demekten klişe sözlerden uzak durmaya çalışarak içimdekileri anlatmaya çalışıyorum.

'AKILLI İNSANLARIN AÇIKLAMALARINI ÖNE ALALIM'
Valla biz açıkcası böyle bir kaos ortamında hazırlanıyorsak bunlar bize vız gelir. Bundan sonra bir şey kalmıyor zaten.. Ne tweetler ne onlar ne bunlar kimse elinden geleni geri koymuyor böylesi iyi zaten. Her şey serbest olacak her şeye hazırlıklıyız. Allah yardımcımız olsun zaten başka bir şey beklemek bu seviyeleri bilmemek olur. Normaldir dediğim gibi biz hepsine hazırlıklıyız. Robben'in de güzel açıklamarı var akıllı insanların açıklamalarını öne alalım gibi...
Ben ve ülkem bu çocuklarla gurur duymalı. Hollanda'nın önüne geçmek ve evinde bu avantajla oynamak müthiş bir başarı. Yiğidin hakkını yiğide vermek lazım. Arda'nın sözlerine katkıda bulunmayacağım onlara daha sakin bir zamanda değineceğim. Büyük bir başarı oyuncularımızın yaptığı kolay bir iş değil, bu tip maçlara çıkmak kolay olmuyor. Yukarıdan konuşanlar aşağıya sahaya gelse görürler. Bu işi tamamlamak artık o kadar önemli ki bizim adımıza nasıl tamamlarsak tamamlayalım. Ancak demin söylediğim gibi kritik 3 durum var. Bize lazım olan 4 puandı ama benim oyuncularıma söyleyeceğim şey en yükseği kovalamalarıdır. Hep beraber bu bilinçsiz davranacağımız anlamına gelmiyor. Benim isteğim bu periyotu bu 5-6 maçı güzel tammaladık bundan sonrasını da iyi bitirmek. Hep beraber sevinelim yarın nasıl ve ne kadar sevineceksek artık... Ülkenin acılarını 2-3 saat dağıtacaksak bundan son derece mutlu oluruz. Konya seyircimizle beraber. Hollanda ve Letonya maçında güzel bir sınva verdiler. Bütün ülkenin dualarıyla Allah'ın izniyle anlımızın akıyla çıkacağız. Takımımız bunun bilincinde eminim. Letonya maçından sonra Avrupa Kupaları'sından elenmiş biz yine yenilip Hollanda yenerse gidemiyoruz. Bu şartlarda top oynayan bir takım var. Ben onlara ne olursa olsun şimdiden tebriklerimi sunuyorum. Eğer tarihe geçmek istiyorlarsa iyi tamamlayacaklar.

'İLK 11'LE FAZLA OYNAMAYI DÜŞÜNMÜYORUM'
İlk 11 üstünde oynanamya çalışıyorum. Bir Burak konusu var iyileştiremedik. Doğrusu zamana ihtiyacı vardı, Burak ve sağlık ekibimiz çok uğratı ama oyuncu sağlığı bizim için çok önemli ve bu yüzden dışarıda kaldı. Bir yandan istikrar derken bir yandan ekonomik çok fazla dokunmayacağım ama dokunabilirim. Ama size %100 katılıyorum. Halıkımız bu takımı sevdi demiştim Hollanda maçının ardından... Ben çok tatlı çok sevilen bir grup tecrübeli ve genciyle bir grup görüyorum. 20-25 kişiyi aynı salonda görme şansımız oluyor. İnşallah Allah onları mahçup etmez.

Demirkol’dan Fatih Terim’e jet cevap!

Mehmet Demirkol'dan "Çapa çupaları bırakalım artık" diyen Fatih Terim'e cevap geldi.
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İzlanda ile oynayacağımız mücadele öncesinde açıklamalarda bulunurken, yorumcu Mehmet Demirkol’a flaş bir göndermede bulundu ve Demirkol’un da cevabı gecikmedi.
Ön libero yerine ‘çapa’ kelimesini kullanan Demirkol’a mesaj gönderen Terim, “Futbolda yeni kelimeler oluşturmak isteyen arkadaşlara sesleniyorum, uğraşmasınlar. Ben de sıkıldım yeni kelimelerden. Çapalar, çupalar… Basit bir oyunu zorlaştıran benimdir, oyuncudur, sizsinizdir” ifadelerini kullandı.
DEMİRKOL’DAN ‘JET’ CEVAP!
Demirkol ise Twitter’dan dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Deneyimli yorumcu, “Avrupa futbolundaki 15 orta saha ‘yıkıcı’sı” başlıklı İngilizce bir makale paylaştı ve ‘çapa’nın kendi bulduğu bir kelime olmadığını gözler önüne serdi.
Demirkol’un paylaştığı yazıda, “Orta sahadaki çapa pozisyonu, modern dönemde üst düzey takımlar için en önemli işlerden biridir. Birçok menajer, orta sahada geri dörtlünün önünde duran ve rakibin oyununu bozarken, topu tekrar geri kazanan bir oyuncuya görev verirler. Bu, Jose Mourinho’nun Chelsea’sinde Claude Makelele’nin kusursuz olarak yaptığı görevin ardından ‘özel’ bir iş haline geldi” ifadeleri yer aldı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler